Kwaśny smak w ustach – przyczyny i zapobieganie

Fot: nicoletaionescu / gettyimages.com

Kwaśny smak w ustach (niekiedy metaliczny) jest jednym zobjawów refluksu żołądkowo-przełykowego. W połączeniu z nieświeżym oddechem towarzyszy również infekcjom górnych dróg oddechowych i niewłaściwej higienie jamy ustnej. Przypadłość dotyka przyszłe mamy. W ich przypadku dolegliwości mogą minąć dopiero po porodzie.

Kwaśny smak w ustach jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością i w wielu przypadkach odbiera choremu możliwość normalnego funkcjonowania. Problemu można się pozbyć, lecząc chorobę, która go powoduje.

Kwaśny smak w ustach – przyczyny. Dlaczego refluks ?

Kwaśny smak w ustach jest objawem wielu dolegliwości, ale najczęstszym winowajcą jest refluks żołądkowo-jelitowy. Uczucie kwasu, które towarzyszy choremu, jest spowodowane cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Resztki kwaśnej treści zalegają w jamie ustnej, a powstałe przez to bakterie namnażają się. Występują zgaga, odbijanie i palenie w przełyku.

Najczęstszą przyczyną refluksu żołądkowo-jelitowego jest niewłaściwa dieta. Zbyt obfite, tłuste i ostre posiłki sprawiają że odczuwamy kwaśny smak w ustach po jedzeniu, co jest typowym objawem choroby refluksowej. Złagodzenie objawów jest możliwe dzięki zmianie jadłospisu. Zjadane posiłki powinny być mało obfite i nie za ostre.

Kwaśny smak w ustach a inne choroby układu pokarmowego

Kwaśny posmak w ustach jest efektem zatrucia pokarmowego. Nieprzyjemne dolegliwości są spowodowane wymiotami, ponieważ są w nich obecne kwaśne soki żołądkowe. Osadzają się w jamie ustnej, czego wynikiem jest uczucie kwasu w buzi i piekący język. Podobne objawy występują przy nadkwasocie, wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Dolegliwości przewodu pokarmowego wymagają konsultacji z gastrologiem. Zastosowane przez niego inhibitory pompy protonowej powinny zlikwidować ten nieprzyjemny problem.

Jak jest zbudowany układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Kwaśny smak w jamie ustnej: grzybica

Kwaśny smak w ustach po zjedzeniu słodyczy pojawi się w momencie zakażenia drożdżakami. Winowajcą jest grzyb o nazwie Candida albicans. Kwaśny smak w ustach i biały nalot na języku będą tego objawem.

Infekcje i kwaśny smak w ustach

Przyczyną dyskomfortu w jamie ustnej i towarzyszącemu uczuciu kwasu mogą być infekcje górnych dróg oddechowych. Zapalenie migdałków podniebiennych, gardła i zatok często powodują kwaśny posmak w ustach. Chory może mieć wręcz cuchnący oddech.

Infekcje w jamie ustnej to również problemy stomatologiczne. Choroby przyzębia, próchnica mogą powodować kwaśny smak w ustach. Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa mogą złagodzić objawy.

Inne przyczyny kwaśnego smaku w ustach

Zatrucia chromem też są przyczyną kwaśnego smaku w ustach. Towarzyszy im nieprzyjemny, metaliczny zapach z jamy ustnej. Chrom jest częstym składnikiem preparatów odchudzających, które stosują zwłaszcza panie. Zażywanie kilku preparatów jednocześnie może doprowadzić do przedawkowania.

Kobietom może doskwierać kwaśny posmak w ustach w ciąży. W początkowych etapach jest to skutek zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele kobiety. W II i III trymestrze ciąży jest to najczęściej wina zgagi, prawdziwej zmory wśród ciężarnych.

Przyczyna kwasu w ustach może tkwić w reakcji organizmu na zażywane leki. Takie odczucia wywołują antybiotyki, leki moczopędne lub leki na nadciśnienie tętnicze. Jedynym sposobem na pozbycie się niefortunnej dolegliwości jest zakończenie antybiotykoterapii albo zmiana pozostałych preparatów na inne.

Kwas w jamie ustnej towarzyszy również pacjentom onkologicznym. Najczęściej jest to efekt uboczny przyjętej chemioterapii lub radioterapii. Dolegliwości można złagodzić za pomocą środków doraźnych. O tym, czy można je stosować, powinien zadecydować lekarz.

Leczenie uczucia kwasu zalegającego w jamie ustnej polega przede wszystkim na zmianie diety. Z jadłospisu należy wyrzucić produkty podrażniające śluzówkę żołądka. Jeść należy powoli, dokładnie przeżuwając. Posiłki powinny być rozłożone na kilka małych porcji.

W aptece można kupić leki bez recepty, które łagodzą kwaśny smak w ustach. Najpopularniejsze są mleczka zasadowe, inhibitory pompy protonowej i środki na bazie surowców roślinnych, takich jak pietruszka, mięta, goździki lub cynamon. Cena leków to wydatek rzędu kilkunastu złotych.

Bibliografia:

  1. M. Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, tłum. P.Lesiak, “Medycyna po Dyplomie” vol.19/Nr 10/październik 2010.
Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 17.06.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gnaar 22.07.2021r.

Szkoda, że nie napisaliście, że to może być także zła dieta, bądź nie dbanie o czystość jamy ustnej.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej