Jeśli w stolcu, na papierze toaletowym, bieliźnie bądź w toalecie zauważy się krew, trzeba udać się do specjalisty. Obojętne, czy jest to świeża krew, czy stolec ma smolistą barwę, czy może występują tylko skrzepy krwi. Krew w kale zarówno u dzieci, jak i dorosłych zwiastuje poważny stany chorobowe. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja medyczna.
Co oznacza krew w kale u dorosłych? Przyczyny
Krew w kale u dorosłych może pojawić się z wielu przyczyn. Zawsze jest objawem, który powinien budzić niepokój i którego nie należy jednak bagatelizować. Krew w stolcu może mieć swoją najczęstszą przyczynę w przypadłości, jaką jest choroba hemoroidalna. Guzki krwawnicze odbytu mogą być powiększone (przekrwione) ze względu na zaparcia, biegunki bądź poważniejsze stany, tj. marskość wątroby. Krew w kale wynikająca z tej przyczyny jest świeża i czerwona – zwykle może pojawiać się w niewielkiej ilości w muszli klozetowej, na papierze bądź może powlekać pasmami krwi stolec.
Zobacz też: Choroby jelit - objawy i przyczyny
Jeśli krew jest ciemna, a barwa stolca smolista, oznacza to przyczynę inną niż hemoroidy. Najczęściej tego typu kał występuje podczas krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdyż wtedy krew pod wpływem kwasu żołądkowego ulega strawieniu. Najczęściej taka krew w kale może być oznaką zmian naczyniowych, takich jak żylaki przełyku, wrzody i inne stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
Kolejną przyczyną jest choroba Leśniowskiego-Crohna, czyli nieswoiste zapalenie jelit dotyczące również żołądka, przełyku, przewodu pokarmowego, a nawet ust. Krew w stolcu osób chorych pojawia się wraz ze śluzem, a także z biegunkami, bólem brzucha i wzdęciami. Dodatkowo krwiste stolce pojawiają się we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. W trakcie tego stanu chorobowego osoby chore bardzo często wypróżniają się, co jest związane ze zmianami zapalnymi w odbytnicy. W konsekwencji często oddawane stolce mogą zawierać krew.
Nierzadko oprócz krwi w kale pojawiają się także śluz i ropa. Krew w kale może sugerować także bardzo niebezpieczne stany chorobowe, takie jak nowotwór jelita grubego, i być związana z występującymi w nim zmianami złośliwymi w odbytnicy i kanale odbytu. Zmiany te wywołują krwawienie, przez co w stolcu, a także na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krew. Taki sam objaw będzie przyczyną polipów jelita grubego, z których ostatecznie powstaje ten nowotwór. W tym przypadku częściej jednak będzie występowała krew utajona w kale. Krwisty kał może pojawiać się także w przebiegu infekcji bakteryjnych. Wówczas stolce oddawane są często i mają raczej formę wodnistą (tzw. biegunka).
Krew w kale u dziecka i niemowlaka – przyczyny
Krew w kale u dziecka i niemowlaka zawsze budzi niepokój rodziców. Nie zawsze musi mieć groźną przyczynę występowania, jednak wszystko zależy od tego, czy stolec ma prawidłową formę, jaka ilość krwi występuje w kale oraz czy dziecko ma jakieś objawy towarzyszące. Bardzo często zabarwienie kału ma związek z pożywieniem, np. po zjedzeniu dużej ilości buraków, pomidorów bądź czerwonych owoców.
Krew w kale u dzieci i niemowląt najczęściej pojawia się w wyniku szczeliny odbytu, tzn. pęknięcia błony śluzowej. Inne przyczyny występowania to: zakażenia bakteryjne, urazy okolic odbytu, alergie i nietolerancje pokarmowe oraz wgłobienie i zdwojenie jelit. Ponadto krew w kale u dziecka i niemowlęcia występuje w chorobie Leśniowskiego-Crohna, a także podczas krwawienia z żołądka, przełyku i jelita grubego.
Jak wygląda krew w kale? Objawy
Należy pamiętać, że krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem. Jeśli występuje, to może mieć różną postać. W stolcu może występować:
- świeża krew w kale, o jasnoczerwonej barwie,
- w formie pasemek krwi na stolcu,
- jako strzępy krwi,
- jako czarne kropki,
- w formie czarnego bądź smolistego stolca,
- jako krew utajona – stolec zawiera krew, ale nie widać jej gołym okiem.
Krew w kale – jakie badania wykonać?
Krwiste stolce powinny być każdorazowo skonsultowane ze specjalistą. Aby poznać przyczynę, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne – najczęściej na początku palpacyjne bądź za pomocą dodatkowo wziernika ocenia okolice odbytu. Jeśli wygląd odbytu jest odpowiedni, zlecana jest diagnostyka, m.in. morfologia krwi z rozmazem, badanie na krew utajoną. Wykonywane są także badania endoskopowe – przełyku, żołądka i dwunastnicy (panendoskopia), a także jelita grubego (kolonoskopia). Może zaistnieć także potrzeba wykonania takich badań jak laparotomia, enteroskopia oraz angiografia.