Metformax 500– co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?

Fot: GOMBERT, SIGRID / gettyimages.com

Metformax 500 to lek przeciwcukrzycowy. Preparat jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Szczególnie dobrze sprawdza się u tych pacjentów, którzy mają nadwagę lub otyłość. Jak działa lek i jak należy go przyjmować?

Metformax 500 ma postać tabletek. Substancją czynną w leku jest metformini hydrochloridum (metforminy chlorowodorku). Dodatkowo w skład leku wchodzą powidon, talk, magnezu stearynian. Farmaceutyk stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Stosowany jest przede wszystkim przez pacjentów, którzy mają nadwagę lub otyłość, a także przez tych chorych, u których ćwiczeniami i zmianą diety nie udało się obniżyć poziomu glukoz we krwi.

Metformax 500 może być przyjmowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. Decyzja o tym, czy dany pacjent może stosować lek lub łączyć go z innymi farmaceutykami zawsze należy do lekarza.

Jak wygląda leczenie cukrzycy typu 2? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Metformax 500 – przeciwwskazania

Metformax 500 to jeden z częściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych, mimo to nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do podania leku są:

  • uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku;
  • cukrzycowa kwasica ketonowa;
  • cukrzycowy stan przedśpiączkowy;
  • ostre stany z ryzykiem zaburzeń zmiany czynności nerek (np. odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs, donaczyniowe podanie środków kontrastujących zawierających jod);
  • ostre lub przewlekłe choroby, które mogą powodować hipoksję tkanek, m.in. niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał serca, wstrząs;
  • niewydolność wątroby;
  • ostre zatrucie alkoholem;
  • alkoholizm.

Chorzy, którzy mają problemy z nerkami powinni regularnie wykonywać badania. Osoby te powinny zachować szczególną ostrożność jeśli rozpoczynają terapię przeciwnadciśnieniową, preparatami moczopędnymi oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Pacjenci, którzy mają zaplanowaną operację na 48 godzin przed planowanym zabiegiem powinni zaprzestać przyjmowania leku.

Matformax 500 nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią.

MetmMetformax 500 – dawkowanie

Metformax 500 – tak każdy inny lek – należy przyjmować według zaleceń lekarza. Najczęściej chorym zaleca się przyjmowanie 1 tabletki 2-3 razy dziennie w trakcie lub po posiłku. Po 10-15 dniach przyjmowania leku lekarz w oparciu o badanie stężenia glukozy może zmienić schemat dawkowania leku. Zazwyczaj chorym zwiększa się dawki, dzięki czemu układ pokarmowy zaczyna lepiej tolerować preparat. Maksymalna zalecana dzienna dawka metforminy nie może przekraczać 3 g. Jeśli planowana jest zmiana leczenia lub wprowadzenie innego leku należy wrócić do pierwotnego schematu przyjmowania leku.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Metformax 500 – interakcje z innymi lekami

Metformax 500 może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Dlatego osoby, które na stałe przyjmują leki (także suplementy diety) przed rozpoczęciem kuracji powinny poinformować o tym lekarza. Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym przyjmowaniu:

  • farmaceutyków wykazujących wewnętrzną aktywność hiperglikemiczną, np. glukokortykoidy (podawane ogólnie lub miejscowo) oraz sympatykomimetyki. Ich połączenie z Metformaxem może wymagać częstszego wykonywania pomiarów glukozy we krwi, szczególnie na początku terapii;
  • leków moczopędnych zwłaszcza diuretyków pętlowych, które mogą podnosić prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy mleczanowej, ponieważ leki te zmniejszają czynność nerek;
  • inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE), które mogą zmniejszać stężenie glukozy we krwi (w takich przypadkach lekarz ustala bezpieczną dla danego pacjenta dawkę leku).

Uwaga! Leku nie powinno się łączyć z alkoholem. W przypadku silnego zatrucia znacząco podnosi się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

Lek nie powoduje hipoglikemii, tym samym jego przyjmowanie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn. Należy jednak pamiętać, że w połączeniu z innymi lekami Metformax 500 może wywołać niedocukrzenie.

Metformax 500 – działania niepożądane

Metformax 500 może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą zaburzenia ze strony układu pokarmowego, tj. zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie, jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj na początku terapii, aby im zapobiec zaleca się przyjmowanie leku w czasie lub po posiłku.

Przyjmowanie Metformaxu 500 może wywoływać zaburzenia snu, kwasicę mleczanową, zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 i zmniejszenie jej stężenia w surowicy podczas długotrwałego stosowania metforminy.

Bardzo rzadko u osób przyjmujących metforminę obserwuje się zaburzenia ze strony wątroby i dróg żółciowych. Równie rzadko obserwuje się reakcje skórne takie, jak rumień, świąd skóry czy pokrzywka.

Data aktualizacji: 04.12.2019,
Opublikowano: 04.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej