Leczenie próchnicy u dzieci i dorosłych – domowe sposoby i metody specjalistyczne

Lisa Wiltse/getty images

Leczenie próchnicy u dorosłych i dzieci należy rozpocząć w momencie, kiedy pojawią się jej pierwsze oznaki. Celem terapii jest uratowanie zęba, powstrzymanie postępu choroby oraz zapobieganie powikłaniom. Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania próchnicy.

Próchnica to choroba zakaźna tkanek twardych zęba, której przyczyną jest infekcja bakteryjna szczepami Lactobacillus acidophilus oraz Streptococcus mutans. Żywią się one cukrami, które pacjent dostarcza wraz z pożywieniem, a następnie wytwarzają kwasy, które demineralizują szkliwo.

Czy próchnicę można wyleczyć?

Pierwsze objawy próchnicy to białe, matowe plamy widoczne na szkliwie. W miarę postępu choroby dochodzi do niszczenia zębiny, a tym samym powstawania ubytków próchnicowych. Zęby stają się nadwrażliwe, może wystąpić także ból. Leczenie próchnicy zębów powinno rozpocząć się w momencie, kiedy pacjent zauważy u siebie pierwsze niepokojące oznaki. Tylko tak można powstrzymać jej rozwój i uniknąć powikłań.

Próchnica zębów jest chorobą postępującą, a powstałych w jej wyniku zniszczeń szkliwa i miazgi zęba nie można odwrócić. Uszkodzona struktura zęba nie regeneruje się, natomiast wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii stomatologicznej zapobiega rozwojowi schorzenia oraz zwiększa szansę na to, że ząb zostanie uratowany i nie wystąpią żadne powikłania. Leczenie próchnicy przynosi oczekiwane efekty tylko wtedy, kiedy zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, tzn. w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów.

Jak leczyć próchnicę?

Leczenie próchnicy powinno odbywać się w gabinecie stomatologicznym. Nie warto zwlekać z wizytą, ponieważ choroba może rozwijać się bardzo szybko. Terapia jest dobierana indywidualnie do pacjenta. Lekarz stomatolog dokonuje szczegółowej oceny stanu uzębienia i jamy ustnej. Na jej podstawie podejmuje decyzję, jak leczyć próchnicę.

Leczenie próchnicy zębów zwykle polega na dokładnym oczyszczeniu powstałego ubytku z bakterii i zmienionej chorobowo tkanki. Dokonuje się tego tradycyjnym wiertłem (rzadziej laserem) pod kontrolą mikroskopu lub specjalnej lupy. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia zdrowego szkliwa jest minimalne. Następnie lekarz wypełnia ubytek materiałem kompozytowym lub amalgamatem srebra.

U osób, u których choroba jest w początkowym stadium zaawansowania, można wykonać tzw. remineralizację. Jest to leczenie próchnicy bez borowania. Lekarz dokładnie oczyszcza zmienione chorobowo miejsce i pokrywa je warstwą żelu lub lakieru, który zawiera związki fluoru. Dzięki temu szkliwo zębów ma szansę się odbudować. Aby osiągnąć zauważalny efekt, zabieg należy powtórzyć kilka razy.

Współcześnie popularne jest leczenie próchnicy ozonem. Zabieg polega na poddaniu tkanki zęba działaniu gazu – przekształconego tlenu znajdującego się w powietrzu. Jest to skuteczna metoda eliminowania patogenów z powierzchni szkliwa. Leczenie próchnicy ozonem można przeprowadzić tylko w początkowym etapie choroby.

Leczenie próchnicy w zaawansowanym stadium, kiedy doszło do stanu zapalnego miazgi, polega na przeprowadzeniu zabiegu endodontycznego (leczenie kanałowe). W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie chorego zęba.

Zobacz film: Próchnica

źródło:x-news

Domowe leczenie próchnicy zębów

Domowe leczenie próchnicy może być skutecznym wsparciem zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Jego najistotniejszymi elementami są odpowiednia pielęgnacja oraz zmiana nawyków żywieniowych. Należy zaznaczyć, że naturalne sposoby nie mogą zastąpić wizyty u dentysty.

Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zalecane jest jednak wykonywanie tej czynności po każdym posiłku, ponieważ resztki jedzenia stanowią pożywkę dla drobnoustrojów. Dobrze jest czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną oraz płukać jamę ustną. Domowym sposobem leczenia próchnicy mogą być ziołowe płukanki np. z szałwii.

Bardzo ważna jest też zmiana nawyków żywieniowych. Pacjent, u którego rozpoznano próchnicę, powinien zrezygnować lub znacznie ograniczyć spożywanie potraw, które zawierają duże ilości cukru. Dotyczy to także napojów. Do jadłospisu należy włączyć produkty bogate w wapń i witaminy, które wzmocnią szkliwo zębów. Szczególnie polecane są: migdały, biała fasola, soja, tofu, szpinak, natka pietruszki, jarmuż, rukola, sery, mleko i jogurty.

Leczenie próchnicy u dzieci

Leczenie próchnicy u dzieci jest konieczne także w przypadku zębów mlecznych. Zepsute mleczaki mogą uszkodzić zalążki zębów stałych i być przyczyną poważnych powikłań w dorosłym życiu. Leczenie próchnicy u dzieci może odbywać się przy pomocy ozonu lub lasera. W przypadku dużych ubytków konieczne jest tradycyjne borowanie i założenie plomby.

Bibliografia:

1. A. Mielcarek i wsp., Próchnica zębów – zalecenia profilaktyczne i terapeutyczne. Stanowisko grupy roboczej Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) ds. zapobiegania próchnicy w populacji osób dorosłych, [w:] „Nowa Stomatologia”, 2017; 22(2), s. 89–96.

2. P. Berczyński i wsp., Metody remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych – przegląd piśmiennictwa, [w:] „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 015, 61, 1, s. 68–72.

Data aktualizacji: 06.08.2020,
Opublikowano: 06.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej