Laborant - czym się zajmuje i na czym polega jego praca?

Fot :Morsa Images / gettyimages.com

Laborant to osoba, która pracuje w laboratorium medycznym. Do jego zadań należy zbieranie materiału, badanie i analiza dostarczonych próbek. Co jeszcze robi pracownik laboratorium?

Laborant medyczny, czyli osoba, która pracuje w laboratorium (pracowni biochemicznej) medycznym zajmuje się przede wszystkim pobieraniem materiału, jego badaniem oraz analizą. Dba także o stan oraz wyposażenie laboratorium. Do jego najważniejszych zadań należy prawidłowe wykonywanie badań zleconych przez lekarza.

Laborant - czym się zajmuje?

Osoby, które są zainteresowane pracą w laboratorium muszą przejść odpowiednie przeszkolenie i ukończyć studnia medyczne. W ich trakcie przyszli laboranci uczą się:

  • pobierać i odpowiednio przygotowywać materiał do dalszych badań;
  • stosować laboratoryjne algorytmy postępowania diagnostycznego w różnych stanach klinicznych,
  • obsługi urządzeń, które ułatwiają wykonywanie badań, poznają także techniki manualne;
  • autoryzować i interpretować wyniki badań,
  • rozpoznawać określone patologie i nieprawidłowości, które mogą świadczyć o chorobie;
  • dokumentować i dbać o jakość badań laboratoryjnych;
  • oceniać wartość diagnostyczną wyników badań;
  • rozwiązywać problemy w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.

Jak pracuje laborant?

W czasie pracy laborant musi być odpowiednio zabezpieczony. Powinien mieć na sobie fartuch, rękawiczki oraz maseczkę ochronną. Laborant musi mieć zapewnione sterylne i bezpieczne warunki pracy. Od osoby, która zamierza pracować w laboratorium wymaga się m.in. kreatywności, umiejętności pracy w zespole, rzetelności, analitycznego myślenia oraz terminowości.

Laborant powinien także dobrze znać działanie sprzętu używanego w laboratorium, a także znać komputerowe systemy służące do gromadzenia i analizowania danych.

Czym zajmuje się laborant? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się laborant? Źródło: X-Bank Gallery

Gdzie może pracować laborant?

Laborant może pracować praktycznie w każdej pracowni biochemicznej, w której znajdują się pracownie hematologii, biochemii, analityki, bakteriologii. Może także pracować w pracowni patomorfologii czy serologii. Osoby, które skończyły analitykę medyczną znajdują zatrudnienie również w w zakładach opieki zdrowotnej, które prowadzą badania kliniczne, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny biologii i genetyki medycznej, higieny ogólnej, kontroli i badania żywności oraz ochrony środowiska, urzędach i instytucjach państwowych oraz samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu medycyny laboratoryjnej, czy w szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej.

Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 02.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej