Lek stosowany u pacjentek z rakiem jajnika został wycofany

Fot.: Innocenti / Getty Images

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu trzech serii leku Lynparza, stosowanego m. in. u pacjentek z rakiem jajnika. Producent leku zawnioskował o wycofanie produktu z powodu podwyższonego poziomu jednego ze składników leku.

Producenci leków, w tym przypadku firma AstraZeneca, mają obowiązek dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości swoich produktów. W przypadku odstępstw od zgłoszonych danych muszą oni wnioskować o wycofanie leku lub wstrzymanie obrotu.

Firma AstraZeneca wystąpiła z wnioskiem o wycofanie trzech serii leku Lynparza, w którym w czasie kontroli stwierdzono podwyższone poziomy jednego ze składników. Wadliwe serie nie trafiły na polski rynek, jednak ze względów bezpieczeństwa firma podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich serii leku, w których użyto tej samej partii aktywnego składnika farmaceutycznego w czasie produkcji.

Wycofane serie produktu leczniczego Lynparza (50 mg, w twardych kapsułkach) to: 

  • NF922 (data ważności 30.11.2018), 
  • NJ378 (data ważności 30.06.2018),
  • NG532 (data ważności 31.12.2018).

Lek Lynparza stosowany jest w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentek z platynowrażliwym nawrotowym surowiczym rakiem jajnika o niskim stopniu zróżnicowania, rakiem jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, z mutacją BRCA, u których uzyskano odpowiedź na chemioterapię opartą na związkach platyny. Firma zapewniła, że wycofanie partii nie ma wpływu na jakość i bezpieczeństwo stosowania leku. Więcej na ten temat: Wycofano trzy serie leku stosowanego u pacjentek z rakiem

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6

Objawy raka jajnika

Pierwsze objawy raka jajnika pojawiają się późno, guz zwykle przekracza wielkość 7 cm. Charakterystyczne objawy to ból brzucha i jego znaczne powiększenie. Nowotwór jajnika można wykryć w badaniu ginekologicznym -lekarz na podstawie badania może stwierdzić, czy ma do czynienia ze zmianą łagodną czy też złośliwą. Rak jajnika zwykle jest duży, lity i występuje obustronnie. Można go wykryć także za pomocą USG.

PolecamyUSG piersi i jajników - niezbędne w profilaktyce nowotworowej

Nowotwór jajników daje przerzuty, a rokowania w dużej mierze zależą od stadium wykrycia choroby. Więcej o nowotworze jajnika: Rak jajnika - metody leczenia, rodzaje, profilaktyka, wczesne objawy, przerzuty

Leczenie raka jajnika

Rak jajnika leczony jest operacyjnie. Leczenie często uzupełniane jest chemioterapią, rzadziej radioterapią. Zmiany pojawiające się na jajnikach nie muszą od razu oznaczać nowotworu. Mogą to być torbiele. Jednak regularne wizyty u lekarza pozwolą wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć skuteczne leczenie.

Więcej: Nowotwór jajnika – jakie daje objawy? Jakie są rokowania?

Zobacz film: Rak jajnika - jak z nim walczyć? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 22.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej