Liczba izolatoriów zostanie zwiększona. MZ publikuje nowy projekt
MarioGuti/getty images
Zwiększenie liczby izolatoriów ma na celu usprawnienie procesu kierowania do tych placówek osób z podejrzeniem zachorowania na Covid-19 – czytamy w uzasadnieniu projektu resortu zdrowia.
Większa liczba izolatoriów
We wtorek 12 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który zmienia dotychczasowe rozporządzenia dotyczące standardu organizacji opieki w izolatoriach.
Projekt ma na celu usprawnienie procesu kierowania do izolatorium osób z podejrzeniem zachorowania na COVID-19
- czytamy w uzasadnieniu resortu zdrowia.
Projektowana zmiana ma na celu umożliwienie kierowania do izolatoriów osób kwalifikujących się do pobytu w izolatorium przez państwowego inspektora sanitarnego z jednoczesnym powiadomieniem podmiotu leczniczego sprawującego opiekę zdrowotną w izolatorium - informuje MZ.
Izolatorium jest miejscem pozaszpitalnym, w którym przebywają osoby, u których podejrzewa się lub stwierdzono chorobę COVID-19. Osoby te nie wymagają hospitalizacji. Jednak z różnych przyczyn nie mogą one odbywać kwarantanny w swoim domu. Pacjenci przebywający w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną, ale nie ma ona charakteru świadczeń szpitalnych. Personel szpitalny opiekuje się osobami w izolatorium na zasadzie regularnych odwiedzin. Pacjentom są dostarczane posiłki. Koszt całkowitego pobytu ponosi NFZ.
W izolatoria przekształcane są m.in. sanatoria, hotele czy akademiki lub budynki przyszpitalne.
Zobacz film: Łódź zamienia hotel na izolatorium. Trafią do niego pacjenci z lekkim przebiegiem zakażenia
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?