Malkontent - kto to taki i jak go rozpoznać? Podpowiadamy!

Getty Images

Narzeka, smuci się, marudzi i widzi przede wszystkim ciemne strony życia. Kto to taki? Malkontent właśnie. Skąd się biorą tacy ludzie? Jak z nimi żyć? I jak ich rozpoznać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Szklanka jest do połowy pełna czy pusta? Malkontent na to pytanie z pewnością udzieliłby drugiej odpowiedzi. I choć pesymistyczne podejście do rzeczywistości nie jest żadną chorobą, i tak może być zaraźliwe. Skąd się bierze? Zanim wyjaśnimy tę kwestię, odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki rodzaj ludzi ukrywa się pod tym sformułowaniem.

Malkontent – kto to taki? Podpowiadamy, jaki rodzaj ludzi kryje się pod tym hasłem

Jak już wspomniałyśmy, malkontent to pesymista, który nieustannie jest niezadowolony i narzeka na niemal wszystko, co go spotyka i otacza. I choć malkontenctwo nie jest żadnym schorzeniem, może negatywnie wpływać na życie, a przede wszystkim na samopoczucie. W końcu bezustanne oglądanie wszystkiego w ciemnych kolorach, skutecznie odbiera uśmiech i codzienną radość, a co za tym idzie, może rzutować na wiele płaszczyzn naszego funkcjonowania. Czy można z tym jakoś walczyć? Cóż, o ile samemu malkontentowi nie przeszkadza jego sposób myślenia, trudno będzie ci cokolwiek wskórać. Jeśli jednak chcesz podjąć takie próby, polecamy ci przerywanie mu jego narzekających wywodów. W taki sposób przełamiesz pewien schemat i być może dasz mu do myślenia. Poza tym, jeśli nie wyrazisz współczucia, straci nieco pewność siebie, co oznacza, że zacznie się zastanawiać, dlaczego właśnie nikt mu nie przytaknął. Istnieje prawdopodobieństwo, że zmieni nieco punkt patrzenia. Warto również z taką osoba porozmawiać i zakomunikować jej, że wieczne narzekania wpływa na ciebie negatywnie.

Malkontent – jak go rozpoznać?

Wiemy już, w jaki sposób możemy postępować z malkontentem, więc zastanówmy się teraz, jak w ogóle rozpoznać takiego człowieka. Czy każdy, kto narzeka lub jest smutny musi oznaczać malkontenta? Niekoniecznie. Weź bowiem pod uwagę, że to nie jest tylko chwilowy nastrój czy nastawienie. Zanim więc stwierdzisz, że ktoś jest malkontentem, zastanów się, czy po prostu nie ma gorszego okresu w życiu. Znasz jednak daną osobę długi czas i wiesz, że jej pesymizm nie jest konsekwencją jakiegoś przykrego wydarzenia? Cóż, prawdopodobnie wiesz już, jak brzmi werdykt. Jeśli jednak nie, odpowiedź sobie na kilka pytań. Czy dany człowiek narzeka na wszystko i wszystkich? Czy jest praktycznie zawsze niezadowolony z sytuacji, w której się znajduje? Czy zamartwia się na zapas? Czy zawsze zakłada czarny scenariusz? Czy jest zgorzkniały? Czy szuka dziury w całym? I czy zawsze wyolbrzymia swoje niepowodzenia? Jeśli na większość odpowiedzi możesz przytaknąć, oznacza to, że w stu procentach masz do czynienia z malkontentem.

Skąd się bierze bycie malkontentem?

Zastanawiasz się w ogóle, skąd się bierze malkontenctwo? Cóż, zacznijmy od tego, że w psychologii nie ma zdefiniowanego takiego typu osobowości jak „malkontent”. A zatem jest to tylko potoczne określenie na wiecznego pesymistę i marudę. Czy takim człowiekiem trzeba się po prostu urodzić? Niekoniecznie. Oczywiście, jeśli nasi rodzice czy dziadkowie tak właśnie postrzegają świat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nas tego nauczą. Niemniej zazwyczaj przyjmuje się, że malkontenctwo wynika z wychowania pod tak zwanym kloszem. Chodzi o to, że gdy rodzice próbują nas od dziecka ochronić przed całym złem, w dorosłym życiu można odczuwać duże rozczarowanie po zetknięciu się z rzeczywistością.

Jak żyć z malkontentem?

Okej, wiesz już, że w swoim najbliższym otoczeniu masz malkontenta. Powstaje zatem pytanie, jak z nim funkcjonować. A zatem…? Przede wszystkim musisz uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości, ponieważ jak doskonale wiemy, wieczna maruda może skutecznie wyprowadzić z równowagi każdą, nawet najspokojniejszą osobę. Później warto się również zastanowić, czy akceptujesz taki stan rzeczy, czy też będziesz podejmować próby „nawrócenia na pozytywną ścieżkę” takiego człowieka. Pamiętaj również, że zawsze warto komunikować swoje potrzeby, a więc gdy pesymista żyjący w twoim otoczeniu zaczyna negatywnie na ciebie oddziaływać, poinformuj go o tym i poproś, by w twojej obecności nie skupiał się wyłącznie na negatywach danej sytuacji. Poza tym dobrze samemu być optymistą i próbować zarażać takim myśleniem wszystkich dookoła.

Zobacz film: Wrzuć na luz i zaopiekuj się sobą. Jak współczesna kobieta może znaleźć czas na odpoczynek?


Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.02.2020,
Opublikowano: 13.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej