Krwawienia z dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego

Fot: kokouu / gettyimages.com

W zależności od przyczyny krwawienia z dolnego lub górnego odcinka przewodu pokarmowego, istnieją wytyczne i schematy postępowania w poszczególnych przypadkach.Leczenie opiera się nie tylko na chirurgii i endoskopii, ale również na leczeniu farmakologicznym.

Krwawienie z przewodu pokarmowego może dotyczyć jego górnego odcinka, jak i dolnego. Częściej jednak, szczególnie u dorosłych, dochodzi do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Konieczne jest znalezienie przyczyny krwawienia.

Krwawienia z górnego odcinka u dzieci są rzadkie, choć ich przebieg może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Umowną granicę pomiędzy górnym a dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego stanowi więzadło Treitza, czyli mięsień wieszadłowy dwunastnicy.

Krwawienie z przewodu pokarmowego – przyczyny

Etiopatogeneza krwawienia z przewodu pokarmowego zależna jest od odcinka, z którego powstało krwawienie. W przypadku górnego odcinka krwawienia są zdecydowanie częstsze, stanowią 80% przypadków krwawień do światła przewodu pokarmowego. Przyczyny krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego obejmują:

  • ostrą gastropatię nadżerkową,
  • zespół Mallory’ego i Weissa,
  • nowotwory,
  • owrzodzenia przełyku,
  • malformacje naczyniowe,
  • zapalenia błony śluzowej przełyku, żołądka lub dwunastnicy.

Największy odsetek stanowią wrzody żołądka i dwunastnicy oraz gastropatia nadżerkowa. Zdarza się, że są one wynikiem innych ostrych stanów klinicznych, jak sepsa, niewydolność oddechowa, niewydolność wielonarządowa, rozległe oparzenia i inne choroby przewlekłe.

Krwawienia z dolnego przewodu pokarmowego są rzadsze, najczęściej są skutkiem powstałych uchyłków jelita grubego, a także chorób zapalnych jelit i polipów. U dzieci krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogą wynikać z wgłobienia jelita, chorób zapalnych jelit, zapaleń uchyłku. Przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego mogą być również choroby układowe wywołujące zaburzenia krzepnięcia, czyli koagulopatie.

Objawy krwawienia z przewodu pokarmowego

Krwawienia z przewodu pokarmowego mogą mieć przebieg ostry bądź przewlekły. Wpływa to na dynamikę objawów. Przewlekłe krwawienia czasami ciężko rozpoznać. Dopiero na podstawie innych objawów, jak anemia, osłabienie, zaburzenia wchłaniania, wykonuje się badania, np. na krew utajoną w kale.

Ostre krwawienia z przewodu pokarmowego dają wyraźniejsze objawy. Ich ocena pozwala wstępnie ustalić, czy krwawienie pochodzi z górnego czy dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Ostre krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego powoduje smoliste (czarne) stolce. Wynika to z faktu, że krew, przechodząc przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego, ulega trawieniu. Poza smolistymi stolcami mogą pojawić się krwiste wymioty, a także objawy towarzyszące, jak bladość, ból nadbrzusza lub za mostkiem, osłabienie czy zawroty głowy, zimne poty, zaburzenia świadomości. Ostre krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego objawia się obecnością czerwonej krwi w stolcu, a także symptomami wskazującymi na zły stan ogólny pacjenta.

Rozpoznanie krwawienia z przewodu pokarmowego odbywa się za pomocą endoskopii, czyli wprowadzenia specjalnego elastycznego cewnika zakończonego kamerą i źródłem światła. Dodatkowo wykonuje się badania ogólne krwi, jak morfologia, a także ocena układu krzepnięcia, badania na obecność krwi utajonej w kale, ewentualnie niektóre badania obrazowe.

Leczenie krwawienia z przewodu pokarmowego

Wytyczne dotyczące postępowania w krwawieniu z przewodu pokarmowego różnią się pod względem przyczyny, która je wywołuje. Leczenie ostrych krwawień powinno odbywać się w szpitalu. W zależności od nasilenia i źródła krwawienia chirurg decyduje o metodzie leczenia. Stosowana endoskopia ma nie tylko znaczenie diagnostyczne, ale może posłużyć jako metoda terapeutyczna, np. poprzez opaskowanie krwawiącego naczynia. Stosuje się również leczenie farmakologiczne stanowiące uzupełnienie metod chirurgicznych.

Specyficzną metodą leczenia krwawienia z żylaków przełyku, jeśli próba zatrzymania krwawienia za pomocą endoskopu się nie powiedzie, jest założenie zgłębnika do żołądka.

Część od strony żołądka to balon, a z zewnątrz przyczepiony jest ciężarek, który pociągając za zgłębnik, powoduje ucisk balonika na obszar krwawienia. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w przypadku wystąpienia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego należy jak najszybciej wyrównać powstające zaburzenia w postaci np. nadmiernej utraty krwi i spadku ciśnienia. Większość osób wymaga hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. Po rozpoznaniu krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego podaje się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) bądź antagonistę receptora H2. Rozważa się również zastosowanie leków wazoaktywnych, co przyczynia się do stabilizacji stanu hemodynamicznego organizmu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 09.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej