Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego prowadzi nieuchronnie do niepełnosprawności i wiąże się nie tylko z ograniczeniem ruchomości stawu, ale również z przewlekłym bólem. Ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego rośnie z wiekiem, aczkolwiek wymienia się wiele dodatkowych czynników ryzyka jej rozwoju. W leczeniu uczestniczy cały sztab specjalistów, od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, przez fizjoterapeutów i rehabilitantów, po ortopedów. Dostępne leki na stawy kolanowe mają różną skuteczność.
Zwyrodnienie stawu kolanowego
Na rozwój zwyrodnienia stawu kolanowego mają wpływ przede wszystkim wiek, otyłość i przebyte urazy stawu kolanowego. Jest to poważny problem medyczny, jak również społeczny, ponieważ zwyrodnienie stawu kolanowego prowadzi nieuchronnie do kalectwa, co przekłada się na niezdolność danych osób do pracy. Leczenie ma na celu zatrzymać postęp choroby i poprawić jakość życia chorego. Bardzo ważnym aspektem leczenia jest łagodzenie bólu. Aby jednak wszelkie działania były skuteczne, konieczne jest leczenie farmakologiczne i stosowanie metod niefarmakologicznych.
Wiecie, czym jest kolano biegacza? Jak sobie radzić ze schorzeniem? Zobaczcie na filmie:
Zwyrodnienie stawu kolanowego – leki przeciwbólowe
Przeciwbólowe leki na stawy kolanowe to przede wszystkim:
- celekoksyb,
- diklofenak,
- naproksen,
-
ibuprofen.
Wymienione leki mogą być stosowane w formie tabletek i maści. Nie stosuje się paracetamolu na ból kolan. Bardzo skuteczną metodą leczenia jest podanie glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego dostawowo.
Leki na stawy kolanowe bez recepty
W przypadku zwyrodnienia stawów kolanowych i leczenia domowego w pierwszych etapach rozwoju choroby konieczne jest zapewnienie leczenia zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jednak podstawowym działaniem jest redukcja masy ciała. Ponadto uszkodzenia powierzchni chrząstki stawowej wynikają ze zmniejszenia ilości mazi stawowej. Aktywność fizyczna stymuluje produkcję tej mazi i zapobiega dalszemu ścieraniu się stawów. Pierwszym związkiem, który należy dostarczyć do organizmu, jest kolagen. Jest to naturalny budulec stawów i kości. Można go nabyć w formie kapsułek bądź proszku do sporządzenia roztworu. Według producentów takich leków przyjmowanie specjalnej formy kolagenu powoduje regenerację chrząstki stawowej już w ciągu 3 miesięcy.
Maści stosowane na ból kolana obejmują środki rozgrzewające lub chłodzące, mające na celu zmniejszenie obrzęku i złagodzenie bólu. Okazuje się również, że doskonały wpływ na funkcje stawów kolanowych mają cynk, mangan i selen. Ważne więc, by zapewnić odpowiednią podaż tych pierwiastków do organizmu.
Leki na stawy kolanowe u sportowców
W większości sportów stawy kolanowe ulegają ogromnym przeciążeniom. Trudno ich uniknąć, jednak w przypadku pojawienia się bólu może być już za późno na uratowanie chrząstki stawowej kolan. Dlatego też sportowcy powinni wcześniej zaopatrzyć się w suplementy wzmacniające stawy kolanowe.
Zobaczcie, czym jest reumatoidalne zapalenie stawów: