Cytologia jest podstawowym badaniem, które ma na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych w żeńskich narządach rodnych. Zalecane jest jego wykonywanie przynajmniej raz w roku przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, a nawet częściej, jeżeli istnieją ku temu powody. Przeprowadza się je podczas wizyty ginekologicznej. Lekarz pobiera wymaz z części pochwowej szyjki macicy, który następnie jest analizowany w laboratorium pod mikroskopem w kierunku obecności komórek nienabłonkowych. Mimo że jest to badanie nieinwazyjne i w większości przypadków bezbolesne, niekiedy zdarza się niewielkie krwawienie po cytologii.
Skąd bierze się krwawienie po cytologii?
Badanie cytologiczne jest przeprowadzane przez lekarza, najczęściej podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Ginekolog rozszerza ściany pochwy wziernikiem, następnie wprowadza do dróg rodnych specjalną szczoteczkę, przy pomocy której pobiera materiał biologiczny z pochwowej części szyjki macicy.
Materiał do badania jest zeskrobywany z tarczy i kanału szyjki macicy wspomnianą wcześniej szczoteczką, dlatego niekiedy dochodzi do podrażnienia nabłonka. Może pojawić się wówczas delikatny ból lub dyskomfort. Zdarza się także, że kobieta obserwuje u siebie niewielkie krwawienie po cytologii. Taka sytuacja nie powinna być powodem do niepokoju.
Krew po cytologii pojawia się szczególnie u kobiet z ektopią. Jest to stan, kiedy nabłonek wielowarstwowy płaski jest zastąpiony nabłonkiem gruczołowym. W miejscu, gdzie występuje, tkanka jest zaczerwieniona i silnie ukrwiona, dlatego jej podrażnienie szczoteczką może wywołać plamienie po cytologii.
Ile trwa plamienie po cytologii?
Krwawienie po cytologii zwykle jest mało obfite. Bielizna lub wkładka higieniczna są zabrudzone w stopniu nieznacznym. Pojawia się ono w trakcie lub w ciągu kilku godzin po wizycie lekarskiej. Może wystąpić nawet wtedy, kiedy pacjentka nie odczuwała bólu ani dyskomfortu podczas badania. Krwawienie po cytologii trwa od kilku godzin do dwóch dni.
Jeżeli jest bardzo obfite, bolesne lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z ginekologiem w celu wykonania kontrolnego badania ginekologicznego i poznania przyczyny dolegliwości. U kobiet, które miesiączkują nieregularnie, krew po cytologii może oznaczać menstruację.
Krwawienie po cytologii w ciąży
Badanie cytologiczne jest obowiązkowo wykonywane także u kobiet w ciąży. Zgodnie z zaleceniami powinno przeprowadzić się je w I i III trymestrze. Jest ono całkowicie bezpieczne. Przyszła mama może być pewna, że nie zaszkodzi ono rozwijającemu się płodowi. Cytologia u ciężarnej przebiega podobnie jak u kobiety, która nie jest w ciąży.
Krwawienie po cytologii w ciąży zdarza się często ze względu na zmiany, które zachodzą w narządach rodnych kobiety po zapłodnieniu. W wyniku działania hormonów szyjka macicy staje się rozpulchniona i bardziej wrażliwa. Z tego powodu podczas zeskrobywania materiału do badania szczoteczką cytologiczną może dojść do jej podrażnienia lub uszkodzenia, przez co u większości kobiet pojawia się krwawienie.
Do lekarza należy zgłosić się, jeżeli krwawienie z dróg rodnych jest bardzo obfite, towarzyszą mu: ból podbrzusza, skurcze macicy, osłabienie, wymioty lub gorączka. Wówczas konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, zwłaszcza badania ultrasonograficznego i testów laboratoryjnych krwi.
Zobacz film: Cytologia
Krwawienie podczas cytologii
U części kobiet zdarza się krwawienie podczas cytologii. Przyczyną jest uszkodzenie błony śluzowej szyjki macicy przez szczoteczkę, którą pobierany jest materiał do badania. Najczęściej zdarza się to u pacjentek z ektopią. Objaw ten mija samoistnie w ciągu 2–3 dni. Nie stanowi powodów do niepokoju, o czym zwykle informuje lekarz przeprowadzający cytologię.
Krwawienie po cytologii – kiedy zgłosić się do lekarza?
Krwawienie po cytologii jest niegroźne i nie powinno stanowić powodów do niepokoju. Zwykle nie towarzyszy mu ból, przypomina ono plamienie i mija po kilku godzinach lub 2–3 dniach. Może się jednak zdarzyć, że krwawienie jest obfite, przedłuża się, pojawiają się dolegliwości bólowe lub ogólne pogorszenie samopoczucia. Należy wówczas zgłosić się do lekarza lub najbliższej izby przyjęć i wykonać badania diagnostyczne.
Przyczyną krwawienia z dróg rodnych między miesiączkami może być:
- endometrioza,
- mięśniaki macicy,
- zespół policystycznych jajników,
- zapalenie endometrium,
- zmiany nowotworowe w narządach rodnych,
- ciąża pozamaciczna,
- odklejanie się łożyska,
- poronienie,
- skutki uboczne stosowanej antykoncepcji.
Bibliografia:
1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.