Leki antykoncepcyjne wycofane z obrotu

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Lek antykoncepcyjny Symbella został wycofany z obrotu decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Powodem tej decyzji jest wada jakościowa produktu.

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wycofano z obrotu na terenie całego kraju lek antykoncepcyjny Symbella. Powodem tej decyzji jest fakt, że produkt leczniczy nie spełnia wymagań specyfikacji określonych w dokumentacji dla zawartości etynyloestradiolu uwolnionego w czasie 15 minut. Wymienioną wadę jakościową stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków.

Wycofana została jedna seria produktu. Mowa o Symbella 0,03 mg + 2 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: A3327,
  • data ważności: 08.2020.

Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Symphar Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

Zobaczcie na filmie, jakie są rodzaje antykoncepcji:

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody

Co zrobić z lekiem?

Leków przeterminowanych, zużytych czy już nam niepotrzebnych nie wolno wyrzucać do śmieci lub kanalizacji. Powinny zostać one odpowiednio zutylizowane, aby nie zanieczyszczać środowiska. Najlepiej takie leki zanieść do punktu aptecznego - w każdej aptece powinien znajdować się specjalny pojemnik, do którego można wyrzucić leki. Jeśli go nie ma, wtedy należy oddać leki bezpośrednio farmaceucie. 

Wyrzucone lub spuszczone z wodą leki wrócą do nas - przedostaną się do gleby, skąd skażą rośliny. Mogą także znajdować się w rzekach czy innych akwenach wodnych. Aby temu zapobiec należy utylizować je rozsądnie. 

Antykoncepcja

Rodzajów antykoncepcji jest wiele, a tabletki są tylko jednym rodzajem, który w dodatku nie daje zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne powinny być zażywane zgodnie z instrukcją, aby były skuteczne. Na ich działanie wpływ mogą mieć także inne leki.

Polecamy: Antybiotyk a antykoncepcja – mechanizm interakcji pomiędzy tymi lekami

Data aktualizacji: 27.09.2019,
Opublikowano: 27.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej