Zobacz zapis czatu o endometriozie. Na pytania odpowiadał dr Mikołaj Karmowski

archiwum prywatne

Szacuje się, że na endemetriozę choruje już co 5. kobieta. Mimo tak dużej skali problemu wielu lekarzy nie potrafi jej prawidłowo zdiagnozować i pacjentki latami zmagają z ogromnym bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czym właściwie jest endometrioza? Czy można ją wyleczyć? Na Wasze pytania odpowiadał dr Mikołaj Karmowski, ginekolog, specjalista w leczeniu endometriozy.

Endometrioza nazywana też gruczolistością zewnętrzną macicy charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy. Może się ona pojawić w obrębie jajników, jajowodów, przestrzeni zapochwowej. Czasem zdarza się, że błona macicy rozrasta się na inne narządy, np. jelita czy nerki, a nawet mózg. Najczęściej jednak endometrium pojawia się w rejonie brzucha. Co ciekawe, mimo że błona śluzowa znajduje się poza macicą i tak ulega comiesięcznemu złuszczaniu i krwawi.

Endometrioza - jakie daje objawy?

Do najbardziej charakterystycznych objawów endometriozy należą:

  • bóle w okresie menstruacji;
  • bardzo obfite krwawienia;
  • krwawienia z odbytu;
  • silne bóle brzucha
  • krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • osłabienie;
  • bolesne stosunki;
  • niepłodność;
  • biegunki i zaparcia w trakcie miesiączki;
  • bóle promieniujące.

Niestety dolegliwości są mało specyficzne i wielu lekarzy nie potrafi prawidłowo zdiagnozować endometriozy. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjentki latami leczą się na schorzenia, których w ogóle nie mają. Co gorsza, nawet jeśli lekarz połączy objawy z chorobą ginekologiczną i zleci badania, to nie zawsze potrafi prawidłowo odczytać ich wyniki. Takiej analizy powinien podjąć się ginekolog, który jest specjalistą w leczeniu endometriozy. Tylko on na podstawie badania ginekologicznego, USG brzucha lub rezonansu magnetycznego oraz badania krwi z oznaczeniem poziom markera CA-125 może potwierdzić lub wykluczyć endometriozę oraz zaplanować najlepsze dla pacjentki leczenie.

Niestety takich specjalistów w Polsce brakuje. Jednym z nielicznych jest dr Mikołaj Karmowski. Posiada on wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobywane w I Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jak i w czołowych ośrodkach światowych i krajowych, w tym w słynnym I.R.C.A.D. we Francji i Oddział Chirurgii Eksperymentalnej w Caracas w Wenezueli. Lata praktyki ukierunkowały jego specjalność na zabiegową w ginekologii. Doktor Karmowski zajmuje się chirurgią mało inwazyjną - endoskopową w ginekologii operacyjnej. W szczególności jego pasją jest laparoskopia ginekologiczna i leczenie endometriozy.

Więcej informacji o zdrowiu, także kobiecym, znajdziecie w kolejnym sezonie programu 36,6°C. Emisja pierwszego odcinka odbędzie się 2 marca o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Jak leczyć endometriozę? Zadaj pytanie ekspertowi!

Data aktualizacji: 16.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej