Leki na zwyrodnienie stawów kolanowych. Jakie leki stosować?

Fot. RUNSTUDIO / Getty Images

Bolące stawy kolanowe to przypadłość większości współczesnego społeczeństwa. Liczne preparaty na stawy prześcigają się popularnością, ale przede wszystkim skutecznością. Trudno jest odbudować chrząstkę stawową, jednak jest to możliwe dzięki właściwym lekom.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego prowadzi nieuchronnie do niepełnosprawności i wiąże się nie tylko z ograniczeniem ruchomości stawu, ale również z przewlekłym bólem. Ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego rośnie z wiekiem, aczkolwiek wymienia się wiele dodatkowych czynników ryzyka jej rozwoju. W leczeniu uczestniczy cały sztab specjalistów, od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, przez fizjoterapeutów i rehabilitantów, po ortopedów. Dostępne leki na stawy kolanowe mają różną skuteczność.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Na rozwój zwyrodnienia stawu kolanowego mają wpływ przede wszystkim wiek, otyłość i przebyte urazy stawu kolanowego. Jest to poważny problem medyczny, jak również społeczny, ponieważ zwyrodnienie stawu kolanowego prowadzi nieuchronnie do kalectwa, co przekłada się na niezdolność danych osób do pracy. Leczenie ma na celu zatrzymać postęp choroby i poprawić jakość życia chorego. Bardzo ważnym aspektem leczenia jest łagodzenie bólu. Aby jednak wszelkie działania były skuteczne, konieczne jest leczenie farmakologiczne i stosowanie metod niefarmakologicznych.

Wiecie, czym jest kolano biegacza? Jak sobie radzić ze schorzeniem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest/przyczyny i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leki przeciwbólowe

Przeciwbólowe leki na stawy kolanowe to przede wszystkim:

Wymienione leki mogą być stosowane w formie tabletek i maści. Nie stosuje się paracetamolu na ból kolan. Bardzo skuteczną metodą leczenia jest podanie glikokortykosteroidów lub kwasu hialuronowego dostawowo.

Leki na stawy kolanowe bez recepty

W przypadku zwyrodnienia stawów kolanowych i leczenia domowego w pierwszych etapach rozwoju choroby konieczne jest zapewnienie leczenia zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jednak podstawowym działaniem jest redukcja masy ciała. Ponadto uszkodzenia powierzchni chrząstki stawowej wynikają ze zmniejszenia ilości mazi stawowej. Aktywność fizyczna stymuluje produkcję tej mazi i zapobiega dalszemu ścieraniu się stawów. Pierwszym związkiem, który należy dostarczyć do organizmu, jest kolagen. Jest to naturalny budulec stawów i kości. Można go nabyć w formie kapsułek bądź proszku do sporządzenia roztworu. Według producentów takich leków przyjmowanie specjalnej formy kolagenu powoduje regenerację chrząstki stawowej już w ciągu 3 miesięcy.

Maści stosowane na ból kolana obejmują środki rozgrzewające lub chłodzące, mające na celu zmniejszenie obrzęku i złagodzenie bólu. Okazuje się również, że doskonały wpływ na funkcje stawów kolanowych mają cynk, mangan i selen. Ważne więc, by zapewnić odpowiednią podaż tych pierwiastków do organizmu.

Leki na stawy kolanowe u sportowców

W większości sportów stawy kolanowe ulegają ogromnym przeciążeniom. Trudno ich uniknąć, jednak w przypadku pojawienia się bólu może być już za późno na uratowanie chrząstki stawowej kolan. Dlatego też sportowcy powinni wcześniej zaopatrzyć się w suplementy wzmacniające stawy kolanowe. 

Zobaczcie, czym jest reumatoidalne zapalenie stawów:

Zobacz film: Reumatoidalne zapalenie stawów - co to za choroba? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.10.2018,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej