Która szczoteczka lepiej zadba o Twoje zęby? Elektryczna czy soniczna?

Fot: materiał partnera

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów wcale nie jest łatwym zadaniem. W sklepach można bowiem dzisiaj znaleźć wiele różnorodnych modeli. Coraz większą popularność zyskują szczoteczki elektryczne i soniczne. Niewątpliwie mają one przewagę nad tymi tradycyjnymi. No ale która wersja jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Szczoteczki soniczne to szczoteczki elektryczne

Aby zrozumieć różnice pomiędzy szczoteczkami elektronicznymi należy przede wszystkim podkreślić, że szczoteczki soniczne są szczoteczkami elektronicznymi. Obowiązuje zatem ta sama zasada, co w geometrii. Każdy prostokąt jest kwadratem, ale nie każdy kwadrat prostokątem. Z kolei każda szczoteczka soniczna jest elektryczną, ale nie każda szczoteczka elektryczna soniczną. Obie wersje zasilane są bateriami wymiennymi albo prądem, przy pomocy specjalnej ładowarki. Obie też działają automatycznie, a zatem wystarczy je po prostu trzymać przy zębach, a czyszczenie w pewnym sensie odbędzie się samo. Zasadniczą różnicą w obu modelach jest natomiast system działania albo inaczej mówiąc technologia czyszczenia.

Szczoteczki elektryczne – co oferują?

Generalnie rzecz ujmując szczoteczki elektryczne, w tym szczoteczki soniczne, oferują niesamowitą dokładność czyszczenia. Usuwają płytkę nazębną zdecydowanie dokładniej niż tradycyjne wersje szczoteczek. Dlaczego tak się dzieje? Sukces szczoteczek elektrycznych tkwi w liczbie ruchów na minutę. Szczotkując zęby samodzielnie, tradycyjną szczoteczką, wykonujemy mniej więcej od 60 do 240 ruchów na minutę. Myślisz, że to dużo? Niekoniecznie, bo szczoteczki elektryczne oferują od 5000 do nawet 40.000 obrotów na minutę. Poza tym elektryczne szczoteczki nie podrażniają dziąseł. Chociaż wykonują wiele ruchów, są wyjątkowo delikatne. Główka szczoteczki delikatnie masuje dziąsła, co nawet sprawia, że stają się one bardziej odporne na uszkodzenia. Szczoteczki elektryczne są również bardzo łatwe w obsłudze. Tak naprawdę nie ma znaczenia technika czyszczenia. Wystarczy przycisnąć włącznik, a szczoteczka zrobi wszystko za Ciebie. Właśnie dlatego modele elektryczne są odpowiednie nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. No i oczywiście szczoteczki elektryczne są bardzo wygodne i wielofunkcyjne. Z jednego modelu może korzystać nawet cała rodzina. Każdemu jej członkowi wystarczy tylko odrębna końcówka.

Fot: materiał partnera

Szczoteczki soniczne – co oferują?

W pewnym sensie szczoteczki soniczne są bardziej zaawansowaną wersją szczoteczek elektrycznych. Nazywane są również szczoteczkami pulsacyjno-rotacyjnymi. Wymyślono je dopiero w latach 90. XX wieku, a zatem ponad 20 lat po zwykłych szczoteczkach elektrycznych - rotacyjnych. Początkowo korzystano z nich wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Ich popularność zaczęła jednak szybko rosnąć i w krótkim czasie pojawiły się w sklepach na całym świecie. Szczoteczki pulsacyjno-rotacyjne bazują na technologii sonicznej. Wykorzystują zatem do swojego działania fale dźwiękowe. Dźwięk, emitowany przez poruszające się włosie szczoteczki rozbija łańcuchy bakterii i bardzo skutecznie czyści zęby. Szczoteczki soniczne uchodzą za delikatniejsze od tradycyjnych szczoteczek elektrycznych. Usuwają wszelkie przebarwienia i zabrudzenia, nie uszkadzając jednocześnie szkliwa i dziąseł. Dzięki nim można uzyskać efekt śnieżnobiałych zębów, szczególnie wtedy, gdy wybierzesz model z węglem aktywnym. Takie wersje znajdziesz między innymi w sklepie internetowym DomowyStomatolog.pl. Szczoteczki soniczne świetnie radzą sobie również z kamieniem. Z tego powodu dziąsła nie obniżają się, a szyjki zębowe nie pozostają odsłonięte. Osoba używająca szczoteczki sonicznej rzadziej musi decydować się też na skaling u dentysty, a kolejne wizyty mają raczej charakter kontrolny.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna jest nieco tańsza od tej sonicznej. Z kolei szczoteczka soniczna oferuje nowszą technologię i lepsze właściwości. Którą zatem wybrać? Jeżeli nie masz żadnych problemów zdrowotnych w postaci nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz innych chorób jamy ustnej, na pewno wystarczy Ci tradycyjna szczoteczka elektryczna. Posiada ona bowiem wszystkie cechy dobrej i skutecznej szczoteczki do zębów, która idealnie zadba o stan Twojego uzębienia. Na pewno nie będziesz częstym gościem gabinetów stomatologicznych. Szczoteczkę soniczną polecamy natomiast tym osobom, które potrzebują nieco bardziej zaawansowanej ochrony. Oferują one bowiem większą dokładność. Poradzą sobie nawet z wyczyszczeniem drobnych zakamarków w aparacie ortodontycznym albo w protezie. Usuną również nieestetyczne przebarwienia. No i poradzą sobie z zalegającym kamieniem.

Jak kupić najlepszą szczoteczkę do zębów?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej szczoteczki. Przede wszystkim warto mieć na uwadze twardość włosia. To szczególnie istotna informacja dla osób, które borykają się z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Miękkie końcówki z pewnością nie podrażnią dziąseł i nie naruszą szkliwa. Ważna jest również długość pracy na baterii. Wiele modeli oferuje możliwość kilku, a nawet kilkunastodniowej pracy bez konieczności ładowania. To bardzo przydatne, szczególnie podczas różnorodnych wyjazdów. To również bardzo ważne wtedy, gdy ze szczoteczki korzysta cała rodzina. No i nie można zapomnieć o częstotliwości ruchów. Im lepsza szczoteczka, tym większa częstotliwość. Polecane jest natomiast korzystanie z modeli, które oferują co najmniej 7000 obrotów na minutę. Gdzie kupić idealną szczoteczkę? Można je znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Polecamy jednak te drugie ze względu na obszerność asortymentu. Poza tym w sklepach internetowych można znaleźć wygodne zestawy z dodatkowymi, przydatnymi akcesoriami.

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 21.07.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Macio 27.10.2021r.

Super artykuł, pomógł mi w wyborze pierwszej szczoteczki ;)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej