Metaliczny posmak w ustach – o czym może świadczyć i co go powoduje?

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Wiele może być powodów pojawienia się metalicznego posmaku w ustach. Często, by określić przyczynę konieczna jest również ocena dodatkowych parametrów i obecności innych objawów klinicznych. Metaliczny smak w ustach można skutecznie leczyć.

Posmak metalu w ustach może mieć różne podłoże. Często obserwuje się go po antybiotyku bądź innych lekach. Może pojawić się w przebiegu wielu chorób, jak również w stanach fizjologii, jak ciąża czy miesiączka. Najczęstszą jego przyczyną są zaniedbania higieniczne. Próchnica, czy tego typu zmiany, często bywają podstawą występowania metalicznego smaku w ustach. Jak widać, trudno je przypisać wyłącznie do jednego schorzenia. Zdarza się zarówno u osób zdrowych, jak i chorych.

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny

Metaliczny posmak w ustach może mieć przyczyny trudne do uchwycenia. Może zdarzyć się u zdrowych osób, jak również być objawem choroby. Wrażenia smakowe odbierane są przez kubki znajdujące się na błonie śluzowej jamy ustnej, głównie w obrębie języka. Wrażenie smakowe, jako impuls nerwowy, jest przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyną metalicznego smaku może być zatem choroba przewlekła przebiegająca z nieżytem nosa. Węch ma bardzo duże znaczenie dla odbierania smaków, w związku z tym jego zaburzenie może być pośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Przy kaszlu również może dochodzić do odrywania się flegmy, która zaburza wrażenia smakowe w jamie ustnej.

Zaniedbania higieniczne to bardzo częsty problem metalicznego posmaku w ustach. Dochodzą tu choroby jamy ustnej, w tym np. krwawienia z dziąseł. Krew daje metaliczny posmak, nawet jeśli obecna jest tylko w niewielkiej ilości. Krwawienie może jednak nie mieć źródła jedynie w dziąsłach. Może być wywołane urazem nosa czy innych części jamy ustnej.

Przyczyną metalicznego posmaku w ustach mogą być również niektóre leki, w tym przede wszystkim antybiotyki o silnym działaniu. Czasami ten nieprzyjemny posmak powstaje w wyniku stosowania leków moczopędnych, przeciwhistaminowych, na nadciśnienie czy chemioterapii.

Choroby przewlekłe, będące przyczyną metalicznego posmaku w ustach, to przede wszystkim choroby wątroby, cukrzyca.

Jak wygląda diagnoza cukrzycy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Diagnostyka cukrzycy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Fizjologicznie metaliczny posmak może być niepożądanym zjawiskiem w ciąży, co wiąże się z nadmierną wrażliwością węchu.

Jak się pozbyć metalicznego smaku w ustach?

Ze względu na to, iż metaliczny smak w ustach to objaw, a nie osobna jednostka chorobowa, leczenie powinno skupić się na przyczynie tego stanu. Leczenie infekcji, chorób jamy ustnej i wyrównanie poziomu cukrzycy to podstawowe działania. Nie zaczyna się od leczenia objawowego. Ze względu na to, że najczęstszą przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, to należy również pamiętać o profilaktyce. Mycie zębów, zapobieganie zaleganiu resztek pokarmowych – to podstawowe czynności. Warto regularnie stosować też nici dentystyczne i płyny do płukania.

W przypadku podejrzenia schorzeń jamy ustnej, podkrwawiania dziąseł należy skonsultować się ze stomatologiem, który podejmie właściwe działania terapeutyczne, jak również zaleci odpowiednie pasty czy inne środki zmniejszające to ryzyko.

Jeśli metaliczny posmak w ustach pojawia się przy stosowaniu określonego leku, leczenie jest długie, a na rynku dostępny jest zamiennik tego leku, to należy rozważyć jego stosowanie. Czasem jednak konieczne jest po prostu zaakceptowanie tego dyskomfortu i dokończenie terapii.

Jeśli powyższe przyczyny są wykluczone, konieczne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie badań, które pozwolą na wykazanie zaburzeń ze strony narządów takich jak wątroba. Podstawowe badania krwi, określające poziom wskaźników wątrobowych jak również poziom glukozy we krwi, pozwalają na wykluczenie (tudzież potwierdzenie) stanów przewlekłych przyczyniających się do metalicznego posmaku w ustach i podjęcie leczenia przyczynowego, ukierunkowanego na jednostkę chorobową.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Kiedy powinniśmy zaniepokoić się metalicznym posmakiem w ustach?

Niepokojący może okazać się metaliczny posmak w ustach, któremu towarzyszą inne objawy kliniczne niezwiązane z jamą ustną. Czasami współistnienie np. nieprzyjemnego posmaku i bólu brzucha może wskazywać na poważniejsze schorzenie w postaci cukrzycy czy chorób wątroby. Stąd bardzo ważne jest dokładne zebranie wywiadu odnośnie aktualnej jednostki chorobowej, gdyż to objawy kliniczne mogą sugerować konkretną chorobę. Uczucie metalu w ustach częściej nie jest niczym groźnym, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej