Marker nowotworowy CA 125 – co to za badanie?

bluecinema/getty images

Marker nowotworowy CA 125 wykorzystywany jest przede wszystkim w diagnostyce raka jajnika. Jego podwyższone stężenie obserwuje się aż u 83% pacjentek. Ponadto nieprawidłowy wynik występuje w trakcie ciąży, przy endometriozie, marskości wątroby oraz raku piersi, trzustki i żołądka. Badanie CA 125 polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej.

Markery nowotworowe to substancje, które są wytwarzane przez komórki guza, a niekiedy także przez zdrowe tkanki w odpowiedzi na proces nowotworowy, toczący się w organizmie. Są one obecne w moczu lub krwi. Ich badanie stosuje się w celu określenia ryzyka wystąpienia choroby, wczesnego wykrycia nowotworu, postawienia diagnozy, określenia rokowania oraz monitorowania postępów leczenia. Do najczęściej badanych należą markery na raka jajnika, oznaczane jako CA 125.

Co to jest CA 125?

Marker nowotworowy CA 125 jest glikoproteiną, która fizjologicznie występuje w zdrowych komórkach otrzewnej, opłucnej, endometrium oraz komórkach nabłonkowych, które wyścielają ściany jam płodu. Substancja ta nie jest obecna w jajnikach, jednak kiedy rozpocznie się w nich proces nowotworowy, może nastąpić zwiększone wydzielanie CA 125. Dzięki temu badanie jego stężenia może być pomocne w diagnostyce i ocenie ryzyka wystąpienia raka jajnika.

Badanie CA 125 ma znaczenie przy raku jajnika, który wywodzi się z komórek niewytwarzających śluzu. W przypadku nowotworów wydzielających śluz oraz zarodkowych nie obserwuje się nadmiernej ekspresji markera CA 125. Czułość diagnostyczna jest znaczna przy surowiczym, endometrialnym i jasnokomórkowym raku jajnika. Nieprawidłowe stężenie stwierdza się u 83% chorych kobiet.

Badanie CA 125 wykorzystywane jest w monitorowaniu skuteczności leczenia przeciwnowotworowego (zabiegu chirurgicznego, radioterapii, chemioterapii) u pacjentek z rakiem jajnika. Spadek markera nowotworowego sugeruje, że zastosowana terapia przynosi pozytywne skutki. U zdecydowanej większości chorych zaobserwowano związek między stężeniem CA 125 a regresją, stabilizacją i wznowieniem choroby.

Badanie CA 125 – przygotowanie

Badanie CA 125 polega na pobraniu kilku mililitrów krwi z żyły łokciowej. Opisaną i zabezpieczoną probówkę przekazuje się do dalszej analizy. Test przeprowadzany jest w laboratorium diagnostycznym i trwa kilka minut. Nie jest konieczna hospitalizacja ani specjalne przygotowanie. Badanie CA 125 nie wymaga pozostania na czczo. Zalecane jest wypicie szklanki wody oraz powstrzymanie się od palenia tytoniu tuż przed zgłoszeniem się do placówki medycznej.

Ile kosztuje badanie CA 125?

Oznaczenie stężenia markerów nowotworowych jest bezpłatne, jeżeli skierowanie wydaje lekarz specjalista, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Takiego zlecenia nie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także specjalista, jeżeli wizyta była płatna.

Oznaczenie markerów na raka jajnika można zrobić również bez skierowania. Wówczas pobranie krwi i analiza materiału jest płatna. Koszt badania CA 125 zależy od cennika laboratorium. Cena waha się między 30 a 50 zł.

Marker CA 125 – norma i interpretacja wyników

Wynik badania CA 125 jest gotowy po kilku dniach od pobrania próbki. Interpretacja zawsze należy do lekarza, który zlecił badanie. Wnioski opiera on nie tylko na wartości stężenia markera nowotworowego, ale także na wywiadzie, badaniu fizykalnym, badaniach dodatkowych oraz obecnych objawach klinicznych.

Norma CA 125 wynosi mniej niż 35 UI/ml. Każdy wynik powyżej wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ substancja ta nie jest swoista dla raka jajnika. Nieznacznie podwyższone CA 125 (200–300 UI/ml) obserwuje się:

Podwyższone CA 125 można zaobserwować również u pacjentów, u których zdiagnozowano raka piersi, płuca, trzustki, jajowodu lub macicy.

CA 125 a endometrioza

Badanie CA 125 wykorzystuje się pomocniczo w diagnostyce endometriozy. Parametr ten jest brany również pod uwagę podczas ustalania dalszego postępowania oraz oceny ryzyka nawrotu choroby po leczeniu operacyjnym. Znacznie wyższe stężenie markera CA 125 stwierdza się w zaawansowanej endometriozie (III i IV stopnia).

Wskazania do badania CA 125

Badanie CA 125 może zostać zlecone przez lekarza ginekologa lub onkologa jako uzupełnienie standardowego badania ginekologicznego. Ma to znaczenie zwłaszcza u tych pacjentek, u których stwierdzono rodzinne występowanie raka jajnika. Poziom CA 125 oznacza się również u osób leczonych z powodu nowotworu jajnika lub endometriozy w celu określenia skuteczności leczenia i oceny ryzyka nawrotu.

Zobacz film: Profilaktyka raka jajnika

źródło: x-news

Bibliografia:

1. A. Soborczy, A. Deptała, Markery nowotworowe w praktyce klinicznej, Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 4, s. 184–189.

2. A. Markowska, K. Jaszczyńska-Nowinka, Current Gynecologic Oncology, 2012, 10 (2), s. 116–123.

Data aktualizacji: 27.10.2020,
Opublikowano: 27.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej