Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski serii aerozolu do nosa PecFent, czyli silnego leku przeciwbólowego stosowanego u chorych na nowotwory.
GIF wycofał z obrotu aerozol do nosa PecFent (Fentanylum) 400 mcg/dawka. Wycofaniu podlega seria produktu: 54304 z datą ważności: 10.2020. Za powód tej decyzji podano, że Europejska Agencja Leków podejrzewa wystąpienie wady opakowania produktu, które może być nieszczelne.
Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję leku jest firma Kyowa Klrin Holdings B.V., z siedzibą w Holandii.
PecFent to silny lek przeciwbólowy stosowany u pacjentów z bólem przebijającym (czyli najczęściej u chorych na nowotwory). Fentanyl, czyli substancja czynna leku, działa około 100 razy silniej niż morfina, ponieważ lepiej rozpuszcza się w tłuszczach i łatwiej przenika przez barierę krew-mózg. Lek przynosi pacjentom ulgę w cierpieniu, w ramach opioidowej terapii podtrzymującej.
Leczenie bólu
Terapia leczenia bólu to dziedzina medycyny, która dopiero się rozwija. Lekarze zwracają uwagę na potrzebę uśmierzania różnego rodzaju bólu u pacjentów. Mogą to być bóle migrenowe, neurologiczne czy właśnie ból przebijający. Niestety leki nie sprawdzą się w leczeniu każdego schorzenia, czasem pacjenci wymagają operacji neurologicznej. Na filmie zobaczycie, jak wygląda wszczepienie neurostymulatora, który pomaga pacjentom z bólem przewlekłym:
Zobacz film: Neurostymulator - nadzieja dla pacjentów z przewlekłym bólem. Źródło: 36,6
Drabina analgetyczna to trzystopniowy schemat leczenia bólu opracowany przez WHO. Wygląda ona tak:
pierwszy stopień – nieopioidowy lek przeciwbólowy +/- koanalgetyk, czyli ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak, nimesulid;
drugi stopień – słaby lek opioidowy +/- nieopioidowy lek przeciwbólowy +/- koanalgetyk, czyli np. nefopam (działa o połowę słabiej niż morfina), tramadol, kodeina;
trzeci stopień – silny lek opioidowy +/- nieopioidowy lek przeciwbólowy +/- koanalgetyk, czyli morfina, fentanyl, oksykodon, metadon, buprenorfina.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?