Maseczki ochronne - kto musi nosić? Jak bezpiecznie ich używać i prawidłowo dezynfekować?

mat. prasowe

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zgodnie z przepisami prawa obowiązuje od 16 kwietnia. Nakaz ten został wprowadzony w celu profilaktyki rozprzestrzeniania się koronawirusa i potrwa prawdopodobnie przez kolejne kilka tygodni lub nawet miesięcy. Jak prawidłowo nosić maseczki i dezynfekować je, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

Obowiązek noszenia masek ochronnych – kto musi je nosić?

Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, maseczki ochronne należy nosić w trakcie przebywania poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w trakcie przebywania w miejscach publicznych (sklepy, targi, parki, urzędy, ulice itp.) został nałożony na każdą osobę dorosłą oraz dzieci od 4 roku życia.

Osoby zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej to:

  • osoby poruszające się samochodem w pojedynkę lub w towarzystwie innych osób, z którymi zamieszkują;
  • osoby, które mają problemy z oddychaniem lub cierpią na choroby układu oddechowego, dla których maseczka ochronna może stanowić zagrożenie;
  • osoby, które nie są w stanie samodzielnie zdjąć maseczki;
  • dzieci poniżej 4 roku życia;
  • legitymowane osoby, aby ustalić ich tożsamość przez uprawnione do tego organy;
  • duchowni w trakcie prowadzenia obrzędów religijnych;
  • żołnierze, którzy wykonują zadania służbowe.

Oprócz tego, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19.04.2020 roku, maseczki ochronne mogą być zbędne w przypadku osób przebywających na terenie lasu.

Należy jednak pamiętać, że maseczka ochronna na twarzy nie uprawiania do niezachowywania bezpiecznej odległości od innych, która wynosi 2 metry.

Jakie maseczki ochronne są bezpieczne?

Istnieje kilka rodzajów używanych maseczek ochronnych. Najczęściej stosowane są jednorazowe maseczki chirurgiczne. Stwarzają one fizyczną barierę pomiędzy błonami śluzowymi a ewentualnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami, a nie przed samymi wirusami, które mierzone są w nanometrach. Są jednak skuteczną barierą dla aerozoli, w których mogą znajdować się wirusy. Warto wybierać maseczki chirurgiczne oznaczone typem I i IIR. Są to maseczki trójwarstwowe, których używają lekarze np. podczas operacji.

Aby maseczka ochronna rzeczywiście chroniła przed wirusami, powinna posiadać odpowiednie oznaczenie. Tego rodzaju maski składają się nie tylko z materiału, ale również filtra oczyszczającego. Dostępne są zarówno te jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku. Oznaczenie R oznacza tą drugą opcję, natomiast NR to maseczki jednorazowe. W tych wielokrotnego użytku co 28 dni należy wymieniać filtr.

Półmaski można wyodrębnić na trzy klasy (zgodnie z normą PN-EN 149):

  • FFP1 - czyli najniższy poziom ochrony;
  • FFP2 - średni poziom ochrony;
  • FFP3 - to wysoka ochrona.

Jak odpowiednio zakładać i ściągać maseczkę?

  • przed nałożeniem maseczki ochronnej należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem oraz zastosować antywirusowy środek do dezynfekcji, np. płyn antywirusowy;
  • następnie należy zakryć usta oraz nos i upewnić się, że pomiędzy maską a twarzą nie ma żadnych przerw;
  • podczas używania maseczki należy unikać jej dotykania. Jeśli jednak dojdzie do tego, należy umyć dłonie wodą z mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu;
  • gdy maseczka będzie wilgotna, należy wymienić ją na nową;
  • aby zdjąć maskę, trzeba chwycić ją od tyłu za wiązanie, nie dotykając przodu maseczki;
  • maskę należy włożyć do foliowego woreczka.

Dezynfekcja maseczki ochronnej

Bawełniane maseczki ochronne wielokrotnego użytku po wykorzystaniu należy wyprać. To gwarancja tego, że będzie dalej spełniać swoją funkcję. Przed praniem najlepiej założyć rękawiczki jednorazowe i wyciągnąć maseczkę z woreczka. Pralkę należy ustawić na 60 stopni Celsjusza i prać przez 45 minut. Warto wiedzieć, że koronawirus ginie właśnie w temperaturze minimum 60 stopni, więc pranie w niższej niewiele da. Jeśli pralka posiada program do prania bawełny, warto z niego skorzystać. Należy pamiętać, aby prać maseczki oddzielnie, nie razem z innym praniem.

Po ich wyschnięciu warto je również zdezynfekować. Można zrobić to za pomocą wysokiej temperatury lub płynu dezynfekującego. W pierwszym przypadku należy wygotować maski we wrzącej wodzie przez kilka minut lub przeprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę. Można je także zdezynfekować płynem antybakteryjnym o zawartości minimum 70% alkoholu w sprayu. Wystarczy spryskać maseczkę preparatem i poczekać aż wyschnie.

Maseczki ochronne są jednym ze skutecznych sposobów ochrony przed wirusami, zatem warto stosować je w czasie zwiększonego ryzyka zachorowalności. Należy jednak odpowiednio ich używać oraz dbać o nie i regularnie prać oraz dezynfekować.

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 12.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej