Krwotok z nosa i inne rodzaje krwotoków. Jak zatamować krwawienie?

Fot: Chalabala / gettyimages.com

Krwotok prowadzi do nagłej utraty krwi. Krwotoki dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Można je również sklasyfikować według źródła krwawienia – na tętnicze i żylne. Krwotok należy jak najszybciej zatamować, ponieważ może doprowadzić do stanu zagrożenia życia.

Krwotok to nagła utrata dużej ilości krwi, która stanowi zagrożenie dla życia człowieka. Krwotok może być wynikiem przerwania ciągłości tkanek zarówno na zewnątrz (mowa wtedy o krwawieniu zewnętrznym), jak i do wewnątrz (krwotok wewnętrzny). Częstą przyczyną krwotoku jest uraz. Powszechny, aczkolwiek odmienny pod kątem postępowania, jest krwotok z nosa.

Krwotok – rodzaje i objawy

Krwotok wiąże się z utratą krwi, co powoduje powikłania i objawy zależne od ilości utraconej krwi. Pierwszy stopień utraty krwi to ok. 500 ml. Ta objętość stanowi zaledwie 10% krwi człowieka. Porównywalna ilość krwi oddawana jest w stacji krwiodawstwa. Objawy praktycznie nie występują, ponieważ organizm szybko wyrównuje straty. Człowiek może poczuć osłabienie, spadek sił fizycznych.

Zobacz film: Przyczyny krwawienia z nosa. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy krwawienia zależą poniekąd od źródła krwawienia. Krwotok zewnętrzny łatwo rozpoznać, ponieważ widać krwawienie. Krwotok wewnętrzny nie daje jawnych objawów aż do pojawienia się wstrząsu. Ciśnienie tętnicze krwi obniża się przy utracie około 750–1500 ml krwi. Krwotok skutkujący utratą powyżej 1500 ml krwi objawia się niepokojem, a dalej zaburzeniami świadomości łącznie z utratą przytomności. Wtedy też organizm traci zdolności i możliwości kompensacyjne ustroju, co prowadzi do powstania tzw. wstrząsu hipowolemicznego.

Wyróżnia się krwawienia żylne i tętnicze. Krwotok tętniczy jest zazwyczaj intensywniejszy, wypływ krwi jest gwałtowny, pulsujący. Krwawienie żylne ma niższe ciśnienie. Krew wypływa wówczas wolniej.

Krwotok z nosa

Najczęściej źródłem krwotoku z nosa jest uszkodzenie splotów Kiesselbacha znajdujących się w przedniej części przegrody nosa. Rzadszą, choć poważniejszą, przyczyną krwotoku z nosa jest uszkodzenie tylnej części nosa bądź części nosowej gardła.

Krwotok z nosa może być wywołany:

  • urazami,
  • przesuszeniem śluzówki nosa,
  • zapaleniem błony śluzowej,

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy skaleczeniach i krwawieniu z nosa. Źródło: Dzień Doby TVN

Tamowanie krwotoku z nosa

Podobnie jak każdym innym przypadku udzielania pierwszej pomocy, podstawą jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jeśli więc pomaga się komuś zatamować krwotok z nosa, konieczne jest założenie rękawiczek, by unikać bezpośredniego kontaktu z krwią.

Osoba mająca krwotok z nosa, o ile jest przytomna i świadoma, powinna usiąść z głową wysuniętą do przodu (jakby chciała coś powąchać). Zmniejsza to napływ krwi do nosa. Następnie ściska się skrzydełka nosa przez około 10 minut. Dodatkowo na czoło lub nasadę nosa można przyłożyć okład z lodem, który pomaga skrócić czas krwawienia. Jeśli mimo ucisku skrzydełek nosa krew nadal spływa po tylnej ścianie gardła, oznacza to, że źródłem krwawienia jest tylna część nosa.

Po 20 minutach krwawienia konieczne są konsultacja lekarska i zatrzymanie krwawienia w szpitalu. W warunkach szpitalnych tamowanie krwotoku przebiega z użyciem miejscowego znieczulenia i podawaniem leku obkurczającego naczynia błony śluzowej. Wykonuje się tamponadę przednią lub tylną.

Tamponada przednia polega na szczelnym, warstwowym wsadzeniu setonu gazowego przez nozdrza. Taki seton usuwa się po dwóch dobach. Tamponada tylna to wciągnięcie do tylnej jamy nosowej tamponu Bellocqa, czyli kłębka z gazy, dostosowanego wielkością do nosa. Wadą tamponady tylnej jest zablokowanie odpływu z zatok przynosowych, co sprzyja rozwojowi w nich zapalenia.

Tamowanie krwotoku zewnętrznego i wewnętrznego

Krwotok wewnętrzny ciężko rozpoznać w warunkach przedszpitalnych, natomiast zawsze powinno się go podejrzewać w przypadku urazów. Krwotok wewnętrzny należy brać pod uwagę zawsze, kiedy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu poszkodowanego z towarzyszącym spadkiem ciśnienia i utratą świadomości.

W wypadku krwotoku zewnętrznego w pierwszej kolejności należy nałożyć opatrunek uciskowy – do rany przykłada się materiał (najlepiej jałowy, nieprzyklejający się do rany). Opatrunek uciska się. W momencie, kiedy przemaka, dokłada się kolejne warstwy suchego opatrunku. Opaska uciskowa powyżej miejsca krwawienia może zostać założona tylko w określonych sytuacjach, kiedy bezpośredni ucisk na naczynie nie jest możliwy, np. po amputacji. W ramach pierwszej pomocy konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego.

Zobacz film: Jak zatrzymać krwotok? Źródło: Bez recepty




Data aktualizacji: 13.04.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej