Masaż sportowy: na czym polega, jakie są techniki i efekty?

Fot.: borroko72 / stock.adobe.com

Masaż sportowy jest podstawowym elementem w cyklu treningowym profesjonalnych sportowców, ale przynosi również spore korzyści dla osób amatorsko uprawiających różne dyscypliny. Znane jest wiele technik masażu sportowego różnych części ciała.

Masaż sportowy jest cennym uzupełnieniem procesu treningowego, który pozwala zlikwidować skutki przetrenowania, poprawić metabolizm, a także rozgrzać i rozluźnić mięśnie. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu, m.in. treningowy, międzytreningowy, startowy.

Co to jest masaż sportowy?

Masaż sportowy łagodzi kontuzje, wzmacnia oraz rozluźnienia mięśnie, poprawia metabolizmu, a nawet przyspiesza krążenie krwi. Zalecany jest osobom uprawiającym sport w celu likwidowania skutków przetrenowania i poprawienia dopływu produktów odżywczych do mięśni. Pomaga w odbudowie i przyroście masy mięśniowej, przyczynia się do poprawy siły. Uważa się, że pozwala nawet na redukcję tkanki tłuszczowej. Powszechnie stosuje się masaż treningowy, masaż powysiłkowy, masaż podtrzymujący, masaż startowy, masaż przed zawodami.

Polecamy: Ćwiczenia z hantlami na wszystkie partie mięśni

Masaż sportowy treningowy

Masaż treningowy jest zaliczany do podstawowych masaży sportowych, bywa nazywany masażem przygotowawczym i kondycyjnym. Znajduje zastosowanie w cyklu treningowym, stanowiąc jednocześnie dodatkowe obciążenie, stąd zaleca się włączenie go do planu treningowego jako dodatkową formę aktywności. W zakres masażu treningowego wchodzą różne techniki, takie jak rozcieranie czy ugniatanie. Głębokość uciskania zależy od indywidualnych cech i uprawianej dyscypliny sportowej. Uważa się, że dla osób uprawiających pływanie, lekkoatletykę, tenis, kolarstwo lub narciarstwo masaż treningowy powinien być nieco lżejszy niż ten, któremu poddają się pięściarze, ciężarowcy, piłkarze, zapaśnicy i wioślarze.

Zazwyczaj treningowy masaż sportowy trwa od 40 do 60 minut, choć ostateczna jego długość zależy od wielu czynników, które należy rozpatrywać indywidualnie. Masaż treningowy dotyczy grup mięśniowych biorących udział w aktywności fizycznej. W przeważającej części dominującą techniką masażu jest ugniatanie, które może stanowić nawet 70% całego zabiegu. Zaleca się stosowanie treningowego masażu sportowego od 1,5 do 6 godzin po zakończeniu intensywnego treningu. Jeśli trening odbył się wieczorem, masaż treningowy najlepiej wykonać z samego rana.

Warto przeczytać: Ćwiczenia na plecy – jak powinien wyglądać i jakie efekty daje trening na mięśnie pleców?

Masaż startowy

Masaż startowy jest rodzajem masażu sportowego, który powinno wykonywać się bezpośrednio przed startem w zawodach i innych formach rywalizacji sportowej. Z reguły wykonywany jest tuż przed rozgrzewką. W czasie masażu nie powinno się przeznaczać więcej niż 10 minut na daną część ciała. W doborze intensywności oraz głębokości powinno się uwzględnić stan emocjonalny, charakter osoby masowanej, a także rodzaj podejmowanego wkrótce wysiłku. Masaż startowy umożliwia szybkie oraz głębokie rozgrzanie mięśni, w tym również całego aparatu więzadłowo-stawowego. Pozwala na zachowanie możliwie jak największej elastyczności więzadeł oraz większą zdolność kurczliwą mięśni, co wpływa naturalnie na mniejsze ryzyko urazów w trakcie czynności.

Zaleca się, by masaż startowy był wykonywanym w ciepłym i bezwietrznym pomieszczeniu. Jeśli osoba masowana uprawia sporty nastawione na szybki i energiczny wysiłek (rzuty, skoki, sprinty), powinno masować się ją energicznie, w przypadku wysiłków długotrwałych intensywność powinna mieć mniejsze znaczenia, należy jednak wydłużyć czas masażu. Pośród jego technik wyróżnia się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie. Przyczyniają się one do pobudzenia centralnego układu nerwowego, co ma duże znaczenie dla zbliżającej się rywalizacji sportowej.

Masaż powysiłkowy

Dla dobrej kondycji sportowców bardzo ważna jest regeneracja. Jej czas świadczy o poziomie wytrenowania organizmu i na dłuższą metę przyczynia się do zwycięstwa. Zdolności regeneracyjne można podnieść za pomocą masażu powysiłkowego, nazywanego także masażem regeneracyjnym. Stosowany jest w przerwie między rywalizacją sportową (startami, meczami, zawodami itp.). Ma na celu jak najszybsze doprowadzenie organizmu do stanu sprzed wysiłku. Czas powysiłkowego masażu sportowego jest uzależniony od stopnia przetrenowania zawodnika, a także czasu przeznaczonego na odpoczynek przed następnym etapem zmagań sportowych.

Zazwyczaj masaż regeneracyjny wykonuje się niedługo po zakończeniu danego wysiłku fizycznego (nie dłużej niż 30 minut, kiedy tętno wraca do stanu wyjściowego). Jak wyjaśniają fizykoterapeuci, na krótko po zakończeniu aktywności fizycznej masaż powysiłkowy powinien trwać 8–12 minut, choć jego długość zależna jest od wielu czynników i ostatecznie dobierana indywidualnie. Masaż powysiłkowy obejmuje te grupy mięśniowe, które były zaangażowane w podejmowaną aktywność.

Zobacz film: Na co pomaga masaż próżniowy? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 24.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej