Medycyna chińska to kontrowersyjny temat. Część lekarzy widzi w niej doskonałe uzupełnienie klasycznych metod leczenia, a część uważa ją za wielkie oszustwo. Jak jest naprawdę?
Od pewnego czasu medycynie chińskiej przygląda się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Instytucja chce sprawdzić, które metody faktycznie działają, a które tylko szkodzą. W ostatnim odcinku programu 36,6 °C pod lupę wzięli ją również Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek.
Medycyna chińska - diagnostyka
W programie poznaliście panią Renatę, u której badanie wykazało stan zapalny w pęcherzyku żółciowym. Kobieta postanowiła skonsultować się ze specjalistą z zakresu medycyny chińskiej. Jak wygląda diagnoza u tego lekarza? Jak tłumaczy lek. med. Bartosz Chmielnicki, który od lat zajmuje się medycyną chińską, proces diagnostyczny zaczyna się w chwili wejścia pacjenta do gabinetu. Już sam uścisk dłoni pozwala lekarzowi ocenić stan skóry chorego. Pierwszym "badaniem" jakie przeprowadza specjalista medycyny chińskiej jest sprawdzenie pulsu. W klasycznej medycynie pod uwagę bierze się jego częstotliwość i równomierność.
W medycynie chińskiej sprawdza się aż osiem parametrów. Lekarz ocenia czy puls jest szybki czy wolny, pełny czy pusty, unoszący czy głęboki oraz ślizgający czy szorstki. Następnie lekarz ogląda język. Ocenia jego wielkość, kolor, nalot, drżenie, a także to w jaki sposób pacjent go pokazuje. Dzięki tym badaniom lekarz potwierdził diagnozę, którą usłyszała pani Renata u klasycznego lekarza.
Medycyna chińska - jak leczy?
Klasyczna medycyna - obok farmakologii - wykonuje różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne. Medycyna chińska w ogóle nie korzysta z takich metod leczenia. Zamiast nich wykorzystuje zioła. Jedną z metod leczenia jest tzw. moksa. Polega ona na ogrzewaniu określonych punktów na ciele. Używa się do tego różnych substancji, np. bylicy zwyczajnej. Zdaniem specjalistów od medycyny chińskiej zabieg pomaga m.in. na biegunki.
Medycyna chińska korzysta również z akupunktury, czyli nakłuwania konkretnych punktów ma ciele. Metoda ta doskonale radzi sobie z bólem i z jej prozdrowotnych właściwości korzysta także klasyczna medycyna. Dodatkowo medycyna chińska do leczenia wykorzystuje ruch. Co o takich formach leczenia myśli zachodnia medycyna? Dowiecie się tego z filmu:
Zofia 27.11.2022r.
Ja od lat pije mieszanki ziół rosypine na różne dolegliwości, przekonałam moją córkę, żeby też zaczęła. Obecnie w żywności zjadamy tyle szkodliwych składników, że warto wspomagać się naturalnymi metodami.