Majaczenie alkoholowe – jakie daje objawy i jak przebiega leczenie?

Fot: ZzzVuk / gettyimages.com

Majaczenie alkoholowe pojawia się na kilka dni po spożyciu alkoholu jako powikłanie zespołu abstynencyjnego. Leczenie opiera się na podaniu benzodiazepin, wyrównywaniu zaburzeń wodno-elektrolitowych i suplementacji tiaminy.

Nadużywanie alkoholu etylowego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Regularne picie prowadzi do zmian w układzie neuroprzekaźnikowym układu nerwowego. Skutkuje to zmianą progu pobudliwości neuronów i objawami alkoholowego zespołu abstynencyjnego po przerwaniu epizodu intensywnego picia czy zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu. Jednym z powikłań tego zespołu jest majaczenie alkoholowe. Jest to rodzaj ostrej psychozy, przebiegającej z zaburzeniem świadomości, zaburzeniami spostrzegania, dezorientacją i objawami somatycznymi o różnym stopniu nasilenia.

Zobacz film: Kiedy nadużywamy alkoholu? Źródło: 36,6.

Majaczenie alkoholowe – co to jest?

Poprzez przewlekłe spożywanie alkoholu dochodzi z czasem do zaburzenia równowagi pomiędzy układem GABA-ergicznym a glutaminergicznym w mózgu. Zwiększa się bowiem ilość receptorów dla glutaminianu, a spada aktywność receptorów GABA. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia aktywności neuronów dopaminergicznych i wielu innych zmian, co z kolei po zaprzestaniu picia skutkuje rozregulowaniem procesów zachodzących w obrębie autonomicznego układu nerwowego, pojawieniem się drgawek i objawami alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Majaczenie alkoholowe stanowi jedno z powikłań tego zespołu, podobnie jak drgawki alkoholowe. Majaczenie alkoholowe ma charakter ostry i przemijający. Pojawia się po wystąpieniu objawów charakterystycznych dla zespołu abstynencyjnego. Często poprzedzone jest bezpośrednio stanem predeliryjnym, czyli objawami prodromalnymi majaczenia alkoholowego (zwiastującymi je).

Objawy majaczenia alkoholowego

Największe nasilenie objawy osiągają w 2.–4. dobie. Niektórzy chorzy doświadczają drgawek abstynencyjnych, które często poprzedzają pojawienie się majaczenia alkoholowego. U części chorych z zespołem abstynencyjnym dochodzi do pojawienia się stanu predeliryjnego, czyli okresu objawów zwiastujących majaczenie alkoholowe. Należą tu:

Zobacz film: Jak ograniczyć picie alkoholu? Źródło: 36,6.

  • osłabienie i męczliwość,
  • zaburzenia spostrzegania,
  • nieuzasadnione lęki,
  • drżenia całego ciała,
  • iluzje wzrokowe.

W okresie prodromalnym chory jest zupełnie zorientowany co do miejsca, czasu, własnej osoby, potrafi rozróżnić iluzje od rzeczywistości (przynajmniej częściowo). Rozwój pełnoobjawowego majaczenia alkoholowego wiąże się z zaburzeniami świadomości. Chory odczuwa lęk, ma halucynacje wzrokowe. Najczęściej jest pobudzony, a wręcz agresywny. Nie jest zorientowany co do miejsca i czasu. Z czasem nasilają się omamy i halucynacje nie tylko wzrokowe, ale również słuchowe czy dotykowe. Szczególnie pod wpływem ucisku gałek ocznych indukowane są omamy wzrokowe, co określa się objawem Lipmana.

Majaczenie alkoholowe wiąże się z dużą podatnością tych osób na sugestie. Najprościej można to sprawdzić, dając choremu czystą kartkę z poleceniem przeczytania tekstu, którego w rzeczywistości tam nie ma. Chory jednak będzie czytał nieistniejący tekst. Poprzez cały okres majaczenia alkoholowego chory może wykazywać drgawki o różnym nasileniu. Bardzo ciężki stan majaczenia alkoholowego grozi przejściem w ostrą halucynozę alkoholową, która jest bardzo niebezpieczna dla pacjenta.

Zobacz film: Co alkohol robi z naszymi organami? Źródło: 36,6.

Diagnostyka majaczenia alkoholowego

Rozpoznanie lekarz stawia już na podstawie samego wywiadu i objawów towarzyszących. Wykonując badania laboratoryjne, może spodziewać się wielu odchyleń od normy:

  • spadek poziomu płytek krwi,
  • spadek poziomu leukocytów,
  • spadek poziomu krwinek czerwonych,
  • wzrost wskaźników wątrobowych,
  • wydłużenie czasu krzepnięcia,
  • spadek poziomu kwasu foliowego,
  • wzrost stężenia mocznika,
  • wzrost kreatyniny,

Leczenie majaczenia alkoholowego

Stwierdzenie objawów majaczenia alkoholowego stanowi bezwzględne wskazanie do zatrzymania chorego w szpitalu, nawet wbrew jego woli. Stan ten zagraża życiu chorego. Warunkiem rozpoczęcia właściwego leczenia jest trzeźwość. W leczeniu stosuje się pochodne benzodiazepin, ponieważ wpływają one bezpośrednio na neuroprzekaźniki, a tym samym działają przyczynowo; szybko i skutecznie modulują nasilenie objawów. Ważne jest, by podać preparaty o wydłużonym czasie działania, które dodatkowo łagodzą objawy lękowe, bezsenność czy pobudzenie chorego. Jednym z leków jest diazepam. Stosując terapię benzodiazepinami, należy zawsze dysponować odtrutką, czyli flumazenilem. Zdarza się, że osoba z majaczeniem alkoholowym wykazuje zniszczenie komórek wątrobowych.

Zaleca się wtedy leczenie benzodiazepinami, które nie są metabolizowane w wątrobie, czyli oksazepam czy lorazepam. W leczeniu majaczenia alkoholowego zaleca się włączenie tiaminy w dawce 100 mg na dobę w formie domięśniowej lub dożylnej. Może to stanowić prewencję encefalopatii alkoholowej. Leczenie powinno obejmować wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Jeśli stan majaczenia alkoholowego przedłuża się bądź ma nietypowy przebieg, można rozważyć badanie elektroencefalograficzne, neuroobrazujące, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zobacz film: Prawdy i mity dotyczące alkoholu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 30.05.2018,
Opublikowano: 30.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej