Nowy sposób raportowania chorób zakaźnych
Nowe przepisy zaczną obowiązywać 4 sierpnia. Na ich mocy szpitale będą musiały przekazywać dane o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa w przypadku:
- błonicy;
- cholery;
- duru brzusznego;
- duru rzekomego A, B i C;
- gruźlicy;
- ospy małpiej;
- ostrego nagminnego porażenia dziecięcego (poliomyelitis).
Resort zdrowia tłumaczy, że choć część tych chorób udało się wyeliminować, to należy je monitorować i zwalczać ich ogniska. - Specjalistyczne leczenie i opieka medyczna w warunkach szpitalnych, która prowadzi do ustąpienia ostrych objawów chorobowych, wywoływanych przez te choroby zakaźne daje możliwość kontynuowania leczenia i prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych. Równocześnie w przypadku wybranych chorób zakaźnych zakończone ustąpieniem objawów leczenie szpitalne może nie doprowadzić do wyeliminowania nosicielstwa czynników etiologicznych tych chorób u pacjenta (ozdrowieńca) - zwrócono uwagę.
Chorób, które należy zgłosić do sanepidu. Co warto o nich wiedzieć?
Błonicę wywołuje bakteria Corynobacterium diphteriae i może ona bytować w gardle. Do rozwoju cholery prowadzi przecinkowciec cholery. Natomiast pałeczki z rodzaju Salmonella Salmonella Typhi (dur brzuszny) i Salmonella Paratyphi (dury rzekome A, B i C) oraz wirusa polio - mogą znajdować się w jelitach. Dlatego przed wypisaniem chorego ze szpitala lekarze powinni sprawdzić, czy dana osoba nadal ma w sobie groźne patogeny.
Warto dodać, że osoby, które przeszły dur brzuszny jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet mogą być nosicielami groźnych patogenów.
W przypadku gruźlicy placówki będą musiały poinformować o wynikach leczenia osób chorych, które już nie zarażają i kontynuują leczenie w warunkach domowych. Dane o efektach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa są przekazywane przed wypisaniem danej osoby ze szpitala.
Zobacz wideo: Co trzeba wiedzieć o gruźlicy?
Źródło: PAP/Rynek