Masz infekcję intymną? Sprawdź, jak sobie z nią poradzić


Badania pokazują, że każda kobieta choć raz zmagała się z infekcją intymną. Co może ją wywołać i jak skutecznie się jej pozbyć?

Infekcje intymne - częsty problem

Infekcje intymne to bardzo częsty problem. Statystki pokazują, że każda kobieta choć raz w życiu się z nią zmagała. Co je wywołuje? W 60 proc. przypadków mają one podłoże bakteryjne, a w 40 grzybicze. Co gorsza, miejsc, gdzie można "złapać" te chorobotwórcze patogeny, jest całkiem sporo. Infekcją może się skończyć np. kąpiel w basenie. - Chlorowana woda wysusza śluzówkę i podnosi ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej - mówił dr Grzegorz Południewski. Ale to nie koniec. Do zakażenia może dojść również na siłowni, w toalecie czy choćby na wakacjach. Infekcjom intymnym sprzyja również seks, zwłaszcza z wieloma partnerami.

Co może sprzyjać infekcjom?

Trzeba pamiętać, że infekcja może rozwinąć się u każdej kobiety niezależnie od wieku. Znacznie częściej będą one dotykały jednak te panie, które żyją w dużym stresie. Prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji podnoszą też niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, oraz antykoncepcja hormonalna. Antybiotykoterapia sprzyja infekcjom grzybiczym, natomiast pigułki antykoncepcyjne - bakteryjnym.

Do rozwoju infekcji może przyczynić się także dieta. Badacze dowiedli, że doskonałą pożywką dla np. drożdżaków jest cukier. Dlatego, aby uniknąć infekcji lub przyspieszyć leczenie, warto zrezygnować z jedzenia słodyczy lub produktów bogatych w cukier.

Infekcja intymna - jak rozpoznać i jak leczyć?

Do najbardziej charakterystycznych objawów infekcji intymnej należą:

  • świąd;
  • pieczenie;
  • upławy.

Im szybciej kobieta wdroży leczenie, tym krótsza będzie terapia. Przy pierwszych objawach infekcji warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, najlepiej takie o szerokim spektrum działania. Zaaplikowane odpowiednio wcześnie rozprawią się z infekcją - w zależności od wybranej terapii – w niektórych przypadkach nawet po jednym dniu ich stosowania.

Podczas kuracji należy zrezygnować z seksu. Niektóre leki stosowane w leczeniu tego rodzaju dolegliwości mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że infekcje intymne to nie tylko duży dyskomfort, ale także zagrożenie dla zdrowia. Niedoleczone lub często nawracające mogą doprowadzić do poważnych stanów zapalnych, a także wywołać problemy z płodnością.

Więcej o akcji edukacyjnej "Zdrowa intymność - wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach i ich leczeniu" przeczytasz na https://dziendobry.tvn.pl/artykuly/zdrowy-styl-zycia/infekcje-intymne

Data aktualizacji: 01.06.2021,
Opublikowano: 01.06.2021 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Majka 10.07.2021r.

Warto też wybierać podpaski, tampony czy wkładki takie, które są zrobione z bawełny organicznej. Ja kupuje dla siebie masmi, są delikatne i najzdrowsze dla kobiecych stref intymnych a dzięki temu, że nie mają żadnych chemicznych substancji w składzie nie powodują infekcji czy podrażnień.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej