Maskulinizacja – w jakich chorobach występuje? Wskaźnik maskulinizacji w Polsce

Fot: RapidEye / gettyimages.com

Maskulinizacja to zaburzenie u kobiet wynikające ze wzrostu poziomu męskich hormonów płciowych. Zupełnie innym pojęciem jest wskaźnik maskulinizacji, który obejmuje ilość mężczyzn przypadających na 100 kobiet w danym kraju.

Maskulinizacja to proces zachodzący u kobiet, polegający na wystąpieniu u nich cech męskich związanych z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Do maskulinizacji u kobiet dochodzi w momencie wzrostu poziomu męskich hormonów płciowych. Do głównych cech męskich pojawiających się u kobiet należą męski zarost, łysienie czy zaburzenia miesiączkowania. Stopień maskulinizacji może być różny, w zależności od nasilenia zaburzeń hormonalnych. Cechy maskulinizacji pojawiają się najczęściej u kobiet z rozpoznanym zespołem torbielowatych jajników, menopauzą i niedoczynnością tarczycy.

Co to jest maskulinizacja?

Maskulinizacja jest medycznym pojęciem związanym z wystąpieniem u kobiet cech męskich. Może być wrodzona, związana z maskulinizacją płodu, bądź nabyta w związku z chorobami wpływającymi na gospodarkę hormonalną kobiety i wzrost męskich hormonów. Maskulinizacja obejmuje takie cechy, jak zmiana sylwetki ciała, zmiana typu owłosienia (pojawienie się włosów w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, np. wąsów), co określane jest mianem hirsutyzmu. Jeżeli maskulinizacja jest zjawiskiem wrodzonym, może objawiać się np. przerostem łechtaczki czy męskimi rysami twarzy. U mężczyzn analogicznym zjawiskiem jest feminizacja.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy maskulinizacji

Wyróżnia się wiele cech maskulinizacji. Nie występują one wszystkie jednocześnie i z tym samym nasileniem. Różny jest bowiem obraz kliniczny procesu maskulinizacji u kobiet w zależności od jej przyczyny, a także stopnia zaburzeń hormonalnych. Do objawów, które mogą się pojawić, zalicza się:

  • przerost łechtaczki,
  • nierozwinięte gruczoły piersiowe,
  • męską budowę ciała,
  • niedorozwój sutków,
  • męskie cechy owłosienia twarzy, tułowia,
  • nieprawidłowości w badaniach hormonalnych.

Zobacz film: Testosteron - dlaczego jest taki ważny? Źródło: 36,6.

Stany związane z maskulinizacją kobiet

Bardzo często rozpoznawanym zespołem związanym z nabytą maskulinizacją jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Wiąże się on z występowaniem bezowulacyjnych cykli, a tym samym problemami z zajściem w ciążę. Bardzo częstym objawem tego zespołu jest właśnie maskulinizacja. Do maskulinizacji nabytej mogą przyczynić się również menopauza, przyjmowanie leków, wrodzony przerost nadnerczy, guzy jajnika, zespół Cushinga.

Wskaźnik maskulinizacji w Polsce

Zupełnie odmiennym pojęciem – niemedycznym – jest wskaźnik maskulinizacji w Polsce. Jest to wskaźnik pozwalający na określenie, ilu mężczyzn w danej populacji przypada na 100 kobiet. Jeśli chodzi o Polskę, ten wskaźnik wynosi 94 mężczyzn na 100 kobiet. Współczynnik ten jest wyższy w krajach (szczególnie rozwijających się), w których większa jest liczba miejsc pracy dla mężczyzn.

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 30.05.2018,
Opublikowano: 30.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej