MCHC – wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach

Fot: science photo / fotolia.com

MCHC pozwala na ocenę poziomu średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Analizę przeprowadza się podczas zwykłego badania krwi, w związku z czym nie stanowi ona obciążenia i uzyskuje się ją niezwykle łatwo. Pomaga jednak w diagnozowaniu poważnych zespołów chorobowych.

Najczęściej badanie MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych) ujmuje się w morfologii krwi. Jest jednym z podstawowych wyników, mających duże znaczenie z punktu widzenia diagnostyki niedokrwistości. Zbyt wysokie lub zbyt niskie MCHC może również świadczyć o szeregu różnych problemów z krwinkami czerwonymi.

Badanie MCHC

Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach (MCHC) oblicza się poprzez porównanie ilości hemoglobiny z hematokrytem, czyli wskaźnikiem stosunku objętości erytrocytów do całej objętości krwi. Aby wyznaczyć MCHC, należy skorzystać ze wzoru MCHC = Hb × 100/hematokryt. Za normę uznaje się wynik oscylujący w granicach 32–36 g/dl. Alternatywny wzór pozwala na określenie wartości współczynnika MCHC w milimolach na litr. Normą jest wtedy wartość 4,9–5,5 mmol/l. Zwykle badanie zleca się w zestawie podstawowych analiz krwi – nie należy jednak czekać na skierowanie lekarza. Każda osoba powinna przeprowadzać morfologię przynajmniej raz w roku. Zachwianie wartości MCHC może wiązać się z poważnymi chorobami krwi, dlatego często jest zlecane przy podejrzeniu różnych postaci niedokrwistości. Wykorzystuje się je również w czasie obserwacji reakcji organizmu na podawanie niektórych leków (np. pochodnych heparyny). Wskazaniem do przeprowadzenia MCHC w morfologii krwi są przede wszystkim objawy związane z układem krążenia – wybroczyny, krwawienia, ale także chroniczne zmęczenie, zawroty głowy czy omdlenia.

Wiarygodny wynik

Chociaż sama morfologia krwi jest niezwykle łatwa i polega na pobraniu próbki krwi najczęściej z żyły łokciowej, poprzez niewiedzę lub zaniedbanie może dojść do przekłamania wyniku. Należy pamiętać o tym, że na badanie przychodzi się na czczo, nie powinno się nic jeść przez przynajmniej 8 godzin. Najlepiej powstrzymywać się przed spożywaniem alkoholu przez 48 godzin, na kilka godzin przed badaniem niewskazane jest również palenie papierosów. Kolacja w dniu poprzedzającym pobranie krwi powinna być lekkostrawna. Wynik MCHC może wypaczyć także miesiączkowanie. Kobiety nie powinny przeprowadzać go więc w czasie menstruacji oraz w ciąży, podczas której stężenie hemoglobiny jest naturalnie obniżone.

Niskie MCHC

Za zbyt niskie MCHC odpowiada zmniejszenie ilości hemoglobiny w krwinkach czerwonych, może towarzyszyć mu również niska średnia objętość krwinki (MCV). Niski wynik MCHC (poniżej 32 g/dl lub 4,9 mmol/l) obserwuje się zazwyczaj przy niedoborze żelaza oraz w różnych postaciach niedokrwistości. Do bardzo groźnych należą talasemie – niedokrwistości tarczowatokrwinkowe oraz niedokrwistości syderoblastyczne. Niskie MCHC może również świadczyć o sferocytozie wrodzonej, czyli niedokrwistości hemolitycznej oraz o problemach z gospodarką elektrolitową.

Wysokie MCHC

Podwyższone MCHC (wysokie stężenie hemoglobiny w erytrocytach) obserwuje się w niedokrwistości hipochromicznej oraz podczas odwodnienia hipertonicznego. Podobnie jak niskie MCHC, może również wskazywać na sferocytozę.

MCHC a niedokrwistość

Zazwyczaj badanie MCHC wskazuje na różnego typu niedokrwistości. Pomaga wykryć m.in. talasemię – wrodzoną chorobę krwi związaną z zaburzoną syntezą hemoglobiny. Ze względu na utrudnione przenoszenie tlenu do komórek organizmu, ta niedokrwistość może być przyczyną niewydolności układu krążenia wśród młodych ludzi. Do jej charakterystycznych objawów należy anemia, a także powiększenie śledziony i wątroby.

Najczęściej diagnozowaną postacią niedokrwistości wrodzonej jest sferocytoza (choroba Minkowskiego-Chauffarda). Obserwuje się ją u 1 na 5000 pacjentów. Powodują ją mutacje w genach odpowiedzialnych za kodowanie białek błony erytrocytów. Czerwone krwinki mają nieprawidłowy kształt, co wpływa na ich krótką żywotność – są niszczone przez śledzionę, której zadaniem jest usuwanie zbędnych składników krwi. Do objawów tej niedokrwistości należy m.in. zmętnienie oka, małoocze, skośne ustawienie oczu, płaski nos, wady zgryzu, w dzieciństwie żółtaczka oraz anemia.

Badanie krwi na MCHC pozwala również na wykrycie niedokrwistości syderoblastycznej. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia aktywności hemu (enzymu zawartego w hemoglobinie), co doprowadza do zwiększenia liczby syderoblastów. Niedokrwistości syderoblastyczne mogą mieć podłoże wrodzone lub nabyte – czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się choroby jest alkoholizm, zatrucie metalami ciężkimi, przebieg niektórych chorób, w tym dysplazji szpiku oraz zażywanie leków zaburzających biosyntezę hemu. Leczenie jest zależne od postaći choroby. W przypadku niedokrwistości nabytej zazwyczaj podaje się witaminę B6, niedokrwistość wrodzona wymaga terapii koncentratem krwinek czerwonych oraz związkami chelatującymi nadmiar żelaza

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 01.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej