Lek na astmę wycofany z obrotu. GIF ostrzega pacjentów

Fot. Sigrid Gombert / Getty Images

GIF wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku BENODIL (Budesonidum) stosowanego m. in. przy leczeniu astmy. Powodem tej decyzji jest przekroczenie limitu specyfikacji w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek podmiotu odpowiedzialnego za produkcję leku BENODIL o wycofanie z obrotu jednej serii produktu leczniczego. Przyczyną tej decyzji jest potwierdzenie przekroczenia limitu specyfikacji w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych. Z powodu wady jakościowej GIF zadecydował o wycofaniu z obrotu leku na terenie całego kraju. Mowa o serii:

  • BENODIL (Budesonidum) zawiesina do nebulizacji, 0,125 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml, numer serii: 1031518, data ważności: 09.2021.

Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Jak działa lek BENODIL?

Benodil jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, antyalergicznym, przeciwwysiękowym i przeciwobrzękowym. Należy go stosować podczas leczenia astmy w sytuacji, gdy stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego jest niemożliwe. Preparat nie jest wskazany w czasie szybkiego niwelowania ostrych napadów astmy.

Astma - co to za choroba?

Astma oskrzelowa, nazywana także dychawicą oskrzelową, jest chorobą nieuleczalną. W Polsce cierpi na nią ok. 3-4 mln osób, natomiast na całym świecie aż 300 mln (według WHO). Choroba może być spowodowana infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, jednak najczęściej występuje w wyniku połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Do uwarunkowań genetycznych zalicza się nadmierną produkcję immunoglobuliny IgE. Wśród przyczyn środowiskowych należy wyróżnić narażenie na dym tytoniowy, powietrze zanieczyszczone spalinami samochodowymi, dymy (z kominów pieców domowych, fabrycznych), a także alergeny (roztocza kurzu domowego,  karaczany, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych, pyłki traw i drzew) oraz niektóre leki.

Polecamy: Dychawica oskrzelowa - jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Najczęstszym objawem astmy są duszności, które najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym, nad ranem oraz w nocy. Inne symptomy to: świszczący oddech, silny ucisk w klatce piersiowej, kaszel (najczęściej suchy), obrzęk błony śluzowej.

Napady astmy są bardzo niebezpieczne, dlatego chorzy powinni mieć leki stale przy sobie i dobrze kontrolować chorobę. Specjaliści zalecają także eliminację z otoczenia czynników zaostrzających chorobę, czyli ekspozycji na alergeny.

Jak wygląda leczenie astmy? O nowoczesnych metodach leczenia astmy dowiecie się więcej z tego filmu:

Zobacz film: Nowoczesne metody leczenia astmy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 28.06.2019,
Opublikowano: 28.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej