Leukocyty w moczu – o czym może świadczyć obecność białych krwinek w moczu?

Fot: geargodz / fotolia.com

Leukocyty w moczu mogą ujawniać wiele chorób, które powinny zostać poddane dalszej diagnostyce. Samo badanie leukocytów nie jest skomplikowane i przeprowadza się je na próbce moczu. Badanie warto wykonać w przypadku objawów związanych z zaburzeniami pracy układu moczowego lub rodnego.

U zdrowego człowieka można zaobserwować niewielką liczbę leukocytów w moczu (1 – 5 leukocytów). Problem zaczyna się, kiedy jest ich za dużo. Nie należy jednak martwić się na zapas. W większości przypadków leukocyturia, bo tak w słowniku medycznym nazywa się obecność białych krwinek w moczu, towarzyszy jedynie łagodnym infekcjom. Na pewno należy jednak wykonać dalsze badania – może być związana z poważnymi jednostkami chorobowymi.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Podwyższone leukocyty w moczu

Norma leukocytów w moczu jest niewielka i laboratoria medyczne definiują ją w różny sposób. Jeżeli badanie przeprowadza się mikroskopowo z moczu nieodwirowanego, wynosi od 1 do 5 krwinek w polu widzenia. W przypadku moczu odwirowanego jest to od 1 do 10 krwinek. Nadal wykorzystuje się również liczbę leukocytów w moczu dobowym (liczba Addisa), która określa ilość leukocytów, erytrocytów i wałeczków wydalanych z moczem w ciągu doby, w przypadku wybrania tej metody, otrzymana wartość powinna utrzymywać się poniżej progu 2.500.000 białych krwinek. Można spotkać się również z alternatywą w postaci liczby Hamburgera, wykorzystywaną zwłaszcza w pediatrii. Norma mieści się w granicach 1500–3000 leukocytów na minutę.

Zobacz także: Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek: objawy, przyczyny, leczenie i dieta

O leukocyturii mówi się, kiedy w badaniu laboratoryjnym zostają stwierdzone wyższe wartości. W każdym przypadku należy jednak dokładnie sprawdzić oznaczenia podane przez laboratorium wykonujące badanie – pozwoli to na właściwą interpretację wyników. Jeżeli liczba leukocytów i drobnoustrojów w moczu jest bardzo wysoka i doprowadza do jego zmętnienia, zmiany barwy bądź zapachu, dochodzi do ropomoczu. Zazwyczaj jest on związany z zakażeniami układu moczowego. Rodziców często niepokoi zwiększona ilość leukocytów w moczu dziecka. Należy jednak pamiętać, że wśród najmłodszych dopuszczalne wartości są nieco wyższe (norma leukocytów w moczu w niektórych przypadkach może być wyższa nawet o 5 krwinek w polu widzenia), dlatego każdy wynik badania powinien być skonsultowany z lekarzem.

Zobacz także: Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie?

Zobacz film: Co to są leukocyty, jaka jest norma. Źródło: 36,6

Wskazania do analizy liczby leukocytów w moczu

Badania moczu są wykonywane w podejrzeniu licznych chorób. Nie zajmują wiele czasu i nie są uciążliwe, a dostarczają bardzo wielu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Przede wszystkim wskazaniem do ich przeprowadzenia są objawy zaburzeń pracy dróg moczowych. Zalicza się do nich częste oddawanie moczu, a także pojawiający się przy tym ból lub pieczenie. Często towarzyszą im symptomy charakterystyczne dla infekcji – stan podgorączkowy lub gorączka i ogólne osłabienie. Powodem do niepokoju jest również zmiana wyglądu moczu – uwagę chorych powinna zwrócić zmieniona konsystencja, kolor oraz zapach. Wskazane jest cykliczne powtarzanie badania przez kobiety w ciąży oraz pacjentów zmagających się z przewlekłymi chorobami nerek.

Przyczyny występowania leukocytów w moczu

Białe krwinki odpowiadają za walkę z czynnikami chorobotwórczymi. Najczęściej ich obecność w moczu świadczy o rozwijającej się infekcji układu moczowego. Zwykle jest związana z chorobą bakteryjną, rzadziej ma podłoże wirusowe, grzybicze czy pasożytnicze. Podczas zakażeń układu moczowego (ZUM), można zaobserwować również bakteriomocz, krwiomocz, gorączkę, częste parcie na mocz, nietrzymanie moczu, pieczenie cewki moczowej, szczypanie w trakcie mikcji i ból okolic podbrzusza. Jego najpowszechniejszą postacią jest zapalenie pęcherza moczowego. Podwyższone leukocyty w moczu mogą jednak świadczyć o szeregu poważnych schorzeń. Należą do nich:

  • Kłębuszkowe zapalenie nerek – pojawia się najczęściej po innych zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych. Bardzo często po infekcjach gardła lub skóry. W kłębuszkach zbierają się antygeny bakterii, co doprowadza do stanu zapalnego. Czasami pojawia się także krwiomocz, podczas mikcji obserwuje się wzmożone pienienie. W ostrym przebiegu może dojść do niewydolności nerek.
  • Śródmiąższowe zapalenie nerek – rozwija się poza kłębuszkami nerkowymi. Prowadzi do niewydolności organu, może przybierać także chroniczną formę. Typowym objawem jest tępy ból w okolicy lędźwiowej, może pojawiać się również wysypka na skórze.
  • Kamica nerkowa – pojawia się kolkowy ból w okolicy lędźwiowej, podczas poruszania się kamieni w kanalikach nerkowych obserwuje się również krew w moczu oraz gorączkę.
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – to zapalna choroba nerek o podłożu bakteryjnym. Towarzyszy jej gorączka, bóle brzucha, skąpomocz. Może prowadzić do zmian ropnych w narządzie, a nawet jego niewydolności.
  • Nowotwór pęcherza moczowego – guz w okolicach pęcherza najczęściej pojawia się u osób starszych, ale może dotykać również młodszych pacjentów. Sygnałem alarmowym powinien być krwiomocz.
  • Zapalenie przydatków – podwyższone leukocyty w moczu mogą pojawiać się również w przebiegu stanów zapalnych jajników i jajowodów. Bólowi towarzyszy także osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy.
Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej