Libido – czym jest pociąg seksualny, jak zwiększyć libido?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Libido, zwane też popędem lub pociągiem seksualnym, to hipotetyczna energia psychiczna, dzięki której ludzie odczuwają potrzebę zaspokojenia potrzeb seksualnych. Wpływ na jego poziom ma wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Istnieje też sporo sposobów, by zwiększyć libido.

Libido od dawna jest przedmiotem badań naukowych. Dla Zygmunta Freuda oznaczało instynkt płciowy. To właśnie austriacki lekarz, neurolog i twórca psychoanalizy wprowadził to pojęcie do psychologii. Uznawał on libido (pociąg seksualny) za swoistą formę energii, za której pośrednictwem realizują się popędy życiowe. Freud uważał ponadto, że libido (zwane przez niego „erosem”) to energia życiowa czy seksualna, która stoi w sprzeczności z tanatosem, czyli energią wywołującą wszelkie procesy destrukcyjne.

Według Hansa Giesego – niemieckiego seksuologa – libido to nic innego jak popęd seksualny, zaś zdaniem Alfreda Adlera – austriackiego psychiatry, psychologa i pedagoga, twórcy psychologii indywidualnej – to instynkt mocy. Carl Gustav Jung – twórca psychologii głębi – libido rozumiał jako ogólną energię psychiczną.

Dziś terminu „libido” najczęściej używa się po prostu w znaczeniu każdego seksualnego lub erotycznego pożądania bądź przyjemności.

Zobacz film: Czy Polki wstydzą się swojego ciała i swojej seksualności? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak zwiększyć libido?

Spadek libido i zmniejszenie potrzeb seksualnych jest dość powszechnym zjawiskiem. Może być konsekwencją problemów w związku (np. znudzenia dotychczasowym partnerem), niskiego poczucia własnej wartości i kompleksów, przemęczenia pracą, stresu, stanów lękowych i depresyjnych (wiele osób zniechęca do stosunków np. strach przed nieplanowaną ciążą) czy zażywania niektórych leków, zwłaszcza hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych, ale także niektórych preparatów na depresję, nadciśnienie lub problemy żołądkowe.

Niskie libido, szczególnie u kobiet, może też wynikać z zaburzeń hormonalnych. Za odczuwanie popędu w dużym stopniu odpowiadają estrogeny. Ich niedobór skutkuje nie tylko obniżeniem pociągu seksualnego, ale również brakiem orgazmu albo nieodczuwaniem przyjemności z intymnych zbliżeń. U obu płci za spadek libido winę ponosi również niedobór testosteronu.

Zobacz także: Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna

Popęd seksualny tłumiony jest też przez niewłaściwy styl życia, zwłaszcza przez nadużywanie alkoholu i narkotyków, a także spożywanie pokarmów bogatych w cukier czy tłuszcze nasycone.

Niskie libido może być również objawem oziębłości seksualnej, czyli hipolibidemii. To zaburzenie polegające na całkowitym braku lub znacznym zubożeniu fantazji erotycznych oraz potrzeby podejmowania aktywności seksualnej.

Jeśli niskie libido staje się problemem negatywnie wpływającym na jakość życia, nie tylko seksualnego, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Współczesna medycyna zna sporo skutecznych form terapii i psychoterapii. Najważniejsze jest jednaj przełamanie wstydu przed wizytą w gabinecie seksuologa.

Libido można też zwiększyć zmieniając styl życia.

Zobacz film: Jedzenie które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Większa aktywność fizyczna

Dobrym sposobem na zwiększenie libido jest ruch. Jak ustalili naukowcy z Uniwersystetu Teksas u kobiet, po 20 minutach treningu cardio, ochota na uprawianie seksu była dużo większa niż u tych, które nie ćwiczyły. Z kolei badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego dowiedli, że u mężczyzn ćwiczących 3 razy w tygodniu przynajmniej przez godzinę znacznie wzrosło libido, uprawiali oni seks częściej oraz byli bardziej z niego zadowoleni. Warto zatem uprawiać każdą formę aktywności fizycznej: jazdę na rowerze, bieganie, pływanie czy nawet nordic walking.

Naturalne afrodyzjaki

Kolejnym sposobem na zwiększenie libido mogą okazać się naturalne afrodyzjaki. Warto wzbogacić codzienną dietę o produkty pozytywnie oddziałujące na życie seksualne: banany, seler, truskawki czy migdały.

Na libido pozytywnie wpływa kilka kostek gorzkiej czekolady, zawierającej m.in. teobrominę – związek, który działa podobnie jak kofeina, wywołując pobudzenie.

Mężczyźni, którzy ukrywają swoją prawdziwą orientację seksualną mają problemy z seksem. Więcej na ten temat na filmie:

Zobacz film: Dlaczego mężczyźni ukrywają swoją orientację seksualną? Związki "przykrywki". Źródło: Dzień Dobry TVN

Codzienne picie szklanki soku z granatów zwiększa poziom testosteronu, powodując nie tylko wzrost popędu seksualnego, ale również poprawiając nastrój.

Za silny afrodyzjak od wieków uchodzą ostrygi, czyli bogate źródło cynku, który zwiększa poziom testosteronu i produkcję spermy u mężczyzn. To właśnie niedobór tego minerału powoduje spadek libido.

Zobacz także: Afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn, najpopularniejsze naturalne afrodyzjaki

Walka z rutyną w związku

Czasem, aby zwiększyć libido, należy rozbudzić na nowo namiętność w relacji z partnerem lub partnerką. Świetnie sprawdzi się romantyczny spacer zakończony kolacją przy świecach albo wspólne wyjście na koncert, do kina czy teatru. Taka romantyczna atmosfera na pewno wzmocni ochotę na seks.

Namiętny masaż

Dobrym sposobem na zwiększenie libido może okazać się masaż własnoręcznie wykonany partnerowi czy partnerce. Warto wówczas wykorzystać zalety rozmaitych olejków, np. olejek różany podnosi poziom libido u kobiet. Masaż usuwa napięcie i stres, a związane z nim doznania potęgują ochotę na seks.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.07.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej