Melancholia – jakie są możliwe znaczenia tego pojęcia?

Getty Images

Melancholia to współcześnie pojęcie nieostre, wieloznaczne. Określa się nim zarówno łagodne, samoistnie przemijające zaburzenia nastroju, jak i ciężkie epizody depresyjne. Potocznie o melancholii mówi się w kontekście przelotnego smutku, zadumy.

Termin „melancholia” wywodzi się ze starożytnej greki i oznacza „czarną żółć” (gr. mélanos to czerń, a cholé – żółć). Jako pierwszy posłużył się nim uznawany za ojca medycyny Hipokrates, czarną żółcią nazywając jeden z podstawowych płynów ustrojowych, które – jego zdaniem – stanowiły o osobowości człowieka. Z tych przekonań wyrosła klasyczna typologia, której elementy funkcjonują we współczesnej psychologii.

Przeczytaj też: Perfekcyjny melancholik – charakterystyka. Melancholik w pracy i w związku

Melancholia jako łagodne zaburzenie nastroju

Melancholik to jeden z czterech typów temperamentu. Obok perfekcjonizmu, idealizmu, introwertyzmu, ponadprzeciętnej wrażliwości i bogatego świata wewnętrznych przeżyć melancholikom przypisuje się pesymizm, brak pewności siebie i tendencję do popadania w depresyjne nastroje. Tego rodzaju cechy i zachowania zyskały miano melancholii.

Odpowiadając na pytanie, co to jest melancholia, należy odnieść się przede wszystkim do łagodnych, samoistnie przemijających zaburzeń nastroju, z którymi pojęcie to jest najczęściej kojarzone. Typowym przykładem tak pojętej melancholii jest depresja sezonowa, czyli obniżenie samopoczucia powiązane z porą roku. W większości przypadków pojawia się ono w okresie jesienno-zimowym, co najprawdopodobniej spowodowane jest niedoborem światła słonecznego. Fakt ten powoduje zaburzenia cyklu okołodobowego, co przekłada się na zachwianie równowagi neuroprzekaźników odpowiedzialnych za utrzymanie stabilnego, dobrego nastroju.

Symptomy tych niekorzystnych zmian określa się mianem melancholii. Należą do nich:

  • przewlekłe zmęczenie, spadek energii, senność,
  • uczucie smutku, przygnębienia, beznadziei,
  • niepokój, rozdrażnienie,
  • spadek zainteresowań, motywacji do działania, radości z życia,
  • wycofanie z życia społecznego,
  • niższe niż zwykle poczucie własnej wartości,
  • obniżenie zdolności poznawczych – koncentracji, pamięci itp.
  • spadek odporności, zaburzenia apetytu.

Objawy te są charakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych, ale w przypadku jesiennej melancholii mają dużo mniejsze nasilenie. Mogą ustępować czasowo pod wpływem pozytywnych wydarzeń lub w okresach słonecznej pogody. Zwykle przemijają samoistnie wraz z nadejściem wiosny.

Podobnie przedstawia się obraz melancholii spowodowanej innymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład zarobkową emigracją i związaną z nią tęsknotą za ojczyzną.

Melancholia pojęta w powyższy sposób jest stanem o umiarkowanym natężeniu. Jest uciążliwa, ale nie uniemożliwia codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj przemija, gdy ustąpi czynnik, który ją spowodował. Najlepszym sposobem na jej przetrwanie jest podtrzymywanie kontaktów interpersonalnych, poświęcanie czasu na swoje pasje, regularna aktywność fizyczna (zwłaszcza na świeżym powietrzu), odpowiednia ilość wypoczynku i relaksacja.

Depresja melancholiczna

Przed laty pojęciem melancholii określano zaburzenie, które dziś funkcjonuje w psychiatrii pod nazwą depresji. Współcześnie znaczenie terminu „melancholia” zawężono i odnosi się go wyłącznie do szczególnie ciężkich przypadków jednobiegunowych zaburzeń afektywnych. Jako epizod depresji klinicznej – a konkretnie jako „depresja melancholiczna” lub „depresja z cechami melancholii” – melancholia została opisana w DSM, czyli podręczniku z klasyfikacją zaburzeń psychicznych wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Stan ten objawia się anhedonią (niezdolnością do radowania się) i brakiem poprawy nastroju pod wpływem pozytywnych wydarzeń. Towarzyszą mu co najmniej trzy spośród poniższych symptomów:

  • przygnębienie odczuwane inaczej niż to, które towarzyszy np. żałobie,
  • przedwczesne budzenie się,
  • nasilenie objawów depresji po przebudzeniu,
  • spowolnienie psychoruchowe,
  • spadek apetytu i masy ciała,
  • irracjonalne poczucie winy.

W depresji melancholicznej powyższe objawy są mocno nasilone. Ich przyczyną są czynniki wewnętrzne, czyli nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu (np. zaburzenia hormonalne). Leczenie tak pojętej melancholii wymaga terapii choroby podstawowej (np. niedoczynności tarczycy). Zwykle wiąże się także z farmakoterapią preparatami antydepresyjnymi.

Potoczne znaczenie terminu melancholia

W języku potocznym melancholią określa się przelotne epizody smutku połączonego z zadumą, tęsknotą czy wzruszeniem. Mogą one pojawić się wskutek bieżących wydarzeń (np. wiadomości o śmierci znanej osoby czy wspomnienia poruszającego zdarzenia z własnego życia) lub bez wyraźniej przyczyny. Nastrój taki utrzymuje się zwykle nie dłużej niż kilka godzin i ustępuje pod wpływem wydarzeń, które odwracają uwagę od przyczyny melancholii. Przez wiele osób stan taki nie jest uznawany za negatywny. Przeciwnie, bywa okazją do refleksji, zdystansowania się do codziennych spraw. Często staje się inspiracją do twórczych działań albo pozytywnych, życiowych zmian.

Przeczytaj też: Temperament – czym jest i jakie są jego podstawowe typy?

Bibliografia:

  • J. Strelau, Psychologia temperamentu, Wrocław 1992.
  • A. Kępiński, Melancholia, Kraków 2004.
  • American Psychiatric Association, Diagnostic And Statistical Manual Of Mental Disorders, Fourth Edition, Waszyngton 1994, s. 383–384.

    Zobacz też film: Czy zła dieta może przyczynić się do rozwoju depresji?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej