Lumbago, czyli ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Lumbago (łac. lumbalis - lędźwiowy) jest też potocznie nazywane wypadnięciem dysku lub postrzałem. Dokuczliwy ból w dolnej części pleców utrudnia codzienne czynności, takie jak schylanie się, podnoszenie przedmiotów czy nawet chodzenie.

Statystyki podają, że ponad połowa (60-80%) ludzkości przynajmniej raz w życiu doświadczyła lumbago. W państwach z wysoko rozwiniętym przemysłem bóle lędźwiowe są jedną z głównych przyczyn konsultacji lekarskich i zaświadczeń medycznych zwalniających z pracy. 

Lumbago najczęściej przytrafia się ludziom od 30. do 55. roku życia. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z rozwojem tego schorzenia już po jego pierwszych oznakach należy skontaktować się ze specjalistą.

Przyczyny lumbago

Lumbago najczęściej jest następstwem nieznacznych, stosunkowo łagodnych schorzeń, które, odpowiednio leczone, dość szybko ustępują, co pozwala wrócić do pełnej sprawności. Tymi powodami mogą być zwiększone napięcie mięśniowe oraz niewielkie urazy części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa

Za ból mogą odpowiadać takie nawyki jak: 

  • nieprawidłowa postawa przy wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego, 
  • przeciążanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa poprzez nieprawidłowe schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów, dźwiganie i zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej, 
  • gwałtowne ruchy skrętne, 
  • długotrwała i nieprawidłowa pozycja siedząca 
  • brak aktywności fizycznej, prowadzący do osłabienia tzw. gorsetu mięśniowego, nadwagi lub otyłości.

Zdarzają się przypadki, w których lumbago jest spowodowane poważniejszymi schorzeniami, do takich zaliczają się: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, ból mięśniowo-powięziowy, dyskopatia, rwa kulszowa, korzonki, dysfunkcje stawu krzyżowo-biodrowego, naciągnięcia mięśni oraz złamania wynikające z przebiegu osteoporozy.

Ból w lędźwi kręgosłupa może świadczyć o pierwszych zmianach nowotworowych - niezwykle rzadko to się zdarza, jednak nie należy tego wykluczać.

Zobacz też: RTG kręgosłupa - jak wygląda badanie?

Objawy lumbago

Objawy lumbago są zależne od schorzenia, które jest jego przyczyną. Najczęściej osoba odczuwa przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, zarówno w stanie spoczynku, jak i w czasie niewielkiej aktywności fizycznej (podnoszenia, dźwigania, chodzenia itd.). 

Ból może promieniować do kończyn dolnych. Wiele osób po raz pierwszy odczuwa go w nocy, co może prowadzić do bezsenności. Innymi objawami lumbago są: zesztywnienie mięśni w dolnej partii pleców, przykurcze mięśniowe, osłabienie mięśni (w niektórych przypadkach prowadzące nawet do ich zaniku).

Osoba uskarżająca się na ból w lędźwi poprzez ograniczoną ruchomość kręgosłupa ma duże problemy z chodzeniem, siedzeniem i staniem, często przyjmuje też nieprawidłową pozycję ciała, która jest ucieczką od bólu. W niektórych przypadkach lumbago może objawiać się drętwieniem i mrowieniem kończyn, a także zaburzeniami czucia.

Zobacz też: Naczyniak kręgosłupa - jakie są jego przyczyny i objawy?

Zobacz film: Jak prawidłowo wstać z łóżka, żeby uniknąć bólu kręgosłupa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie lumbago

Leczenie lumbago jest zależne od pojawiających się objawów. Najczęściej stosuje się leczenie nieinwazyjne (zachowawcze), które szybko przynosi ulgę i ogranicza cierpienie. Osobie podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach - rozkurczające.

Najskuteczniejsze są jednak zabiegi fizjoterapeutyczne. W leczeniu schorzeń kręgosłupa stosuje się różne techniki masażu - rozluźnianie tkanek miękkich, mięśniowo-powięziowe oraz pozycje złożeniowe.

Często też wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak leczenie zimnem (krioterapia, jest szczególnie skuteczna w początkowym stadium schorzenia) i ciepłem (termoterapia, po ustąpieniu ostrego bólu), poza tym: laseroterapię, magnetoterapię lub elektroterapię. Do wyleczenia lumbago wystarczą już regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i poprawiające jego stabilizację, więc chory również w ten sposób może sobie pomóc.

W niektórych przypadkach (rzadziej) konieczne może być leczenie operacyjne, jednak najpierw lekarz musi odpowiednio zdiagnozować przyczynę przedłużającego się bólu w okolicy lędźwi kręgosłupa.

Zapobieganie lumbago

Lumbago jest problemem, któremu człowiek jest w stanie zapobiec poprzez zmianę stylu życia. 

Aby nie pozwolić na rozwój bólu, należy:

  • mniej obciążać kręgosłup (zwracać uwagę na przyjmowanie odpowiednich pozycji w trakcie wykonywania obowiązków domowych i zawodowych), 
  • zwiększyć aktywność fizyczną (szczególnie regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, a poza tym wskazane są: joga, pływanie i nordic walking), 
  • zachowywać prawidłową masę ciała (nadwaga może bezpośrednio prowadzić do lumbago), 
  • unikać gwałtownych skrętów tułowia i dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów (jeżeli nie można tego uniknąć, należy pamiętać o prawidłowej technice - przykucnięciu przed podniesieniem przedmiotu z podłoża), 
  • starać się ograniczyć stres, który wpływa na napięcie mięśni.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Uncle 12.03.2019r.

It's slow and painful death

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej