Leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet i mężczyzn

Fot: Farion_O / gettyimages.com

Infekcje w obrębie dróg moczowych dotyczą i kobiet, i mężczyzn. Pojawiają się z tych samych przyczyn oraz wymagają identycznego leczenia. Zatem, co zrobić, aby pozbyć się infekcji?

Za infekcje dróg moczowych odpowiadają bakterie. Najczęstszą przyczyną problemów jest zakażenie bakterią Escherichia coli. Naturalnie bytuje ona w okolicach odbytu i nie jest groźna dla zdrowia, chyba że zostanie przeniesiona. Jeśli bakteria trafi do układu moczowego może wywołać infekcję. Jak się tam dostaje? Najczęściej podczas seksu bez zabezpieczenia (najlepszą ochroną jest prezerwatywa), ale nie tylko. Prawdopodobieństwo rozwoju infekcji rośnie u osób, które są otyłe, chorują na cukrzycę, kamicę dróg moczowych lub zmagają się przerostem prostaty.

W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy. Infekcje dróg moczowych znacznie częściej pojawiają się u kobiet, które używają do higieny intymnej kosmetyków, które się do tego nie nadają, lub korzystają z wkładek higienicznych czy perfumowanych podpasek. Nie bez znaczenia jest także materiał, z której powstała bielizna. Jeśli została wykonana ze sztucznego materiału skóra nie może oddychać. Ciepło i wilgoć, które panują wtedy w obrębie układu moczowego stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Zobaczcie sami, co mówi o schorzeniu urolog:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Infekcja dróg moczowych – jakie dają objawy?

Do najczęściej diagnozowanych infekcji dróg moczowych należą zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenia pęcherza i miedniczek nerkowych. Mimo że schorzenie u mężczyzn i u kobiet wywołują je te same czynnik, to objawy mogą się od siebie nieznacznie różnić. Panie najczęściej uskarżają się na:

  • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
  • częste wizyty w toalecie, które kończą się oddaniem zaledwie kilku kropel moczu
  • napięcie i ból w podbrzuszu
  • trudność w oddawaniu moczu
  • delikatnie podwyższona temperatura ciała
  • w cięższych przypadkach może dojść za zmiany zabarwienia moczu

W przypadku panów do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • częste wizyty w toalecie;
  • uczucie silnego parcia na pęcherz;
  • wrażenie niepełnego oddania moczu (uczucie, że pęcherz nie został do końca opróżniony);
  • wydobywanie się wydzieliny z cewki moczowej;
  • ból podbrzusza;
  • podwyższona temperatura
  • mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu,

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jak leczyć infekcję dróg moczowych?

Sposób leczenia infekcji dróg moczowych u kobiet i u mężczyzn jest identyczny. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz najczęściej przepisuje antybiotyk. Czasem przepisuje się także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku kobiet aktywnych seksualnie, ze skłonnością do nawrotów, konieczne może być zastosowanie tzw. antybiotykoterapii zachowawczej. Polega ona na tym, że kobieta musi przyjmować leki po każdym stosunku. Dodatkowo, aby skrócić czas leczenia pacjenci powinni przyjmować dużą ilość płynów. To bardzo ważne, im więcej chory pije, tym częściej korzysta z toalety i wypłukuje bakterie, które doprowadziły do rozwoju choroby. Pacjenci nie mogą zapominać też o odpowiedniej higienie części intymnych.

Osobom, które zmagają się z częstymi infekcjami poleca się picie soku lub herbaty z żurawiny. Owoc ten wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Sprawia, że w obrębie układu moczowego nie odkładają się i nie namnażają się bakterie, które wywołują infekcję. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że żurawina nie jest lekiem i „terapia żurawiną” nie może zastąpić prawdziwego leczenia. Jej stosowanie należy traktować jedynie jako element profilaktyki.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 12.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej