Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia

Fot: undrey / fotolia.com

Lordoza szyjna jest całkowicie naturalnym wygięciem kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym. Zapewnia stabilizację głowy i grzbietu, a także utrzymanie wyprostowanej postawy. Pogłębienie lub spłycenie lordozy to wady postawy, które powodują ból i wiele dolegliwości.

Kręgosłup człowieka nie jest prosty, lecz naturalnie wygięty w kształcie litery S. Wygięcia ku przodowi to lordozy, a ku tyłowi – kifozy. Lordoza szyjna stabilizuje głowę i grzbiet, a także amortyzuje wstrząsy powstające podczas chodzenia i zwiększa wytrzymałość kręgosłupa na przeciążenia. W trakcie wykonywania codziennych czynności naturalne krzywizny pogłębiają się, ale podczas spoczynku nocnego wracają do swojego położenia. Zdarza się jednak, że fizjologiczna lordoza pogłębia się lub spłyca na stałe, co wywołuje szereg dolegliwości utrudniających normalne funkcjonowanie.

Co to jest lordoza i jakie są jej przyczyny?

Lordoza szyjna to naturalne wykrzywienie kręgosłupa w przód w odcinku szyjnym. Spłycona lordoza szyjna, podobnie jak pogłębiona lordoza, powoduje nie tylko ból, ale również inne dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Spłycenie jest wyłącznie objawem chorobowym, a za oddzielną jednostkę chorobową uznawane jest zniesienie lordozy szyjnej. Odprostowanie lordozy szyjnej jest wynikiem rozwoju choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych i kręgosłupa.

Przyczyną spłycenia fizjologicznej lordozy mogą być również urazy mechaniczne okolic karku. Najczęściej dochodzi do nich podczas wypadków komunikacyjnych, w trakcie których głowa zostaje przesunięta do przodu, a następnie silnie szarpnięta do tyłu. Mięśnie i więzadła stabilizujące odcinek szyjny ulegają rozluźnieniu, przez co dochodzi do zniesienia lordozy szyjnej.

Lordoza szyjna spłycona może również powstać w wyniku osłabienia siły mięśniowej karku i rozluźnienia więzadeł, na co wpływa zła postawa ciała podczas wykonywania pracy lub codziennych czynności.

Objawy nadmiernej lordozy szyjnej

Zniesienie lordozy szyjnej zawsze wiąże się z silnym bólem karku. Dolegliwości te mogą występować przez długi czas lub mieć charakter napadowy. Ból może promieniować do oczodołów i skroni. Pozostałe objawy lordozy szyjnej to:

  • bóle głowy;
  • sztywność, mrowienie i drętwienie rąk;
  • zawroty głowy;
  • szum w uszach;
  • podwyższone ciśnienie krwi;
  • omdlenia będące efektem niedotlenienia mózgu;
  • nerwowość;
  • bezsenność;
  • oczopląs.

Ćwiczenia na lordozę

Lordozę spłyconą można skutecznie korygować za pomocą specjalnych ćwiczeń. Mogą być one wykonywane jedynie na zlecenie lekarza ortopedy, który kieruje pacjenta na rehabilitację oraz określa zakres ćwiczeń. Ćwiczenia w lordozie szyjnej polegają przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni odpowiadających za ruch szyi. Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń pojawi się ból, należy je natychmiast przerwać. Poniższe ćwiczenia wzmacniające kręgosłup trzeba wykonywać 2–3 razy dziennie wyłącznie po konsultacji z lekarzem:

  • leżąc na plecach lub siedząc na twardym podłożu, skręcić zdecydowanie głowę w kierunku karku, ruch nie może być zbyt szybki. Wytrzymać 3 sekundy i skręcić głowę w drugą stronę. Ćwiczenie powtórzyć 5 razy;
  • leżąc na plecach, zapleść palce obu rąk za głowę, przedramiona ułożyć po bokach głowy. Rękoma próbować podnieść głowę, a głową oporować i odginać ją ku tyłowi, powtórzyć 5 razy;
  • siedząc na twardej nawierzchni, wyprostować głowę i na przemian wysuwać i cofać podbródek. Powtórzyć 5 razy;
  • leżąc na boku, oprzeć głowę o niewielką poduszkę w taki sposób, aby głowa i szyja były w jednej linii. Nabrać powietrza i wstrzymać oddech, jednocześnie naciskając głową na poduszkę przez około 7 sekund, po czym wypuścić powietrze. Ćwiczenie powtórzyć 3 razy;
  • w pozycji siedzącej wyprostować głowę, przełożyć nad nią prawą rękę i położyć ja na lewym uchu. Przechylać głowę w lewą stronę, jednocześnie oporując ręką, wytrzymać ok. 7 sekund. Powtórzyć dla drugiej strony, wykonać 3–5 powtórzeń dla każdej ze stron.

Odpowiednio wykonywane ćwiczenia na lordozę mogą zapobiec wyprostowaniu lordozy szyjnej i znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Leczenie lordozy

Zmniejszenie lordozy szyjnej jest efektem wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych. Jest to odruchowa reakcja na ból, dlatego w leczeniu najczęściej stosuje się:

  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne;
  • leki rozluźniające mięśnie szkieletowe.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych związanych z naciskiem na nerwy, lekarz może nakazać noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego, który stosuje się przez krótki czas. Polecane są również zabiegi rehabilitacyjne, do których zalicza się:

  • ćwiczenia rozluźniające;
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie karku;
  • masaż karku;
  • ultradźwięki;
  • jonoforezę;
  • lampy sollux;
  • magnetoterapię.

Ponadto należy oszczędzać kręgosłup szyjny, dbając o prawidłową postawę podczas wykonywania pracy. Bardzo ważne jest unikanie przeciążeń, w tym m.in. dźwigania dużych ciężarów.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej