Lek na odchudzanie? Jest już w Polsce, cena zwala z nóg
aldomurillo/Getty Images
Wegovy - nowy lek, który, ma pomóc w leczeniu otyłości - jest już dostępny w Polsce. Kto będzie mógł z niego korzystać i ile trzeba będzie zapłacić za farmaceutyk?
Wegovy - co to za lek?
Lek Wegovy został stworzony przez firmę Novo Nordisk. Farmaceutyk - w połączeniu ze zdrowym stylem życia - ma pomóc w redukcji masy ciała. Do tej pory był on dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Danii. Teraz mogą z niego skorzystać również pacjenci z Polski.
Serwis Gdziepolek.pl podał we wrześniu, że farmaceutyk w dawce 1 mg zaczął się już pojawiać w polskich aptekach. Jego cena może jednak zwalać z nóg. Waha się ona od 1199,00 zł do 1667,95 zł.
Wegovy - dla kogo jest przeznaczony?
Farmaceutyk wydawany jest jedynie na receptę. Wgovy ma formę roztworu do wstrzyknięć, substancją czynną jest semaglutyd (2,4 mg).
Lek może być stosowany jedynie przez tych pacjentów ze znaczną otyłością lub nadwagą i minimum jedną chorobą współistniejącą, która ma związek z nieprawidłową masą ciała. Są to np.:
stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2;
nadciśnienie tętnicze;
dyslipidemia (np. nieprawidłowe stężenie cholesterolu),
obturacyjny bezdech senny;
schorzenia układu krwionośnego (są po zawale serce, udarze mózgu).
Zobacz wideo: Zdrowe odchudzanie. Jakich błędów unikać?
Zdrowie
Źródło: Rynek Zdrowia
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 02.10.2023,
Opublikowano: 02.10.2023 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?