Leczenie osoczem bogatopłytkowym w ortopedii – mechanizm działania, wskazania do terapii

Fot.: vivoo / stock.adobe.com

Leczenie osoczem bogatopłytkowym to coraz powszechniejsza metoda terapii ostrych urazów ortopedycznych i przewlekłych chorób układu ruchu. Ostrzykiwanie osoczem kolana czy uzupełnianie ubytków ścięgien powstałych z przeciążenia często stanowią ratunek przed operacją chirurgiczną.

Leczenie stawów osoczem działa jak intensywna stymulacja uszkodzonych komórek przyspieszająca proces ich regeneracji, jednak często wiąże się z wysokimi kosztami leczenia. W zależności od potrzeby pacjenta, metody produkcji i stężenia osocza bogatobiałkowego cena terapii waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, jednak podawanie preparatu tego typu nie zawsze jest wskazane.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe, czyli PRP (ang. platelet rich plasma), to autogenny preparat krwiopochodny, który jest otrzymywany na drodze pobrania krwi obwodowej pacjenta i rozdzielenia poszczególnych jej elementów morfotycznych przy pomocy specjalistycznych metod laboratoryjnych. Osocze bogatobiałkowe jest substancją zawierającą skoncentrowaną liczbę płytek krwi przy niewielkiej ilości osocza. Preparat ma w swoim składzie różnego rodzaju czynniki wzrostu i białka odpowiedzialne za adhezję komórkową, czyli łączenie powierzchniowe, które razem stymulują procesy naprawcze uszkodzonych tkanek miękkich oraz kości. Silne działanie regeneracyjne osocza bogatobiałkowego z powodzeniem jest wykorzystywane w ortopedii w terapiach dostawowych i dościęgnowych, czyli w przebiegu leczenia m.in.:

  • stanów pourazowych mięśni szkieletowych, ścięgien, więzadeł;
  • uszkodzeń stawów i tkanek okołostawowych;
  • zmian zwyrodnieniowych stawów kończyn;
  • stawów rzekomych, braków zrostów po złamaniach, stanów zapalnych kości czy w przyspieszeniu gojenia się tkanek miękkich.

Leczenie stawów osoczem bogatopłytkowym

W ortopedii leczenie osoczem bogatopłytkowym polecane jest szczególnie w terapii zmian stawowych. Ze względu na wielofunkcyjność i rozbudowaną anatomię kolana osocze bogatopłytkowe cieszy się uznaniem pacjentów w leczeniu nawet zaawansowanych patologii stawu kolanowego. Leczenie stawów osoczem bogatopłytkowym uważane jest za metodę nieinwazyjną, konkurencyjną dla operacji chirurgicznej, która wiąże się z długotrwałą rehabilitacją pozabiegową, rozległymi dolegliwościami bólowymi oraz wzmożonym ryzykiem wystąpienia powikłań związanych z mechaniczną ingerencją w struktury stawu. Zastrzyki z osocza w kolano wykorzystywane są również w leczeniu paliatywnym, czyli w terapii postępujących i wyniszczających staw chorób, głównie na tle zwyrodnieniowym I i II stopnia. Wstrzykiwanie osocza do kolana czy innego stawu nie tylko wpływa na przyspieszenie regeneracji ubytków strukturalnych, ale w połączeniu z kwasem hialuronowym w leczniczym preparacie dodatkowo wpływa na:

  • stan nawilżenia wnętrza stawu ułatwiający poślizg powierzchni stawowych;
  • absorpcję wstrząsów obciążających nadwyrężone tkanki;
  • przyspieszenie procesów naprawczych i ochronnych chrząstek stawowych;
  • poprawę ogólnej kondycji i funkcjonalności stawu.

Zastrzyki z osocza na łokieć tenisisty i inne zmiany przeciążeniowe układu ruchu minimalizują dolegliwości bólowe i uwsteczniają stany zapalne struktur stawowych i okołostawowych.

Zobaczcie, czym jest kolano skoczka:

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6

Jak wygląda wstrzykiwanie osocza do stawu?

W zależności od rodzaju i zaawansowania schorzenia wstrzykiwanie osocza do stawu może odbywać się pod kontrolą badania obrazowego USG bądź w przebiegu endoskopii w celu precyzyjnej aplikacji preparatu. Procedura podania zastrzyku trwa kilka minut, a po zabiegu zaleca się unieruchomienie stawu w ortezie w celu prawidłowego rozejścia się osocza po uszkodzonych strukturach i rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Dla optymalnych efektów leczenia osoczem bogatopłytkowym zaleca się serię średnio 3 zastrzyków. Małoinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia nie stanowi zagrożenia wystąpienia infekcji bakteryjnych czy reakcji alergicznych na składniki preparatu, rzadko obserwuje się również powikłania, które w przypadku pojawienia się są całkowicie niegroźne, np. zasinienia czy świąd skóry.

Kiedy stosuje się osocze bogatopłytkowe w ortopedii?

Osocze bogatobiałkowe w ortopedii ma szerokie zastosowanie w leczeniu m.in.:

  • przewlekłych tendopatii i entezopatii, czyli bolesnych zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kości oraz innych struktur ścięgnistych w obrębie stawu wynikające z nadmiernych naprężeń i przeciążeń, prowadzące zwykle do stanów zapalnych, np. łokieć tenisisty lub golfisty, uszkodzenia i naderwania mięśni;
  • kontuzji stawów kończyn dolnych i górnych;
  • urazów i ubytków tkanki kostnej i chrzęstnej;
  • torbieli kostnych i włóknistych układu ruchu;
  • trudno gojących się ran powłok skórnych.

Przeciwwskazania do leczenia osoczem bogatopłytkowym

Na leczenie osoczem bogatopłytkowym nie kwalifikują się osoby ze zmianami nowotworowymi, zakażeniami ogólnoustrojowymi, w ciąży, z chorobami krwi, schorzeniami naczyniowymi i immunologicznymi, ostrymi stanami zapalnymi czy poddawane terapii antykoagulantami, czyli lekami przeciwzakrzepowymi.

Bibliografia:

1. A. Kaszuba i in., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Wrocław 2012.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej