Likwidacja barier architektonicznych – jak uzyskać dofinansowanie PFRON?

mat. freepik.com

Bariery architektoniczne występują w zasadzie wszędzie: w mieszkaniach, szkołach, przychodniach, kinach, parkach, na ulicach i parkingach... Dla osób mających problemy z poruszaniem pozornie bezproblemowy podjazd czy wejście na klatkę schodową okazują się często barierą nie do pokonania! Nowoczesne budownictwo stawia na większą dostępność; co jednak w przypadku starszych obiektów? Niestety, większość z nich wymaga dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można to zrobić, korzystając z dofinansowania PFRON.

Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ograniczają swobodę lub wręcz uniemożliwiają przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnościami. Najbardziej uciążliwe bariery architektoniczne spotyka się przede wszystkim w miejscach zamieszkania. Stare budownictwo to kamienice z wąskimi klatkami schodowymi i stromymi stopniami. Brak windy, wysokie krawężniki, ciasne korytarze i łazienki z głębokimi wannami oraz wiele innych utrudnień na co dzień towarzyszy tu osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu. Na szczęście nowoczesne rozwiązania umożliwiają skuteczną walkę z tego typu barierami architektonicznymi – dziś każdy może zastosować je w swoim domu!

Likwidacja barier architektonicznych – nowe możliwości

O ile przebudowa mieszkania, klatki schodowej czy osiedlowej drogi może być trudną do zrealizowania inwestycją, to jednak wiele barier architektonicznych można skutecznie zlikwidować poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń: krzeseł transportowych, ramp podjazdowych, schodołazów, podnośników czy nawet wind domowych. Zakup niektórych rozwiązań to spory wydatek – nie w każdym budżecie domowym jest miejsce na takie inwestycje, dlatego warto sięgnąć po finansowe wsparcie likwidacji barier architektonicznych z PFRON, które umożliwia dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób mających problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie PFRON na zakup schodołazów, ramp czy specjalnego oporęczowania w mieszkaniu i łazience?

Kto może starać się o dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wskazuje, że środki PFRON mogą być przeznaczone na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych. O dofinansowanie mogą starać się osoby z trudnościami w poruszaniu się, o ile są właścicielami nieruchomości lub jej użytkownikami wieczystymi, ale nie tylko. Jeśli osoba z niepełnosprawnością posiada zgodę właściciela obiektu mieszkalnego, także może starać się o środki finansowe na modernizację tego obiektu pod kątem likwidacji barier.

Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych – co warto wiedzieć?

Maksymalna kwota dofinansowania PFRON wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, a dofinansowanie takie może być przyznane raz na rok. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na wymianę urządzeń sanitarnych i remont łazienki, budowę podjazdu do budynku mieszkalnego czy dobudowę windy oraz inne prace usuwające utrudnienia związane z przemieszczaniem się w najbliższej okolicy. Przede wszystkim nie należy jednak rozpoczynać prac przed zawarciem umowy o dofinansowanie, bo w takiej sytuacji poniesione nakłady nie podlegają refundacji. O dofinansowanie PFRON można się ubiegać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS), Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR) lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) albo online – poprzez System Obsługi Wsparcia PFRON. Program Dostępność Plus umożliwia z kolei uzyskanie preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek z możliwością częściowego ich umorzenia; mogą z nich skorzystać zarówno spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, jak i jednostki naukowe, instytucje kultury, urzędy, szkoły, przychodnie oraz właściciele wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Wysokość pożyczki może wynieść nawet do 100% wartości inwestycji, a możliwość umorzenia – do 40% kapitału.

Na co warto przeznaczyć środki uzyskane w ramach dofinansowania?

Kompleksowy remont mieszkania lub łazienki, przebudowa klatki schodowej czy wejścia do budynku to inwestycje czaso- i kosztochłonne. Nie każdy może pozwolić sobie na realizację tak dużego przedsięwzięcia – nawet gdy otrzyma specjalne środki finansowe w ramach dofinansowań. W co zatem warto zainwestować pieniądze z dofinansowania?

mat. Mobilex – uniwersalne, przenośne, składane rampy podjazdowe dla wózków inwalidzkich, do nabycia w ramach dofinansowania PFRON.

Nowoczesne rampy umożliwiają łatwe i bezproblemowe pokonanie schodów na wózku inwalidzkim, bez konieczności przebudowy infrastruktury. Nie zawsze przepisy budowlane czy warunki techniczne budynku pozwalają na generalny remont i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a tego typu rampy można rozłożyć, gdy są potrzebne, a także złożyć i zabrać ze sobą w inne miejsce, w którym mogą okazać się niezbędne. To bardzo wygodne rozwiązanie. Inną praktyczną i łatwą do natychmiastowego zastosowania i wykorzystywania opcją są rampy gumowe, które skutecznie likwidują wysokie progi w starych kamienicach oraz wszystkich obiektach trudnych do renowacji.

mat. Mobilex – gumowe, antypoślizgowe rampy niwelujące wysokie progi we wnętrzach, dostępne w różnych rozmiarach, również za środki PFRON.

Schodołazy to z kolei mobilne transportery, które nie wymagają montażu oraz zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Umożliwiają bezpieczne pokonanie schodów bezpośrednio na wózku lub specjalnym krzesełku, w które wyposażone są niektóre modele schodołazów.

mat. Mobilex – schodołazy. Po lewej gąsienicowy do pokonywania schodów na wózku inwalidzkim, po prawej kroczący (z krzesełkiem dla osoby z niepełnosprrawnościami). Oba do kupienia w ramach finansowego wsparcia PFRON w zakresie likwidacji barier architektonicznych. 

Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zagospodarowanie środków PFRON, jest także przystosowanie łazienki do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się, bez robienia w niej generalnego remontu. Warto zacząć od zamontowania specjalnych poręczy i uchwytów, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami w samodzielnym wykonywaniu czynności higienicznych, a także wyposażyć łazienkę w specjalne siedzisko pod prysznic lub podnośnik wannowy, który znacznie ułatwia osobie nie w pełni sprawnej ruchowo wchodzenie i wychodzenie z wanny.

mat. Mobilex – wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych: poręcze inwalidzkie oraz podnośnik wannowy, pomoce objęte refundacją ze środków PFRON.

Usuwanie utrudnień stających na drodze osób z niepełnosprawnościami może być kosztowną inwestycją – aby uzyskać środki finansowe, warto korzystać ze specjalnych programów umożliwiających likwidację barier architektonicznych – mogą to zrobić zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy oraz instytucje.

Data aktualizacji: 17.05.2022,
Opublikowano: 22.04.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej