Menopauza - czym jest? Jak pomóc kobiecie w okresie menopauzy?
Fot. 36,6
Zimne poty, wahania nastroju, nerwowość to właśnie oznaki menopauzy. Czym jest klimakterium? Jest to po prostu ostatnia miesiączka, którą statystyczna Polka ma w 51. roku życia. Skoro już wiemy, czym jest menopauza, to sprawdźmy, co za nią stoi. W programie 36,6°C dowiemy się także, jak ją leczyć!
Menopauza u kobiet objawia się m. in. zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, wahaniami nastroju, nerwowością, pogorszeniem samopoczucia oraz kondycji skóry. Inaczej nazywana jest klimakterium, ale czym właściwie jest? To po prostu ostatnia miesiączka, którą statystyczna Polka ma w 51. roku życia. Za menopauzą stoją hormony, których produkcja wraz z wiekiem spada.
Zobacz film: Menopauza - hormonalna burza. Źródło: 36,6
W organizmie kobiety główny prym wiodą hormony, których produkcja spada wraz z wiekiem. Estrogeny, które odpowiadają za kobiecy wygląd i chronią kości przed wymywaniem wapnia, mogą w ogóle przestać być produkowane w podeszłym wieku. Wzrasta zatem ryzyko wystąpienia osteoporozy, ale nie tylko - zmniejsza się poziom dobrego cholesterolu, a wzrasta poziom tego złego. Zwiększa się także ryzyko zawału serca oraz wystąpienia nadciśnienia i miażdżycy.
Z kolei stężenie androgenów (produkowanych głównie w jajnikach) zaczyna się wahać, przez co spada libido i ochota na seks, pogarsza się kondycja skóry, pogłębiają się zmarszczki i pojawia się tendencja do tycia. To właśnie z powodu androgenów występują uderzenia gorąca.
W leczeniu menopauzy stosowana jest hormonalna terapia zastępcza. Jednak nie wszystkie panie mogą z niej skorzystać. U pacjentek, u których stwierdzono krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, zdiagnozowano zakrzepicę i niewydolność wątroby lub choroby nowotworowe nie ma możliwości korzystania z terapii hormonalnej. Na szczęście dieta znacząco może pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy:
Zobacz film: Hormonalna terapia zastępcza. Czy każda kobieta może ją stosować? Przeciwwskazania. Źródło: 36,6
Wskazania do rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej:
uderzenia gorąca (nie są one tylko subiektywnym odczuciem, ale rzeczywistą zmianą temperatury ciała),
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej.
Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.
Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?
Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?
Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.
Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?
Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.