Cenne właściwości drożdży powodują, że są one częstym dodatkiem do gotowych masek na włosy oraz twarz. Maseczkę drożdżową można wykonać również samodzielnie w domu, ze składników, których używa się na co dzień w kuchni, takich jak: miód, cytryna, mleko, jajka.
Maseczka drożdżowa – właściwości
Drożdże są bogatym źródłem cennych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają nie tylko na włosy, ale i skórę. Zawierają w sobie, przede wszystkim, aminokwasy oraz witaminy z grupy B, gdzie szczególnie cenna jest witamina B6, której niedobór powoduje wypadanie włosów.
Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem
Biotyna zawarta w drożdżach zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy, wzmacnia kosmyki i nadaje im sprężystość. Maseczka z drożdży na twarz to źródło cynku, który wpływa przede wszystkim na produkcję łoju i skutecznie przeciwdziała trądzikowi. Obecność pierwiastka w drożdżach powoduje również, że wykazują one właściwości regeneracyjne i przeciwstarzeniowe, gdyż hamują proces rozwoju wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek.
Maseczka z drożdży na włosy – jak zrobić maseczkę z drożdży?
Maseczka drożdżowa na włosy sprawdza się przy problemach z cienkimi, wypadającymi i przetłuszczającymi się kosmykami. Cenne właściwości drożdży można wzbogacić, dodając do domowej maski takie dodatki, jak: miód, mleko, jajka lub olej rycynowy, które odżywiają włosy, nadają im blasku i zdrowego wyglądu. Składniki maski do włosów należy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Aplikacja kosmetyku będzie łatwiejsza, jeśli wcześniej zwilży się włosy wodą. Po nałożeniu maseczki, głowę należy owinąć folią spożywczą oraz ręcznikiem, a dla lepszego efektu ogrzewać ją ciepłym nawiewem suszarki. Maseczkę z drożdży zmywa się po około 30-45 minutach.
Maseczka z drożdży i mleka na włosy
Mleko skutecznie nawilża oraz wygładza włosy. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe, białko i witaminy, zwłaszcza A oraz z grupy B, powodują, że wzmacnia strukturę kosmyków oraz dodaje im blasku i sprężystości. Maseczka z drożdży i mleka na włosy sprawdzi się u osób, które mają problem z cienkimi, matowymi i osłabionymi kosmykami. Domowy kosmetyk można dodatkowo wzbogacić o oliwę z oliwek, która wzmocni efekt nawilżenia, a także zregeneruje delikatne uszkodzenia struktury włosów. Do wykonania domowej maseczki do włosów potrzeba:
- 1/2 kostki drożdży piekarskich,
- 5 łyżek mleka,
- 5 łyżek oliwy z oliwek.
Maseczka z drożdży i miodu na włosy
Miód ma silne właściwości regeneracyjne, nawilżające i odżywcze, dlatego maska z jego dodatkiem sprawdzi się na włosach zniszczonych, pozbawionych blasku i suchych. Maseczka drożdżowa z miodem sprawdza się również na łamliwe i rozdwojone końcówki. Miód ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego można go stosować nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry głowy. Składniki do wykonania maseczki drożdżowej z miodem na włosy to:
- 1/2 kostki drożdży piekarskich,
- 2 łyżki miodu naturalnego,
- 4 łyżki kefiru lub jogurtu naturalnego.
Maseczka na włosy z drożdży i jajka
Maseczka z jajek i drożdży to idealny kosmetyk na bardzo zniszczone i suche włosy. Białko zawarte w jajku skutecznie odżywia skórę głowy, a także cebulki włosów, przez co kosmyki stają się mocniejsze i zdrowsze, przez co mniej wypadają. Żółtko jest bogactwem witamin z grupy B, a także zawiera cenne składniki, jak: cynk, żelazo, selen czy fosfor, które wpływają na lepszą kondycję kosmyków. Niezbędne składniki domowej maseczki to:
- 1/2 kostki drożdży piekarskich,
- 1 jajko
- 3 łyżki oliwy z oliwek
Maseczka na włosy z drożdży i oleju rycynowego
Olejek rycynowy zapobiega wypadaniu i łamaniu się włosów. Naturalny kosmetyk oczyszcza skórę głowy, przyspiesza porost włosów a także poprawia ich elastyczność, dlatego jest dobrym dodatkiem do drożdżowej mieszanki. Do wykonania domowej maseczki na porost włosów z drożdży potrzeba:
- 1/2 kostki drożdży piekarskich,
- 2 łyżeczki olejku rycynowego,
- 2 łyżeczki żelu aloesowego.
Maseczka z drożdży na twarz
Maseczka z drożdży na twarz to skuteczny sposób na problemy z trądzikiem. Domowy kosmetyk łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie, a także w widoczny sposób zmiękcza i wygładza skórę. Maseczkę drożdżową można nakładać na całą twarz lub tylko w zmienione miejsca na skórze, jak wypryski czy krostki. Wystarczy 1/4 kostki drożdży wymieszać z odrobiną ciepłego mleka. Domową mieszankę można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb cery, np. dodając oliwę z oliwek w przypadku suchej skóry lub soku z cytryny, kiedy występują przebarwienia. Maseczkę nakłada się na około 10 minut, po czym spłukuje obficie ciepłą wodą.
vania 08.12.2020r.
co jaki czas nakładać, by otrzymać efekty?