LH (lutropina) – badania i normy

Fot: Henrik Dolle / stock.adobe.com

LH, czyli lutropina, to hormon mający wpływ na y produkcję testosteronu u mężczyzn i progesteronu u kobiet. Bierze także udział w procesie jajeczkowania. Badanie poziomu LH może okazać się przydatne w diagnozowaniu wielu chorób: przysadki, jąder, jajników oraz niepłodności.

Lutropina (LH) zaliczana jest do hormonów gonadotropowych. Produkowana jest w przednim płacie przysadki mózgowej. Jak podkreślają endokrynolodzy, wydzielanie LH ma charakter pulsacyjny. W przypadku mężczyzn LH pobudza komórki w jądrach (tzw. komórki Leydiga) do produkcji testosteronu. U kobiet ma z kolei udział w jajeczkowaniu i produkcji progesteronu.

Badanie LH

Badanie lutropiny wykonuje się najczęściej wraz z innymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak: folikulotropina (FSH), testosteron, estradiol czy progesteron w przypadku prowadzenia diagnostyki w kierunku niepłodności. Stężenie lutropiny pomaga w ocenie zaburzeń miesiączkowania, nieprawidłowego działania przysadki, a także chorób jąder oraz jajników. Analiza LH pozwala rozpoznać przedwczesne dojrzewanie u dzieci. Zaleca się ją podczas podejrzenia guza przysadki mózgowej i niewydolności gonad.

Badanie polega na pobraniu krwi. Najlepiej wykonać je na czczo i powstrzymać się od jedzenia co najmniej 8 godzin przed pobraniem. Na wyniki czeka się zazwyczaj jeden dzień.

Stężenie LH wzrasta zarówno w surowicy, jak i moczu, dlatego możliwe jest wykonanie tzw. paskowego testu LH, zwanego potocznie testem owulacyjnym. Test dostępny jest w każdej aptece, a do jego przeprowadzenia potrzebne są próbki moczu.

Test paskowy LH wykrywa zawartość o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mlU/ml. U kobiet maksymalne wartości występują około doby przed owulacją. Przypomnijmy, że naturalne zapłodnienie możliwe jest tylko przed lub po owulacji, dlatego regularne wykonywanie tego testu przez kilka dni może okazać się bardzo przydatne w czasie planowania ciąży.

LH – normy

Warto pamiętać, że stężenie lutropiny zmienia się z wiekiem i fazami cyklu miesiączkowego. Normy we krwi mogą znacząco się od siebie różnić w zależności od laboratorium, dlatego pamiętajmy, aby wyniki badań skonfrontować z normami obowiązującymi w placówce, w której wykonało się test.

Wysokie LH – co oznacza?

Zwiększony poziom LH u kobiet oznacza niewydolność jajników, a u mężczyzn wiąże się z niewydolnością jąder.

W przypadku podejrzenia niewydolności jajników zaleca się przeprowadzenie badania LH i FSH. To pomoże w rozróżnieniu pierwotnej i wtórnej niewydolności jajników. Jak podają lekarze, zwiększony poziom lutropiny wraz ze zwiększonym FSH to najczęściej objaw choroby jajników, czyli pierwotnej niewydolności. Wśród przyczyn wymienia się: nieprawidłowe wykształcenie jajników (agenezję), zespół Turnera oraz inne nieprawidłowości chromosomalne, zaburzenie produkcji hormonów steroidowych jajników.

LH może pozwolić także na diagnozę przedwczesnej bezpłodności wywołanej takimi czynnikami, jak: napromieniowanie, chemioterapia czy choroba autoimmunologiczna. Kobiety powinny pamiętać, że przewlekły brak owulacji bywa skutkiem choroby nadnerczy, tarczycy, zespołu policystycznych jajników (PCOS), a nawet guza jajnika, stąd zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Ponadto, zbyt wysokie stężenie może wskazywać na niedoczynność gonad, gruczolaki przysadki, a nawet obecność nowotworu pozaprzysadkowego, który wytwarza lutropinę.

Mężczyźni ze zbyt wysokim LH również powinni niezwłocznie udać się do lekarza. Ten stan może być spowodowany uszkodzeniem jąder lub ich wadami rozwojowymi, z których można nie zdawać sobie sprawy. Zbyt wysokie LH u mężczyzn występuje w przypadku: agenezji gonad, zaburzeń chromosomalnych, infekcji wirusowych (np. świnki), urazów, chemioterapii, napromieniowania, chorób autoimmunologicznych oraz guza z komórek zarodkowych.

Uwaga! Niektóre leki, m.in. o działaniu przeciwdrgawkowym, takie jak klomifen i nalokson mogą zwiększyć poziom lutropiny we krwi.

Niskie LH – co oznacza?

Zbyt niskie stężenie LH również nie zwiastuje niczego dobrego. Lekarze łączą je z wtórną niewydolnością jajników lub jąder, która jest zaburzeniem spowodowanym nieprawidłową pracą przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Obniżenie poziomu lutropiny może mieć również miejsce na skutek stosowania niektórych leków – na przykład środków antykoncepcyjnych i digoksyny.

Zobacz film: Sposoby na podniesienie poziomu testosteronu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej