Leczenie uzależnień – najskuteczniejsze metody i ośrodki 

Fot. HRAUN / Getty Images

Leczenie uzależnień to długotrwały proces, który przede wszystkim powinien przygotowywać chorego do życia bez substancji uzależniającej oraz tworzyć nowe wzorce zachowań i ocen, niezbędne do zachowania abstynencji.

Leczenie uzależnień dotyczy przede wszystkim sfery psychicznej człowieka, jego postaw, motywacji i ocen. Działania farmakologiczne mogą pomóc ograniczyć skutki fizycznej zależności od substancji psychoaktywnych albo zaburzeń nastroju, ale stosowane samodzielnie nie pozwalają na uwolnienie się od nałogu.

Uzależnienia i konieczność ich leczenia

Leczenie uzależnień jest niezbędne w przypadku kompulsywnych (przymusowych) zachowań, które mają cechy przewlekłości i powodują szkody w życiu chorego i jego otoczeniu. Problemy pojawiające się w przebiegu nałogu to:

  • utrata zdrowia przez osobę uzależnioną (często nieodwracalna),
  • zaburzenie więzi z najbliższymi wskutek stawiania na pierwszym planie własnych potrzeb związanych z nałogiem,
  • zaniedbanie potrzeb materialnych i emocjonalnych najbliższej rodziny,
  • utrata pracy,
  • wejście w kolizję z prawem w związku z potrzebami zdobycia pieniędzy (np. na alkohol) albo wyzwalającą się przy okazji uzależnienia agresją, brakiem samokontroli,
  • autoagresja,
  • bezdomność.

Część z uzależnień ma charakter czysto psychiczny i może trwać przez wiele lat, powodując tylko pewne straty materialne i zaburzenia więzi z rodziną. Jednak niektóre (przede wszystkim alkoholizm i narkomania) zawierają w sobie element uzależnienia fizycznego, które często prowadzi do szybkiej degradacji społecznej i zdrowotnej, a nawet śmierci.

W Polsce ośrodki leczenia uzależnień zajmują się terapią m.in. :

  • alkoholizmu,
  • narkomanii i uzależnień od innych substancji psychoaktywnych,
  • zakupoholizmu,
  • seksoholizmu,
  • pracoholizmu,
  •  uzależnienia od hazardu.

Niektóre poradnie lub zamknięte ośrodki zajmują się wyłącznie leczeniem narkomanii lub alkoholizmu.

Leczenie uzależnień – tryb terapii

Terapia uzależnień może odbywać się w trybach: zamkniętym, dziennym lub otwartym. Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od narkomanii lub alkoholizmu pozwalają choremu na całkowitą izolację od środowiska, osób i sytuacji, które w codziennych warunkach prowokowały zażycie substancji uzależniającej. Można więc podejść do leczenia w sposób kompleksowy i przyspieszyć wyrobienie nowych nawyków. Leczenie uzależnień w ośrodkach zamkniętych pozwala na eliminację dostępu np. do alkoholu czy narkotyków oraz zachowanie kontroli nad osobą chorą, której zachowania mogą być nieracjonalne.

Niekiedy rozpoczęcie terapii związanej z nałogiem musi być poprzedzone leczeniem szpitalnym. Chorzy trafiają często na oddziały toksykologiczne, gdzie przeprowadza się detoksykację, podając substancje, które znoszą niekorzystne i czasem bardzo niebezpieczne efekty odstawienia używki. Niektóre osoby uzależnione wymagają wstępnego leczenia na oddziałach psychiatrycznych ze względu na rozwijającą się psychozę, zachowania agresywne, tendencję do samookaleczenia lub myśli samobójcze.

Osoby, które nie wyrażają zgody na pobyt w ośrodku zamkniętym, mają za sobą pierwszą część terapii albo ich stopień funkcjonowania nie jest bardzo zakłócony, mogą korzystać z pomocy w poradniach leczenia uzależnień, które zapewniają możliwość pracy z odpowiednimi specjalistami. Leczenie w warunkach ambulatoryjnych trwa o wiele dłużej oraz cechuje się niższym stopniem skuteczności.

Terapia otwarta lub półotwarta wymaga też od chorego zdecydowanie większej dyscypliny i świadomości dotyczącej uzależnienia. Wiąże się to z faktem, że codzienne funkcjonowanie w tym samym środowisku, w którym rozwinęła się choroba, dostarcza nieustannie bodźców np. do konsumpcji alkoholu, zażycia narkotyków czy wyjścia na zakupy. Dla osoby uzależnionej duże, a czasami podstawowe znaczenie w terapii ma udział w grupach wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy.

Leczenie współuzależnień

Zaletą terapii w poradni jest to, że można w nią włączyć członków najbliższej rodziny, mimo iż sami nie spożywają substancji uzależniających. Ich zachowania zmieniają się, a szkody emocjonalne wymagają często intensywnego wsparcia terapeuty. Jednocześnie takie spotkania mogą być okazją do stworzenia uniwersalnych zasad postępowania z chorym – dostarczanie tych samych informacji zwrotnych, motywowanie w podobny sposób mogą poprawić znacząco efekt leczenia. Eliminuje się zachowania bliskich, które wynikają często z dobrej woli, a nie wpływają korzystnie na chorego i – paradoksalnie – utrwalają jego nałóg.

Zobacz film i sprawdź dlaczego młodzież sięga po środki psychoaktywne: 

Zobacz film: Dlaczego młodzież sięga po środki psychoaktywne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Polecamy: Uzależnienie od internetu - jak sprawdzić czy nas dotyczy?

Organizacja leczenia uzależnień w Polsce

Leczenie uzależnień w Polsce jest bezpłatne dla osób ubezpieczonych i nieubezpieczonych. Poradnie i zamknięte kliniki uzależnień są finansowane przez NFZ, który opłaca koszty terapii alkoholizmu i narkomanii. Problemem jest niekiedy brak miejsc we współpracujących z NFZ lub państwowych ośrodkach. Długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii zmusza do skorzystania z prywatnych ośrodków leczenia uzależnień, w których terapia jest pełnopłatna.

Niestety zdarza się, że osoba, która początkowo wyraziła chęć udziału w terapii, odmawia podjęcia leczenia w momencie, gdy miejsce w ośrodku się zwolni. W takich sytuacjach otoczenie jest bezradne, chyba że chory popełnia przestępstwo i z powodu uzależnienia kierowany jest na leczenie przymusowe. Jednak taki pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień rzadko przynosi efekty, gdyż podstawową rolę w leczeniu terapii odgrywa motywacja ze strony chorego do wyjścia z nałogu.

Data aktualizacji: 15.01.2019,
Opublikowano: 15.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej