Marianna Kowalewska stworzyła specjalną bieliznę dla kobiet ze stomią. Aktorka wystąpiła również w kampanii swojej marki
Instagram @mariankakowalewska
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To właśnie taką diagnozę usłyszała Marianna Kowalewska. I choć aktorka niewiele mówi na co dzień o prywatnym życiu, jakiś czas temu podzieliła się z fanami informacją o swojej chorobie. W zeszły piątek poszła jeszcze o krok dalej i pokazała własne zdjęcie w bieliźnie przeznaczonej właśnie dla stomiczek.
Zastanawiasz się teraz pewnie, skąd taki ruch? Cóż, za wszystkim stoi Tutti, czyli marka bielizny, tworzona przez aktorkę, znaną między innymi z serialu „Pułapka”. Dodajmy, że nie chodzi tutaj jednak o zwykłe majtki (choć i koronkowe wersje ma w swojej kolekcji), lecz o takie, które zaprojektowane zostały z myślą o kobietach, zmagających się z chorobami jelit.
Czym właściwie jest stomia? To połączenie światła jelita cienkiego lub grubego ze skórą. Zazwyczaj "wyprowadza się" ją przy nowotworach, przewlekłych chorobach jelit, po urazach brzucha lub przy wadach wrodzonych. Wiąże się ona z koniecznością „noszenia” specjalnego woreczka, do którego trafiają wydalane treści jelitowe.
Przypomnijmy, że Marianna jest także jedną z ambasadorek fundacji „STOMALife”, dla której niedawno wzięła udział w specjalnej sesji zdjęciowej wraz z innymi kobietami, zmagającymi się z chorobami jelit. Aktorka za pomocą takich akcji, a także dzięki bieliźnie dla dziewczyn ze stomią (swoją drogą bardzo ładnej i zgodnej z najświeższymi trendami) chce pokazać światu, a przede wszystkim cierpiącym na podobne schodzenia ludziom, że z tego typu chorobami można żyć całkowicie normalnie i spełniać swoje marzenia.
Dodajmy, że przewiduje się, że w Polsce żyje aktualnie około 50 000 osób z wyłonioną stomią. Warto wiedzieć, że na przestrzeni ostatnich 5 lat, ich liczba wzrosła aż o 25%. Skąd takie przyspieszenie? Chodzi głównie o wzrost zachorowań na nowotwory, które z kolei są jedną z najczęstszych przyczyn zakładania woreczka stomijnego.
Zobacz film: Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na organizm człowieka?
Zobacz film: Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na organizm człowieka? Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 20.01.2020,
Opublikowano: 20.01.2020 r.
SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy.
Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.
COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca.
Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji
Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.
Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.
Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.
Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.
Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.