Lwia zmarszczka – jak można się pozbyć niechcianej bruzdy między brwiami?

Fot: kei907 / stock.adobe.com

Lwia zmarszczka wpływa na mimikę twarzy. Często wraz z wiekiem, między brwiami pojawia się pojedyncza pionowa bruzda (lub kilka mniejszych bruzd), która może wpływać na wygląd twarzy. Zdarza się, że przez lwią zmarszczkę twarz sprawia wrażenie ciągle zagniewanej.

Lwia zmarszczka dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Za jej powstanie u nasady nosa odpowiada niewielki mięsień marszczący brwi, wobec czego należy ona do zmian mimicznych. Najczęściej powstaje już w młodszym wieku, ale początkowo nie jest aż tak widoczna i nie wpływa na estetykę i mimikę twarzy.

Lwia zmarszczka – dlaczego się pojawia?

Tak jak każda zmarszczka mimiczna, również bruzda między brwiami związana jest z powtarzanymi ruchami, w które zaangażowane są mięśnie twarzy. Na skutek ich ciągłego powielania w trakcie życia człowieka, skóra zaczyna się zmieniać, a wraz z wiekiem zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Niestety z upływem lat skóra traci swoją elastyczność, wiotkość i napięcie. Uwidaczniające się na twarzy zmarszczki są różnej wielkości i głębokości – lwia zmarszczka należy niestety do tych głębokich, stąd często chcą się jej pozbyć nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Zobacz także: Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Profilaktyka, odpowiednie kosmetyki i sprawdzone, domowe sposoby

Lwia zmarszczka – domowe sposoby

Niestety usunięcie lwiej zmarszczki domowymi sposobami nie jest zwykle możliwe, chociaż niewątpliwie mogą one wspomóc terapię lub w pewnym stopniu zminimalizować bruzdę. Jeżeli chodzi o zmniejszenie już istniejących zmarszczek i przeciwdziałanie powstawaniu nowych, dobre efekty dają odpowiednio dobrane ćwiczenia. Najlepiej jeżeli stosuje się je już przy pierwszych widocznych oznakach starzenia się skóry twarzy. Obecnie polecanym sposobem gimnastyki i masażu jest tzw. facefitness – ćwiczenia zapobiegające lwiej zmarszczce, które polegają na uciskaniu za pomocą palców wskazujących miejsca jej powstawania przy jednoczesnej próbie marszczenia brwi. Należy pamiętać, że ćwiczenia w obrębie twarzy trzeba stosować z umiarem, ponieważ mogą prowadzić do powstawania niechcianych zmarszczek w innych częściach twarzy.

Zobacz film: Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika urody

Delikatne masaże skóry również redukują lwią zmarszczkę. Można je stosować przy aplikacji kosmetyków, np. podczas wcierania kremu czy serum, aby pobudzić ukrwienie i przyspieszyć wchłanianie preparatu, którego wybór również ma bardzo duże znaczenie – najlepsze rezultaty dają kremy i maści nawilżające oraz złuszczające naskórek. Dobre efekty ma drenaż limfatyczny, który stymuluje przepływ limfy i poprawia krążenie, przez co widocznie spłyca zmarszczki. Wymaga jednak znajomości odpowiednich technik uciskania i pocierania skóry. Nieprawidłowo przeprowadzony nie ma negatywnych następstw, ale nie przyniesie pożądanych efektów.

Dbałość o jakość skóry oznacza też stosowanie się do odpowiedniej diety, zawierającej wskazane ilości witamin, białka i minerałów. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Do domowych sposobów zaliczane są też maseczki – można je sporządzić z posiadanych w kuchni produktów (np. oliwy z oliwek, ogórków, owoców sezonowych, jogurtu, maślanki czy ryżu, który stymuluje produkcję kolagenu itp.) lub zakupić gotowe preparaty niemal w każdym sklepie kosmetycznym.

Sposoby na lwią zmarszczkę – kwas hialuronowy i botoks

Obecnie jest wiele skutecznych zabiegów przywracających skórze gładkość i elastyczność, co widocznie spłyca już istniejące zmarszczki. Najczęściej stosowaną metodą jest wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym bądź toksyną botulinową, czyli botoksem. Często oba sposoby są łączone. W pierwszej kolejności w mięsień odpowiedzialny za powstawanie pionowej bruzdy wstrzykuje się toksynę, której działanie polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Oznacza to, że mięśnie ulegają paraliżowi i przez ten czas nie kurczą się, w związku z tym istniejące już zmarszczki ulegają wygładzeniu, a rysy twarzy łagodnieją. Toksyna botulinowa daje bardzo dobre efekty przy redukcji lwiej zmarszczki, ale jest wykorzystywana u tych osób, które nie ukończyły jeszcze 65 roku życia.

Zobacz film: Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika urody.

U starszych kobiet i mężczyzn, których skóra ma utrwalone głębokie zmarszczki mimiczne oraz u młodszych, u których zastosowanie tylko botoksu jest niewystarczające, zaleca się kwas hialuronowy.

Należy pamiętać, że każda z wprowadzonych pod skórę substancji ma różny czas działania – podczas gdy efekty botoksu utrzymują się około pół roku, kwas działa nawet do 18 miesięcy. Aby utrzymać rezultat, zabiegi należy powtórzyć, ale ilość wstrzykiwanej substancji jest wówczas znacznie mniejsza.

Lwia zmarszczka – laser

Usuwanie lwiej zmarszczki za pomocą lasera jest zabiegiem o zdecydowanie najtrwalszych efektach, które są widoczne szybko i utrzymują się nawet do kilku lat. W tym celu stosuje się laser frakcyjny, który nie przerywa ciągłości skóry. Emitowane promienie prowadzą do mikrouszkodzeń, których celem jest stymulacja procesów regeneracyjnych. Na ich skutek dochodzi do intensywnego namnażania się komórek, które zaczynają wypełniać pionowe bruzdy między brwiami.

Zobacz także: Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela. Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało

Ilość zabiegów uzależniona jest od wieku, głębokości zmarszczek i ogólnej kondycji skóry. Zazwyczaj przeprowadza się od jednej do sześciu sesji, przy czym przy głębokich bruzdach, efekty widoczne są zwykle po 4 zabiegu.

Zobacz film: Zabieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

wikuśka 18.03.2020r.

no ja musze przyznac, ze tez mialam podobne problemy, ale aktualnie uzywam buatic, tak jak pisalam juz w sumie od roku, i zadnego z tych problemów juz nie mam ;) mozesz sobie sprawdzic, ja ogolnie go polecam

beti 10.03.2020r.

weeeź, podziel się kremem! jakiego używasz? ja już tyle lat się bujam między różnymi kremami, i nic mi nie podchodzi - nie nawilża, podkreśla suche skórki, nie odżywia...

wikuśka 03.03.2020r.

ja też stosuję aktualnie takie bardziej naturalne kosmetyki, do buzi też, i super się sprawdzają! jak zawsze miałam problem z doborem odpowiedniego kremu, to tak od roku mam jeden i ten sam

Keeshka 26.11.2019r.

No to już zależy od tego jakie masz potrzeby, mi się spodobały kremy bez pegów z takimi ruszczykami, euleterokokami, koenzymem Q10, lawendą itd.

JowitaKrk 02.07.2019r.

Sasanka, tzn? Jakie kosmetyki, jakie efekty?

Sasanka 18.06.2019r.

U mnie najlepiej sprawdzily sie po prostu masaże lwiej zmarszczki z odpowiednimi kosmetykami naturalnymi.

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej