Kubeczek menstruacyjny aplikuje się do pochwy. Stosowanie kubeczka menstruacyjnego

Fot: galitskaya / fotolia.com

Aplikacja kubeczka menstruacyjnego wymaga wprawy, ponieważ kubeczek należy zgiąć przed włożeniem do pochwy, a potem doprowadzić do tego, by się otworzył i przylgnął do ścianek pochwy lub szyjki macicy. Szczelność kubeczka menstruacyjnego zależy od jego prawidłowej aplikacji.

Kubeczek menstruacyjny opatentowano po raz pierwszy w 1932 roku. Na początku kubeczki menstruacyjne wykonywano z gumy lub silikonu, produkty z tych materiałów można nabyć również współcześnie. Szczególnie popularne są kubeczki menstruacyjne z silikonu medycznego. To tworzywo bardzo gładkie i odpowiednie dla delikatnych części ciała, poza tym jest proste w utrzymaniu w czystości i dezynfekcji.

Co to jest kubeczek menstruacyjny i jak działa? Alternatywa dla podpasek i tamponów

Kubeczek menstruacyjny to niewielkie naczynko wykonane z silikonu lub gumy, które aplikuje się do pochwy w czasie miesiączki. To opcja dla tych kobiet, które nie chcą lub nie mogą używać podpasek ani tamponów oraz dla osób zorientowanych na dobro środowiska. Kubeczki menstruacyjne uważane są za ekologiczne, ponieważ to produkty wielokrotnego użytku, a stosowany zgodnie z zaleceniami producenta kubeczek może posłużyć kilka, a nawet kilkanaście lat.

Kubeczki menstruacyjne występują w różnych rozmiarach:

  • S – dla młodych kobiet i tych, które nigdy nie rodziły,
  • M – dla kobiet po porodzie, których krwawienia nie są obfite
  • L – dla kobiet po porodzie z obfitymi miesiączkami.

Rozmiary te mają inne średnice i długość, wymiary mogą różnić się w zależności od producenta. Dostępne są także różne modele kubeczków menstruacyjnych, m.in. miękkie lub bardziej twarde, dostosowane do uprawiania sportu podczas miesiączki i do mniej aktywnego trybu życia.

Kubeczek menstruacyjny prawidłowo zaaplikowany powinien blokować wypływanie wydzieliny menstruacyjnej na zewnątrz. Ciecz zbiera się wewnątrz naczynka, które należy opróżniać co 8, a maksymalnie co 12 godzin.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Metody aplikacji i wyjmowania

Prawidłowe założenie kubeczka menstruacyjnego zwykle wymaga przy pierwszym użyciu kilku prób. Nowy kubeczek menstruacyjny należy przed aplikacją przez 5 minut gotować w wodzie. Proces ten potarza się również na początki i na końcu każdego cyklu miesiączkowego. Za każdym razem przed założeniem kubeczka i jego wyjęciem należy umyć dłonie.

Kubeczki menstruacyjne można zakładać w najwygodniejszej dla siebie pozycji – kucając, na siedząco albo na stojąco z nogą opartą o wannę lub toaletę. Można przy tym użyć niewielkiej ilości lubrykantu, jeśli wsunięcie naczynka jest bolesne lub niewygodne z powodu suchości śluzówki pochwy. Kubeczek przed włożeniem do pochwy w górnej części zgina się w jeden z wielu sposobów. Najpopularniejsze to:

  • w kształt litery c,
  • w kształt litery s,
  • złożenie, które zmniejszy obwód górnej części na tyle, by aplikacja była możliwa i komfortowa.

Po wsunięciu kubeczka należy go puścić, by się rozłożył i dopasował do tkanek. Aby sprawdzić, czy prawidłowo uszczelnił się i nie spowoduje wycieków, można sprawdzić jego brzegi palcem, pociągnąć go delikatnie w dół lub obrócić dookoła. Ważne, by kubeczek menstruacyjny był tuż przy szyjce macicy i ją obejmował lub był bezpośrednio pod nią.

Wyjmowanie i opróżnianie naczynka jest proste, chociaż trudno wykonać te czynności w publicznej toalecie. Przed wyjęciem kubeczka należy umyć ręce. Następnie dwoma palcami wystarczy sięgnąć po naczynko i delikatnie ścisnąć je na dole lub na boku, by odkleiło się od ścianek pochwy. Potem kubeczek menstruacyjny wyjmuje się z dróg rodnych i opróżnia. Przed ponownym założeniem należy go dobrze opłukać i ponownie umyć ręce.

Zasady użytkowania kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać według potrzeb, ale nie rzadziej niż co 10 do 12 godzin. Można stosować go także w nocy, wówczas czas, w jakim pozostaje w pochwie, nie powinien przekroczyć około 10 godzin. Żeby ustalić, jak często należy opróżniać kubeczek, warto przez pierwsze cykle częściej sprawdzać jego zawartość i się jej pozbywać. Pozwoli to ocenić, ile czasu potrzeba do napełnienia naczynka.

Kubeczki menstruacyjne najlepiej przechowywać nie w szczelnie zamkniętym pojemniku, ale w przeznaczonym do tego woreczku, który producenci dołączają do swoich wyrobów. Po dezynfekcji we wrzątku należy kubeczek dokładnie osuszyć.

Przez pierwsze cykle kubeczek menstruacyjny może powodować dyskomfort lub nawet ból. Dolegliwości te powinny ustąpić po 2 czy 3 miesiączkach – do kubeczka trzeba się przyzwyczaić. Ważne jest też to, by aplikować go w najlepszy dla siebie sposób, by uzyskać jak największą wygodę i by kubeczek menstruacyjny był niewyczuwalny lub nie powodował nieprzyjemnego odczucia.

To, jak wysoko powinien być założony kubeczek menstruacyjny, zależy od indywidualnej budowy narządów rodnych i odczuć kobiety. Prawidłowa jest każda aplikacja, po której kubeczek spełnia swoją rolę – tamuje wyciek wydzieliny menstruacyjnej – i nie sprawia bólu ani dyskomfortu.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej