Metoda OCM, czyli oczyszczanie twarzy olejami – czy działa na trądzik? Kto może stosować?

Fot.: CoffeeAndMilk / Getty Images

Metoda OCM polega na oczyszczaniu skóry twarzy olejami. Służy do codziennej pielęgnacji oraz usuwania makijażu. Podstawy tej techniki opierają się na założeniu, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Metoda OCM nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, dzięki czemu pozostaje ona gładka, nawilżona, jędrna i mniej podatna na powstawanie zaskórników czy widocznych podrażnień.

Warstwa hydrolipidowa to naturalna powłoka skóry, która składa się z wody oraz lipidów (tłuszczów). Jej zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić lub podrażnić naskórek np.: zanieczyszczeniami, drobnoustrojami, promieniowaniem UV i temperaturą. Dodatkowo nawilża i odżywia skórę oraz pomaga utrzymać jej elastyczność. Metoda OCM na twarz w żaden sposób nie narusza warstwy hydrolipidowej. Może być stosowana do każdego rodzaju cery.

Zobaczcie, jakie są odżywcze oleje do skóry:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Na czym polega metoda OCM?

Metoda OCM (z ang. Oil Cleansing Method) polega na stosowaniu odpowiednio dobranych olejów do oczyszczania skóry twarzy z zanieczyszczeń, tłuszczów i resztek makijażu. To jeden z najdelikatniejszych sposobów pielęgnacji, ponieważ nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Metoda OCM na twarz sprawdza się do każdego rodzaju cery, szczególnie odwodnionej, suchej, bardzo suchej i wrażliwej. Po odpowiednim dobraniu mieszanki olejów mogą ją stosować także osoby z cerą tłustą i trądzikową.

Przewagą metody OCM nad stosowaniem innych środków pielęgnacyjnych jest brak ingerencji w naturalną warstwę hydrolipidową skóry. Produkty dostępne w drogerii lub aptece często zawierają substancje chemiczne, które nie tylko podrażniają naskórek, ale także zaburzają pracę gruczołów łojowych. Z tego powodu dochodzi do nadmiernej utraty wody, nadprodukcji sebum i pojawiania się zaskórników. Składniki kosmetyków, które szczególnie wpływają na pogorszenie kondycji skóry, to: parabeny, konserwanty, alkohol, mydło i detergenty (oznaczone na opakowaniu jako SLS i SLES).

Jak stosować metodę OCM?

Oczyszczanie twarzy metodą OCM wymaga dobrania mieszanki dwóch olejów:

  • bazowego – olej dostosowany do rodzaju cery; powinien być nierafinowany, ponieważ ten dostarcza skórze więcej składników odżywczych;
  • rycynowego – olej, który ma właściwości silnie oczyszczające.

Stosowane oleje bazowe powinny mieć właściwości przeciwzapalne, oczyszczające, antyseptyczne i odżywcze. W zależności od rodzaju cery polecane są:

  • do cery suchej – olej z pestek moreli, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z kiełków pszenicy (proporcje: 90% oleju bazowego, 10% oleju rycynowego),
  • do cery tłustejolej z czarnuszki, olej lniany, olej z pestek brzoskwini, olej konopny (proporcje: 70% oleju bazowego, 30% oleju rycynowego),
  • do cery mieszanej – olej z pestek winogron, olej jojoba (proporcje 70% oleju bazowego, 30% oleju rycynowego),
  • do cery normalnej olej z awokado, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów (proporcje: 80% oleju bazowego, 20% oleju rycynowego).

Dobrze jest przygotować większą ilość mieszanki olejów, przechowywać ją w szklanym, zamkniętym naczyniu i stosować do codziennej pielęgnacji według potrzeby. Przed użyciem warto ogrzać olej w zagłębieniu dłoni, następnie przez kilka minut kolistymi ruchami wcierać w skórę twarzy. Po zabiegu należy zmyć resztki oleju miękkim ręcznikiem zamoczonym w ciepłej wodzie i osuszyć skórę. Ręcznik powinien być jednorazowy lub wyprany po każdym użyciu.

Stosowałaś kiedyś metodę oczyszczania twarzy olejami?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Metoda OCM a trądzik

Przy trądziku metoda OCM powinna być stosowana ostrożnie. Wymagane jest odpowiednie dobranie olejów, ponieważ niedopasowane do rodzaju cery mogą wzmagać problem przetłuszczania się skóry, nadprodukcji sebum, blokowania ujścia gruczołów łojowych, a tym samym pojawienia się zaskórników, krostek i grudek. Do cery trądzikowej zalecane są:

  • olej lniany,
  • olej sezamowy,
  • olej z krokosza barwierskiego.

Osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny zrezygnować z wykorzystywania ściereczki do zmywania oleju. Cały proces mycia powinien być krótki i bardzo delikatny. Mieszankę warto wzbogacić o kilka kropel olejku eterycznego, który ma właściwości bakteriobójcze. Szczególnie polecany jest olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy, różany i tymiankowy. Jeżeli zmiany skórne będą się nasilać, należy zmodyfikować skład mieszanki lub zrezygnować z metody OCM.

Efekty metody OCM

Efekty stosowania metody OCM są widoczne po kilku tygodniach regularnego korzystania z olejów. Skóra jest zadbana, a pory oczyszczone nawet z głęboko zalegających zaskórników. Można zauważyć także, że naskórek jest nawilżony, gładki, miękki oraz pozbawiony przebarwień i stanów zapalnych. U osób z tłustą cerą normalizuje się praca gruczołów łojowych i produkcja sebum. Dzięki zachowaniu naturalnej warstwy hydrolipidowej skóra jest mniej podatna na drażniące działanie czynników zewnętrznych.

Data aktualizacji: 07.03.2019,
Opublikowano: 05.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej