Marzenia senne – skąd się biorą sny i czemu służą?

Fot. Yuri_Arcurs / Getty Images

Pytanie, czym są sny, nurtowało ludzi już w starożytności. Zjawisko marzeń sennych fascynowało naukowców wszystkich epok. Powstało wiele hipotez będących próbą wyjaśnienia, skąd biorą się sny i czemu służą.

Marzenia senne są obecnie przedmiotem dociekań neurologów, psychiatrów, psychologów, filozofów. Mimo zaawansowanej wiedzy na temat działania ludzkiego umysłu, w tym procesów, które zachodzą w mózgu w czasie snu, naukowcy wciąż nie znaleźli satysfakcjonującego rozwiązania zagadki, co to są sny i jak powstają.

Czym są sny (marzenia senne)?

Marzenia senne to wizje, które powstają w umyśle człowieka, kiedy śpi. Są one stanem świadomości, nad którym śniący ma ograniczoną kontrolę. Na marzenia senne mogą składać się serie niepowiązanych obrazów lub historie z pewnym kontinuum zdarzeń, a nawet logiką. Towarzyszyć im mogą wrażenia zmysłowe (np. czuciowe), a także silne emocje. Sny mogą być przyjemne lub przerażające. Bywają bardzo realistyczne – dotyczą bieżących spraw śniącego, stanowią wizualizację jego pragnień, obrazują lęki. Zdarzają się także sny surrealistyczne, przypominające film fantastyczny.

Fizjologia snu – jak powstają sny?

Sen to stan czynnościowy mózgu, jaki następuje w czasie spoczynku ciała. Dzieli się na kilka faz, które powtarzają się cyklicznie, przeciętnie 4–6 razy w ciągu nocy. Jedną z nich jest – trwająca od 5 do 30 minut – faza REM (ang. Rapid Eye Movement), podczas której mięśnie odpowiedzialne za ruchy dowolne są rozluźnione (z wyjątkiem mięśni gałek ocznych), ale mózg aktywny jest tak, jak na jawie. Właśnie wtedy pojawiają się marzenia senne. Oznacza to, że w czasie jednej nocy ma się około 5 snów, choć zapamiętać można zwykle tylko te, które trwały w chwili przebudzenia.

Naukowcy uważają, że sny powstają w hipokampie – obszarze mózgu kontrolującym uczucia, emocje i pamięć. Dokonuje się w nim przetwarzanie aktualnych przeżyć, świeżo nabytych informacji. Za neurologiczne podłoże snu uznaje się działanie dopaminy – neuroprzekaźnika, który w fazie REM uwalniany jest w mózgu w ponadprzeciętnej ilości. Stwierdzono, że jest to taka sama nadczynność neuroprzekaźnictwa, jaka następuje u osób, które doznają omamów (np. w przebiegu schizofrenii). Z neurologicznego punktu widzenia zatem marzenia senne są formą halucynacji, jaka fizjologicznie występuje u wszystkich ludzi w jednej z faz snu.

Ile snu potrzebujemy? Zobacz film i poznaj opinię eksperta:

Zobacz film: Ile powinniśmy spać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rola i znaczenie snów

Współczesne teorie naukowe na temat snu oparte zostały o szereg badań elektrofizjologicznych i obrazowych, ale powtarzalność zmian zaobserwowanych w konkretnych obszarach śniącego mózgu jest jedynie pośrednim dowodem na to, że mają one związek z powstawaniem marzeń sennych. Co więcej, odkrycia neurologów nie wyjaśniają wszystkich zagadnień związanych z fenomenem snu. Na przykład nie dają odpowiedzi na odwieczne pytanie, czy sny coś znaczą. Nie wyjaśniają także, do czego są człowiekowi potrzebne.

Na temat roli snów powstało już bardzo wiele koncepcji. W starożytności wierzono, że marzenia senne są narzędziem bogów – służą do przekazywania ludzkości proroctw. By zgłębić ich zagadkę, sny spisywano, a mędrcy i kapłani zajmowali się ich analizą, celem odczytania boskich przesłań. Współcześnie nadal można spotkać się z przekonaniem o proroczym znaczeniu snów, ale jak dotąd nie zostało ono potwierdzone żadnymi naukowymi badaniami.

Przełomem w próbach interpretacji snów stała się psychoanaliza Zygmunta Freuda. Przez wiele lat za obowiązującą uznawano jego koncepcję, że marzenia senne reprezentują tłumione na jawie pragnienia (według Freuda – głównie te, które dotyczą seksualnej sfery życia). Stanowią one symboliczne przedstawienie zepchniętych do podświadomości myśli i przeżyć, często tych z okresu wczesnego dzieciństwa. Freud uważał, że analiza snów powinna stanowić podstawę psychoterapii. W niektórych nurtach terapii psychologicznej sny nadal uważa się za projekcję traum czy lęków. Analizę ich treści wykorzystuje się często w pracy z pacjentem.

Czym są sny według współczesnych badaczy?

Pod koniec XX wieku powstało wiele nowych koncepcji, które postawiły pod znakiem zapytania podstawy freudowskiej psychoanalizy. Niektórzy naukowcy na przykład są zdania, że we śnie następuje przetwarzanie i konsolidacja informacji zebranych przez umysł w ciągu dnia. Proces ten wspomaga zatem świadomą pracę mózgu – służy porządkowaniu wiedzy, zapamiętywaniu, może ułatwić rozwiązanie nurtujących kwestii (stąd powiedzenie, że „z problemem warto się przespać”). Powstała też teoria, że marzenia senne są mechanizmem obronnym mózgu – ułatwiają rozładowanie napięć emocjonalnych, przetworzenie ich tak, by nie obciążały systemu nerwowego w czasie kolejnego dnia. Według różnych badań sny mogą być odpowiedzią na bodźce płynące z ciała lub ze świata zewnętrznego podczas śnienia. W związku z tym w marzeniu sennym może np. pojawić się sytuacja związana z odtwarzaną w rzeczywistości muzyką, a drętwienie ręki wywołuje sen o jej ucięciu.

Teorii na temat sensu marzeń sennych wciąż przybywa. Fakt, że fenomen ten wymyka się ludzkiemu poznaniu, często skłania badaczy do wniosku, że tkwi w nim jakiś irracjonalny, metafizyczny element. Być może zatem warto – jak czynili to starożytni – analizować swoje sny i szukać w nich znaczeń, które mogą być istotne dla życia na jawie.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej