MAGNE B6 Forte – ulotka, dawkowanie

Fot. photka / Getty Images

Magne B6 Forte jest suplementem diety dostępnym w aptekach bez recepty. Preparat zawiera magnez oraz witaminę B6 (chlorowodorek pirydoksyny), które należą do niezbędnych składników odżywczych dla organizmu. Magne B6 Forte stosuje się w celu uzupełnienia niedoboru magnezu i/lub witaminy B6 w organizmie. 

Czym jest Magne B6 Forte i kiedy go stosować?

Magnez jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu. Bierze on udział w przebiegu bardzo wielu procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Pierwiastek ten, m.in. aktywuje wiele enzymów, odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego oraz wspiera prawidłową pracę układu nerwowego. Przyswajalność składników odżywczych przez organizm zależy od bardzo wielu czynników. Zawarta w Magne B6 Forte witamina B6 jest w formie chlorowodoru pirydoksyny i ma na celu zwiększenie wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego do organizmu (nawet o 20-40%).

Na niedobór magnezu w organizmie może wskazywać:

  • Nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, niepokój, łagodny lęk, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu w niewielkim nasileniu,
  • Objawy lęku, takie jak skurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca),
  • Skurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek.

Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Magnez jest dobry na wszystko. W jakich produktach go znajdziesz? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Magne B6 Forte – skład

Substancje czynne:

  • Jony magnezu (cytrynian magnezu) 100 mg,
  • Witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny) 10 mg.

Substancje pomocnicze:

  • Laktoza bezwodna,
  • Makrogol 6000,
  • Stearynian magnezu.

Skład otoczki:

  • Hypromeloza,
  • Makrogol 6000,
  • Dwutlenek tytanu (E171),
  • Talk.

Magne B6 Forte – ważne informacje przed zastosowaniem leku

Kiedy nie należy stosować leku Magne B6 Forte:

  • W przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 30 ml/min.),
  • Przy jednoczesnym stosowaniu lewodopów.

Ostrzeżenia i środku ostrożności:

  • Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy omówić to z lekarzem, który wcześniej może zlecić wykonanie badań krwi,
  • Długotrwałe stosowanie pirydoksyny (kila miesięcy, a nawet lat) może spowodować aksonalną neuropatie czuciową (objawy: drętwienie i zaburzenia poczucia pozycji, wibracje w dystalnych częściach kończyn, stopniowo postępująca ataksja sensoryczna,
  • Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 6 roku życia,
  • Lek należy przyjmować podczas posiłków, popijając wodą,
  • Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę mogą stosować lek wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Magne B6 Forte a inne leki

Podczas suplementacji lekiem Magne B6 Forte powinno unikać się jednoczesnego stosowania wraz z produktami zawierającymi fosforany lub sole wapnia. Związki te hamują wchłanianie się magnezu z jelita cienkiego do organizmu. W przypadku kiedy stosuje się jednocześnie antybiotyk z grupy tetracyklin i lek Magne B6 Forte, należy zachować 3 godzinny odstęp między ich przyjmowaniem. Dodatkowo leku nie należy stosować podczas leczenia lewodopą, ponieważ pirydoksyna osłabia jej działanie.

Magne B6 Forte – dawkowanie

Dawka dla dorosłych osób to 3 – 4 tabletki w ciągu doby, w 2 lub 3 dawkach podawanych podczas posiłku najlepiej popijając szklanką wody. Leku Magne B6 Fortne nie należy podawać dzieciom poniżej 6 roku życia. Dzieciom w wieku 6 lat lub powyżej zaleca się od 2 do 4 tabletek na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych, podczas posiłku również popijając szklanką wody.

W przypadku przyjęcia większej ilości tableteki niż jest to zalecane należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przedawkowanie magnezu nie powoduje reakcji toksycznych u osób z prawidłową czynnością nerek, jednak u pacjentów z ich niewydolnością może wystąpić zatrucie magnezem. W razie pominięcia dawki należy przyjąć ją jak najszybciej chyba, że zbliża się pora kolejnej pory spożycia tabletki. Nie należy również spożywać podwójnej dawki, aby uzupełnić pominiętą tabletkę lub w krótkim odstępie czasu.

Magne B6 Forte – działania niepożądane

Czasami:

  • Biegunka,
  • Bóle brzucha,
  • Zaczerwienienie skóry.

Bardzo rzadko:

  • Reakcje alergiczne
Data aktualizacji: 18.10.2019,
Opublikowano: 18.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej