Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego?
PhotoAltoSigrid Olsson/Getty Images
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi?
GIF wycofuje lek na schizofrenię
Palifren Long to preparat stosowany w leczeniu schizofrenii. Farmaceutyk wydawany jest na receptę, przyjmują go przede wszystkim dorośli, ustabilizowani pacjenci. Zgodnie z decyzją GIF farmaceutyk został wycofany z obrotu.
Za tą decyzją stoją badania, w których uzyskano wynik "poza specyfikacją dla parametrów: zawartość paliperydonu palmitynianu". Wykazano również, że wielkość cząsteczek jest nieprawidłowa. - Z uwagi obniżoną zawartość substancji czynnej oraz zwiększoną w stosunku do wymagań wartość wielkości cząstek stwierdzone w produkcie, nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia pacjenta wynikającego ze zmniejszonej skuteczności działania leku. Zatem nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego - czytamy w komunikacie wydanym przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Które partie leku zostały wycofane?
Na mocy decyzji GIF wycofano z obrotu na terenie całego kraju lek Palifren Long (Paliperidonum) — zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w ampułkostrzykawce, 150mg, numer GTIN: 05900411009058. O numerach serii:
4201120, termin ważności: 12.2024;
DAR4201120, termin ważności: 12.2024;
S000001943, termin ważności: 05.2025;
4300099, termin ważności: 05.2025.
Zobacz wideo: Czym zajmuje się farmaceuta?
Źródło: medonet.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 20.06.2023,
Opublikowano: 20.06.2023 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?