Krwawienie po i podczas stosunku. Jakie ma przyczyny i jak reagować?

Fot: Kalim / fotolia.com

Krwawienie podczas i po stosunku seksualnym to nieprzyjemny stan niefizjologiczny, który może utrudnić budowanie relacji z partnerem. Jego pojawienie się może oznaczać krwawienie kontaktowe, będące skutkiem intensywnego współżycia, ale też poważną zmianę chorobową, np. endometriozę, nadżerkę lub infekcję bakteryjną. Międzymiesiączkowe plamienia mogą być także sygnałem informującym o zajściu w ciążę.

Krwawieniami między miesiączkowymi określa się upływy krwi pojawiające się pomiędzy ostatnim dniem krwawienia menstruacyjnego a pierwszym dniem rozpoczynającym następny okres. Normalny cykl miesiączkowy wynosi zwykle 28 dni. Krwawienia miesiączkowe trwają zwykle do tygodnia, a całkowity upływ krwi podczas menstruacji ma objętość średnio około 50-60 ml.

Przyczyny krwawienia po i podczas stosunku - krwawienie kontaktowe, zmiany chorobowe, stres

Krwawienie, które pojawia się po lub podczas stosunku, może mieć postać obfitego wylewu krwi, niewielkiego plamienia bądź upływów zabarwionego krwią śluzu. Każdorazowe pojawienie się krwi pomiędzy miesiączkami wymaga konsultacji medycznej. Przyczyną krwawienia może być sam stosunek seksualny (tzw. krwawienie kontaktowe). Krwawienie kontaktowe po stosunku może pojawić się na skutek zbyt intensywnego współżycia i głębokiej penetracji. Drobne otarcia i pojawienie się krwi są wówczas skutkiem suchości w pochwie. Ratunkiem w takiej sytuacji jest dłuższa i bardziej staranna gra wstępna oraz lubrykanty (żele nawilżające). Inne, niezwiązane ze współżyciem, powody krwawienia z pochwy to:

  • niewłaściwie dobrana metoda antykoncepcyjna,
  • nadżerka (drobne uszkodzenie naskórka szyjki macicy),
  • cysty na jajniku (torbielowa narośl na jajniku),
  • endometrioza (nieprawidłowo położona błona śluzowa macicy),
  • polipy szyjki macicy (skutek nieoddzielonej od macicy błony śluzowej),
  • infekcja bakteryjna (niewłaściwie leczona może powodować zapalenia i zaburzać prawidłowy przebieg ciąży w przyszłości),
  • zakażenia grzybicze (spowodowane, np. grzybem Candida Albicans)
  • zmiana nowotworowa (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy).

Niewielkie krwawienia mogą się także pojawiać po stosunku odbytym tuż po zakończonej menstruacji. Wówczas krew jest jeszcze pozostałością plamienia miesiączkowego i nie jest powodem do obaw. Krwawienie z pochwy nie musi być wywołane zmianami chorobowymi ani hormonalnymi, jego przyczyną może być także długotrwałe napięcie nerwowe. Częsty stres fizyczny i psychiczny ma bezpośredni związek z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i plamieniami miedzymiesiączkowymi. Krew przyjmuje wówczas brązowe zabarwienie i może pojawiać się za równo przed jak i po okresie menstruacji.

Krwawienie z pochwy po pierwszym stosunku seksualnym – przebita błona dziewicza

Krwawienie z pochwy może pojawić się także po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. Jest ono wówczas naturalną oznaką przerwania błony dziewiczej – niewielkiego fałdu śluzówki, który oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka. Stopień bólu oraz intensywność krwawienia związane z pierwszym stosunkiem zależą od budowy błony dziewiczej. Najsilniejszy ból towarzyszy kobietom posiadającym fałd śluzówki sitkowaty (niemal całkowicie zamykający wejście do pochwy) i perforowany (z 2 lub 3 otworami oddzielonymi od siebie śluzówką). U pań posiadających półksiężycowatą błonę dziewiczą śluzówka pęka bez trudu i nie powoduje zwykle krwawień i boleści.

Krwawienie po stosunku w ciąży – skutek wrażliwej szyjki macicy

Szczególnej uwagi wymagają krwawienia pojawiające się po stosunku u kobiet w ciąży. Wymagają one natychmiastowej konsultacji medycznej, celem zdiagnozowania bezpośredniej przyczyny. Krew z pochwy może być bowiem skutkiem patologii ciąży, ciąży pozamacicznej bądź poronienia. Najczęściej jednak krwawienia pojawiające się po odbytym stosunku u kobiet w ciąży są naturalnym skutkiem zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. Stosunek płciowy może powodować podrażnienie i mechaniczne otarcia śluzówki, czego skutkiem jest niewielkie plamienie. W przypadku, gdy krew pojawia się każdorazowo po zbliżeniu, dla bezpieczeństwa płodu lekarz może zalecić wstrzemięźliwość seksualną na okres pierwszego trymestru ciąży. Międzymiesiączkowe krwawienia są niekiedy informacją o niewykrytym wcześniej zajściu w ciążę. Plamienia pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży związane są z procesem zagnieżdżania się embrionu w macicy.

Wzmożone i częste krwawienia pojawiające się po lub podczas stosunku należy skonsultować z ginekologiem. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne a dodatkowo może zlecić przeprowadzenie USG dopochwowego oraz wykonanie badań hormonalnych. Otrzymane wyniki umożliwią ustalenie przyczyn dolegliwości i wdrożenie właściwego sposobu leczenia krwawień z pochwy. 

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 09.12.2017,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej