Materac lateksowy czy piankowy? Jakie są ich wady i zalety? Który materac wybrać?

Fot. vadimguzhva / Getty Images

Dobór odpowiedniego materaca to sprawa kluczowa. Od niej zależy, czy kolejne noce będą zdrowo i wygodnie przespane. Ogromną popularnością cieszą się materace lateksowe i piankowe. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Jedno jest pewne – na materacu nie warto oszczędzać.

Jaki materac wybrać – lateksowy czy piankowy? Przed tym zadaniem staje wiele osób, które kupiły nową ramę łóżka. Dokonując wyboru, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – czy cierpimy na bóle pleców i karku? Czy jesteśmy alergikami? Dla kogo ma być materac – dla dziecka czy osoby dorosłej? I w końcu pytanie o nasze preferencje – czy lepiej wysypiamy się na twardym czy miękkim podłożu?

Materac lateksowy – wady i zalety

Materac lateksowy od środka zbudowany jest z bloczków lateksowych, powstałych z połączenia naturalnego mleczka kauczukowego i syntetycznego lateksu. Niezaprzeczalną zaletą materaca z lateksu jest fakt, że przepuszcza powietrze – odpowiada za to porowata struktura bloczków lateksowych oraz umieszczenie w materacu wielu kanałów wentylacyjnych.

Materac lateksowy to dobre rozwiązanie dla niemowlaka, ponieważ nie gromadzi w sobie dużych ilości kurzu i alergenów. Zapewnia to wspomniana wyżej dobra wentylacja. Lateks ma również właściwości przeciwgrzybicze. Użytkownicy materaców lateksowych chwalą sobie ich elastyczność – dobrze dopasowują się do kształtów ciała, co pozwala przybrać w czasie snu zdrową i wygodną pozycję. Materac lateksowy sprawdzi się więc przy bólach pleców i różnego rodzaju chorobach kręgosłupa. Materac lateksowy dla dziecka jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli ma ono alergię na roztocza. Ponadto materace lateksowe odpowiednie są dla rekonwalescentów, osób starszych i chorych, stale przebywających w łóżku.

Do wad materaca lateksowego należy duże pochłanianie wilgoci ze środowiska i potu. Pomimo właściwości antygrzybiczych lateks ma tendencję do pleśnienia. Nie nadaje się więc dla osób z problemem nadmiernej potliwości i do pomieszczeń, gdzie może być duża wilgoć.

Materac lateksowy co jakiś czas należy poddawać dezynfekcji za pomocą pary wodnej – nie jest to jednak uciążliwe, ponieważ struktura materaca pozwala na nieodwracanie go podczas zabiegu. Niektórzy użytkownicy materaców lateksowych uskarżają się na zapach gumy. Jest on wyczuwalny jednak tylko na początku i znika w toku użytkowania materaca.

Polecamy: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: W dobrym stylu.

Dobry materac lateksowy do łóżeczka

Dobrym rozwiązaniem dla dzieci jest materac lateksowo-kokosowy. Nadaje się już dla noworodków. Jest podzielony na stronę twardszą i bardziej miękką. Strona twarda, kokosowa, przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt do 8–9 miesiąca życia. Po tym czasie, gdy dziecko zaczyna już samo „harcować” w łóżeczku, siadać, próbować stawać i przewracać się, należy materac przełożyć na stronę lateksową, czyli bardziej miękką. Większość materaców tego typu to wyroby medyczne I klasy. Dobrze zatrzymują ciepło, są antyalergiczne i antybakteryjne. Przepuszczają powietrze i odprowadzają wilgoć. Są również na tyle elastyczne, że dopasowują się do ciała dziecka.

Materac piankowy – zalety i wady

Materace piankowe wykonuje się z dwóch rodzajów pianek – termoplastycznej i wysokoplastycznej. Dzięki temu materace doskonale dostosowują się do kształtu ciała. Pianki „reagują” na kształt ciała użytkownika i dostosowują się do niego. Dodatkowo pianka termoplastyczna zwiększa elastyczność pod wpływem ciepłoty ciała.

Materace piankowe tworzą doskonałe podparcie dla kręgosłupa, co pozwala przybrać wygodną i zdrową pozycję podczas snu. Materac piankowy dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa użytkownika. Pozwala to mocniej podeprzeć plecy w części lędźwiowej i łagodniej podpierać biodra, co jest zdrowe dla całego kręgosłupa. Również sam użytkownik nie czuje zbyt mocnego ucisku, dzięki czemu śpi spokojnie, bez konieczności częstego zmieniania pozycji. Ponadto materace wykonane z pianki wysokoelastycznej są antyalergiczne i dobrze odprowadzają wilgoć.

Od kilku lat produkuje się materace z pianki visco, szerzej znane jako memory foam. Jak taka pianka działa w praktyce? Przez chwilę po wstaniu z łóżka możemy zauważyć odkształcenia powstałe na skutek nacisku ciała na materac. Początkowo pianka była opracowana dla kosmonautów z NASA, którzy byli narażeni na długotrwałe leżenie w ograniczonej przestrzeni. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób z chorobami kręgosłupa, które długo leżą w tej samej pozycji i są narażone na odleżyny.

Polecamy: Materac kokosowy. Kto powinien rozważyć jego zakup?

Do wad materaców piankowych należy wysoka cena – potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. W wielu sklepach można kupić materace z pianki poliuretanowej już nawet za 100 zł, niestety ich jakość jest bardzo często wątpliwa, a sami użytkownicy dość szybko z nich rezygnują, m.in. ze względu na pojawiające się bóle kręgosłupa. Materace ze „sztucznej” pianki nie są elastyczne i nie zapewniają odpowiedniego podparcia dla pleców.

Bibliografia:

  1. 1Kawalec A., Pawlas K. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Probl. Hig. Epidemiol 2013, 94(1): 1-5.
Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 12.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej