Lęki nocne czy koszmary senne? Jak rozróżnić i jakie są przyczyny?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Lęki nocne są napadowym zaburzeniem snu u dzieci, choć mogą przetrwać do wieku dorosłego. W przeciwieństwie do koszmarów pojawiających się w drugiej połowie nocy, lęki są charakterystyczne dla pierwszej z trzech części nocy.

Lęki nocne należą do grupy tzw. parasomni, czyli problemów z zakresu zaburzeń wybudzania. Objawiają się nagłym wybudzeniem z głębokiego snu, z towarzyszącym krzykiem, płaczem i lękiem. Osoby cierpiące na lęki nocne zastaje się siedzące na łóżku, bez jakiejkolwiek reakcji na bodźce i próby uspokojenia. Lęk nocny nie jest tożsamy z koszmarem sennym. Osoba z lękiem doświadcza objawów w postaci duszności, pocenia się.

Ponadto stanowi zagrożenie dla innych, może je np. uderzyć. Oczywiście robi to zupełnie nieświadomie, walcząc z danym koszmarem sennym. Ostatecznie jednak wybudza się samoistnie i nie pamięta ani snu, ani lęku, ani innych objawów. Jest wręcz zaskoczona zainteresowaniem domowników. Lęki nocne występują przede wszystkim u dzieci, najczęściej w przedziale wiekowym 4–12 lat. U dorosłych jest to zdecydowanie rzadsza przypadłość, która dotyka około 1% społeczeństwa.

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co to są lęki nocne?

Lęki nocne określane są jako napadowe zaburzenia snu wolnofalowego. Mają charakter przemijający. Przede wszystkim obserwuje się je u dzieci, które w nocy budzą się z krzykiem i przerażeniem. Dorośli mogą reagować bardziej impulsywnie, mogąc wykonać podczas napadu ruch stanowiący zagrożenie dla osób w otoczeniu, ponieważ nie panują nad sobą i są nieświadome tego, co się dzieje. Objawy, które mogą pojawić się podczas napadu, to: poszerzenie źrenic, potliwość, przyspieszony oddech i duszność, przyspieszenie akcji serca, wydawanie niezrozumiałych dla otoczenia dźwięków, niepokój ruchowy. Napad lęku nocnego trwa około 15 minut. Dopiero po napadzie jest możliwość wybudzenia osoby z lękiem. Rzadko obserwuje się napady u dorosłych; dzieci najczęściej z tej przypadłości wyrastają. Zdarza się obserwować tendencje rodzinne do pojawiania się lęków nocnych.

Przyczyny lęków nocnych

Lęki nocne wynikają z zaburzeń wybudzania się ze snu wolnofalowego w pewnych fazach pierwszej części nocy. Bardzo istotnym czynnikiem lęków u dzieci jest nieodpowiednia higiena snu obejmująca zasypianie i czas spania. Dlatego pojawianiu się lęków nocnych sprzyja zaburzanie rytmu snu i czuwania u dziecka, przez np. częste nocne podróże. Wśród czynników sprzyjających pojawianiu się lęków nocnych wymienia się również bardzo silne bodźce psychiczne docierające do dziecka na krótko przed pójściem spać, zbyt wiele godzin spędzanych w ciągu dnia przed komputerem czy telewizorem, granie w gry multimedialne i oglądanie treści nieprzeznaczonych dla danej grupy wiekowej, czytanie tekstów zbyt pobudzających wyobraźnię, a co gorsza – wzbudzających lęk i inne silne emocje.

Zobacz film: Jak cenny jest sen? Źródło: Stylowy Magazyn.

Leczenie lęków nocnych

Zalecaną metodą leczenia lęków nocnych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest psychoterapia. Jej form jest wiele. Może polegać na terapii indywidualnej bądź współpracy rodziców z dziećmi. Poza psychoterapią konieczne jest unikanie potencjalnych przyczyn zaburzeń snu. Oznacza to, że konieczne jest wprowadzenie u dziecka odpowiedniej higieny snu. Rodzic powinien obserwować epizody, by uniknąć zagrożenia dla dziecka, np. upadkiem z wysokiego łóżka.

Lęki nocne a koszmary senne

Istnieją różnice pomiędzy lękami nocnymi a koszmarami sennymi. Mimo iż potocznie lęki nocne mogą zostać określone przez opiekunów jako mary nocne czy koszmary senne, to jednak są to różne zjawiska. Koszmary senne to epizody wybudzenia się ze snu, czemu towarzyszy pamięć (wspomnienie) danego koszmaru. Dziecko po pojawieniu się koszmaru nocnego wybudza się szybko, bądź też łatwo można je wybudzić. Z lęku nocnego wybudzić się dziecka nie da. Ponadto lęki dotyczą snu wolnofalowego w pierwszej fazie nocy, natomiast koszmary senne pojawiają się w drugiej połowie nocy. Jedna i druga grupa zaburzeń częściej występuje u dzieci, jednak może przetrwać do wieku dorosłego.

Zobacz film: Eksperyment: Jak brak snu wpływa na ciało człowieka? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 29.05.2018,
Opublikowano: 29.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej